Testowanie tysiąca kilometrów szlaku optycznego

Siemens i Deutsche Telekom rozpoczęły wdrażanie w południowych Niemczech optycznej sieci dalekosiężnej o długości prawie 1000 km, która ma być ukończona w tym roku i dostarczyć bezpośrednie kanały telekomunikacyjne o przepływności 40 Gb/s między Norymbergą, Augsburgiem, Ulm a Stuttgartem.

Realizacja szerokopasmowego medium pozwoli wdrożyć w sieci nowe usługi teleinformatyczne i zaoferować operatorom dostęp do Internetu za pomocą ruterów IP.

Długodystansowa sieć transportowa jest oparta na technologii zwielokrotniania z podziałem falowym WDM i całkowicie optycznych krotnicach transferowych, co zapewnia transparentny przekaz danych w sposób wyłącznie optyczny. W rozwiązaniu nie są stosowane drogie urządzenia do regeneracji elektrycznej, które były niezbędne w dotychczasowych rozwiązaniach światłowodowych traktów dalekosiężnych (instalowanie regeneratorów łączy co 500 km).

Zobacz również:

  • Wi-Fi 7 - kompendium wiedzy o nadchodzącym standardzie
  • Nowy rekord prędkości internetu jest dwa razy szybszy od poprzedniego
  • Mroczne sekrety zarządzania danymi

Funkcje automatycznej analizy i regulacji sygnałów optycznych w sieciach WDM pozwalają dodawać, odejmować bądź multipleksować kolejne optyczne kanały transmisyjne na zasadzie "podłącz i pracuj", co zdecydowanie obniża koszty operacyjne. Firma Deutsche Telekom przetestuje również konwertery falowe (transpondery światła) wykonane w technologii dostrajanego lasera.

Innowacją systemu są przestrajane konwertery falowe, za pomocą których można wybrać i uaktywnić każdą z 80 dostępnych długości fali, dostrajanych do bieżących potrzeb transportu. Do tej pory w optyce transportowej stosowano karty o ustalonych długościach fal, co stwarzało problemy w multipleksowaniu i rekonfigurowaniu kanałów optycznych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200