Testy pamięci masowej Infortrend EonNAS 1510

W ramach przenoszenia danych poza serwer NAS dostępne jest wykonywanie kopii lustrzanych danych do lokalizacji zdalnej z wykorzystaniem IPSec. Może to być wykonywane zarówno w czasie rzeczywistym, jak i przy ustaleniu harmonogramu kopiowania. Dane mogą być zabezpieczone na poziomie pojedynczych folderów udostępnionych z wykorzystaniem hasła oraz 256-bitowego szyfrowania AES. Zdalna replikacja danych jest możliwa przy użyciu protokołu Sync ze 128-bitowym szyfrowaniem SSH.

EonNAS 1510 dzięki obsłudze rozwiązań backupowych z powodzeniem może pełnić rolę serwera kopii zapasowych. Oprócz współpracy z rozwiązaniami Windows backup and recovery można korzystać także z Apple Time Machine lub systemów backupowych firm trzecich. Jako mechanizmy wykonywania kopii zapasowych sprawdzają się wspomniane wcześniej kopie lustrzane czy synchronizacja danych na zdalne lokalizacje lub zewnętrzne dyski USB.

Funkcjonalnością, która zasługuje na uwagę, jest wykorzystanie mechanizmu WORM (Write Once, Read Many), który zapewnia, że wgrane foldery i pliki będą zabezpieczone przed modyfikacją lub usunięciem przez zdefiniowany okres. Inną ciekawą opcją jest możliwość skanowania antywirusowego zasobów serwera NAS z wykorzystaniem protokołu ICAP. Ta opcja przewiduje współpracę z jednym z dwóch silników antywirusowych: Symantec i Trend Micro.

Instalacja i konfiguracja

W skład zestawu EonNAS 1510 wchodzi 12-dyskowa pamięć NAS (standardowo dostarczana bez dysków), szyny do montażu w szafie oraz okablowanie i instrukcje. Umieszczenie w szafie rackowej jest banalnie proste, a w przypadku problemów lub niejasności przejrzysta dokumentacja instalacji sprzętu oraz lista HCL na stronach producenta z pewnością pomogą rozwiązać każdy problem. W ogóle instrukcja instalacji i konfigurowania serwera w szczegółowy sposób, krok po kroku omawia każdy aspekt wdrożenia pamięci NAS.

Po zainstalowaniu dysków oraz podłączeniu interfejsów sieciowych przystąpiliśmy do pierwszego uruchomienia urządzenia, które w tym momencie standardowo korzysta z serwera DHCP. Jeśli jednak nie ma dynamicznego przydziału adresów w sieci, EonNAS przydziela sobie adres IP ze zdefiniowanej przez producenta puli. W celu odnalezienia w sieci urządzenia należy skorzystać z programu NAS Finder, który w teście bezproblemowo odnalazł serwer z przyznanym dynamicznie adresem IP.

Testy pamięci masowej Infortrend EonNAS 1510

Panel konfiguracyjny serwera NAS

Zarządzanie EonNAS 1510 odbywa się poprzez interfejs przeglądarkowy. Producent zapewnia bezproblemową pracę z Internet Explorerem od wersji 7 oraz Mozilla Firefox - od 3.5 wzwyż. W redakcyjnych testach sprawdziliśmy też poprawność pracy przy użyciu przeglądarki Google Chrome, która nie sprawiła większych problemów, w przeciwieństwie do IE 10, gdzie elementy panelu zarządzania nie ładowały się poprawnie, a niektóre z nich nachodziły jeden na drugi.

Pierwsze logowanie wita użytkownika kreatorem konfiguracji, gdzie określa się podstawowe opcje pracy (nazwę urządzenia, strefę czasową, dostęp użytkowników) oraz konfigurację RAID puli dysków. Na koniec możemy również stworzyć folder i go od razu udostępnić. Oczywiście można pominąć kreatora i ustawić wszystko ręcznie korzystając z odpowiednich opcji interfejsu, jednak naszym zdaniem warto poświęcić chwilę na podstawowe parametry pracy, żeby nie musieć później zaprzątać sobie głowy.

Panel konfiguracyjny ma klasyczny podział funkcjonalny dla takich urządzeń. Po lewej stronie znajduje się kolumna zawierająca menu z opcjami w postaci drzewa. Jako główne gałęzie są tam wyszczególnione podstawowe funkcjonalności związane z monitorowaniem, udostępnianiem zasobów, ustawieniami i konfiguracją systemu oraz zarządzanie dostępem do danych. Po środku znajduje się okno główne, gdzie po kliknięciu opcji z menu wyświetlają się opcje, informacje oraz komunikaty. Strona główna po zalogowaniu zawiera wszystkie podstawowe informacje i komunikaty niezbędne dla użytkownika. Widać bieżącą zajętość przestrzeni dyskowej, wydajność i stan elementów pamięci NAS oraz komunikaty generowane przez system. Dodatkowo w oknie głównym można znaleźć najbardziej przydatne w czasie pracy opcje oraz odnośniki do wsparcia technicznego. Wszystko to pogrupowane jest w osobnych okienkach dość zgrabnie poukładanych jak na taką ilość informacji.


TOP 200