Testujemy mobilny biznes

Mobilny dostęp do zasobów firmy to nie tylko możliwość ściągania poczty do telefonu - zaczynamy oczekiwać, że poczta sama do niego "wpadnie", jak tylko pojawi się na serwerze (tryb push). Przydatna jest także możliwość podglądu typowych załączników, takich jak dokumenty Office czy pliki PDF, a jeszcze wygodniej byłoby móc je edytować. A może udałoby się zmusić telefon nie tylko do synchronizacji terminarza z komputerem, ale także do wysyłania i akceptowania zaproszeń na spotkania? Spróbujmy się przyjrzeć, jak można zamknąć biuro w telefonie.

Obsługa zaproszenia na spotkanie w telefonie BlackBerry 8700.

Obsługa zaproszenia na spotkanie w telefonie BlackBerry 8700.

Podczas testów kilku dostępnych na rynku, rozbudowanych smartfonów interesowała nas przede wszystkim ich współpraca z usługami umożliwiającymi dostęp do korporacyjnej poczty oraz możliwość przeglądania (ewentualnie edycji) typowych załączników do poczty (załączniki pakietu Office, PDF). Interesujące też dla nas było, w jaki sposób urządzenie jest w stanie zestawić łącze z internetem i w jaki sposób są prezentowane w przeglądarce strony internetowe. Skoncentrowaliśmy się bardziej na obsłudze przez telefony wybranych usług niż na pełnej funkcjonalności tych urządzeń.

BlackBerry - funkcjonalna usługa, telefony nieco mniej...

Arkusz Excela wraz z wykresem przetworzonym przez BeamBerry.

Arkusz Excela wraz z wykresem przetworzonym przez BeamBerry.

Jako pierwszej przyjrzeliśmy się usłudze BlackBerry oraz oferowanemu przez producenta tego rozwiązania telefonowi BlackBerry 8700.

Zobacz również:

Próby logowania się do mBanku generują komunikat o błędzie.

Próby logowania się do mBanku generują komunikat o błędzie.

Usługa dostępna jest jako dostęp do korporacyjnego serwera (Lotus Domino, Microsoft Exchange) przez BlackBerry Enterprise Server (co nas bardziej interesowało) bądź w formie usługi BlackBerry Internet Service dającej dostęp do poczty (POP3/IMAP4). Usługi BlackBerry oferowane są przez operatorów komórkowych, oni więc już się zatroszczą o to, byśmy mieli aktywowane w sieci komórkowej odpowiednie funkcje. Gdy dysponujemy już skonfigurowaną usługą i terminalem pozwalającym z niej skorzystać (jak się okaże za chwilę nie musi to być koniecznie aparat wyprodukowany przez firmę Research In Motion), możemy oczekiwać, że każda wiadomość przeznaczona dla naszej skrzynki pocztowej trafia jednocześnie (czyli w chwili doręczenia do skrzynki) również do telefonu komórkowego. Oprócz skrzynki pocztowej, możemy też wybrać inne foldery (wraz z ich podfolderami), które powinny być synchronizowane z serwerem. Nie dotyczy to rzecz jasna wyłącznie poczty elektronicznej, ale również kalendarza, notatek czy też zadań. Co ciekawe, bezpośrednio z telefonu możemy planować spotkania (wysyłając przy tym zaproszenia do uczestników) oraz reagować na zaproszenia nadesłane przez innych.

BlackBerry 8700

BlackBerry 8700

Przetworzone przez BeamBerry dokumenty możemy dowolnie powiększać.

Przetworzone przez BeamBerry dokumenty możemy dowolnie powiększać.

Telefon umożliwia podgląd dokumentów Word oraz Excel (bez grafik i wykresów), a także tekstów z prezentacji PowerPoint. Oprogramowanie telefonu BlackBerry 8700 nie potrafi samo z siebie prezentować plików PDF. Postanowiliśmy poszukać dostępnych rozwiązań i oprócz rozwiązania płatnego udało nam się też namierzyć usługę BeamBerry, która (na razie) nie wymaga opłacania abonamentu. Po zainstalowaniu BeamBerry w menu załączników poczty pojawia nam się nowa opcja "open with BeamBerry". Zainstalowana aplikacja przesyła wówczas nasz dokument na serwer, przetwarzający go na grafikę, którą terminal RIM jest w stanie wyświetlić. Cały proces jest niewidoczny dla użytkownika, zaś dzięki BeamBerry możemy już bez problemu zapoznawać się z dokumentami Word, Excel, PowerPoint oraz PDF w takiej formie (pomijając rozmiar wyświetlacza), w jakiej prezentowane byłyby w komputerze.

PicselView w telefonach na Windows Mobile radzi sobie w prezentacjach PowerPointa ze wzorami i grafikami, trudna jest jednak nawigacja między slajdami.

PicselView w telefonach na Windows Mobile radzi sobie w prezentacjach PowerPointa ze wzorami i grafikami, trudna jest jednak nawigacja między slajdami.

Przeglądanie PDF w Samsungu i600.

Przeglądanie PDF w Samsungu i600.

Dla BeamBerry nie stanowi różnicy, czy i jaką grafikę dokument zawiera - wszystko zostanie jednakowo czytelnie wyświetlane. Niezależnie od tego, w jaki sposób skorzystamy z usługi BlackBerry, musimy mieć świadomość, że poczta, czy też inne informacje trafiające do naszego telefonu, wędrują przez firmy Research In Motion. Ponadto korzystanie z BeamBerry generuje konieczność przesyłania załączników przez serwery związane z tą usługą. Oficjalnie nie wiadomo czy z zasobami tymi zapoznaje się amerykańska NSA, niemniej jednak francuski rząd zakazał swoim urzędnikom (właśnie ze względu na drogę korespondencji) korzystania z BlackBerry.

Poświęćmy też chwilę przeglądarce internetowej. Niestety, nie zachwyciła nas ona zbytnio. Co prawda możemy dość wygodnie nawigować w górę i w dół strony, ale jej szerokość jest dopasowywana do szerokości wyświetlacza telefonu, strony wyglądają więc zupełnie inaczej niż na ekranie komputera i np. znalezienie wiadomości na głównej stronie portalu wymaga często przewinięcia wielu ekranów. Klienci mBanku nie dostaną się do serwisu transakcyjnego za pomocą przeglądarki zaimplementowanej w BlackBerry 8700. Próba zalogowania się owocuje komunikatem "nieprawidłowe żądanie". W tym przypadku (i być może w innych przez nas niezidentyfikowanych) rozwiązaniem będzie zainstalowanie w telefonie przeglądarki Opera Mini.

BlackBerry w aparatach innych producentów

Samsung i600

Samsung i600

W PicselView dokumenty można dowolnie powiększać i obracać - niestety nie ma możliwości edycji.

W PicselView dokumenty można dowolnie powiększać i obracać - niestety nie ma możliwości edycji.

Udało nam się też z powodzeniem uruchomić usługę BlackBerry na telefonach innych producentów. Bez problemu uruchomiliśmy ją w telefonie Sony Ericsson P990i. Łatwo też dała się aktywować w Nokii (do testów otrzymaliśmy model e70). Znaleźliśmy również napisane przed kilkoma miesiącami oprogramowanie umożliwiające korzystanie z BlackBerry z telefonów pracujących pod systemem Windows Mobile, które udało się zainstalować w Samsungu i600. Mimo że nie udało się go uruchomić, to jednak z powodzeniem uruchomiono na innym telefonie opartym na tym systemie operacyjnym.

Intellisync - produkt Nokii, nie tylko dla Nokii

Alternatywnym rozwiązaniem dla BlackBerry może być Nokia Intellisync Wireless Email.

Podobnie do BlackBerry współpraca z korporacyjnym serwerem poczty przebiega za pomocą dedykowanego oprogramowania serwera. Usługa współpracuje z takimi serwerami poczty, jak Microsoft Exchange, Lotus Domino, Novell GroupWise oraz (wtedy już wyłącznie oferując dostęp do poczty) poprzez protokoły POP/IMAP.


TOP 200