Testowanie sieci WLAN

W czym pomaga analizator?

Za pomocą analizatora WLAN można uzyskać bądź poszerzyć wiedzę o bieżącym stanie bezprzewodowej sieci radiowej w trzech aspektach:

  • Przegląd radiowego medium. Sieć WLAN transmituje informacje w nielimitowanym pasmie radiowym 2,4 GHz, korzystając z protokołów sieci Ethernet. Z założenia w tym pasmie radiowym działa zwykle wiele urządzeń komunikacyjnych i terminali sieciowych, a także istnieją nieznane bądź wcześniej nierozpoznane sygnały radiowe - pochodzące od innych urządzeń przemysłowych i - jak już wspomniano - powodujące zakłócenia interferencyjne w podstawowych kanałach łączności radiowej. Za pomocą analizatora można dokonać ogólnej identyfikacji jakości dostępnego pasma radiowego, ustalić bieżące zakłócenia radiowe oraz określić ogólny charakter występujących zagrożeń. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie wszystkie proste analizatory WLAN dysponują zadowalającym sposobem przeglądania pełnego pasma radiowego.

  • Lokalizacja urządzeń. Analiza dostępnych terminali i zachowania się sieci, prowadzona w trakcie instalacji terminali i punktów dostępowych, może pomóc w planowaniu i ustaleniu optymalnej lokalizacji pośredniczących i końcowych urządzeń radiowych. Dla stosowanych częstotliwości pracy nawet niewielkie przesunięcie punktu dostępowego podczas jego instalacji może istotnie wpływać na jakość połączenia radiowego między terminalem a siecią bądź pozostałymi urządzeniami przenośnymi. Ponadto w testach sprawdza się bezpieczeństwo przekazów w pikokomórce radiowej i dostępność terminali do stałych węzłów własnej sieci bezprzewodowej - analizując przy tej okazji wpływ obcych sieci radiowych na własne terminale WLAN.

  • Identyfikowanie i usuwanie uszkodzeń. Poinstalacyjne problemy występujące w sieci radiowej są zwykle najczęstszym powodem korzystania z analizatora w sieci WLAN. Testy obejmują przede wszystkim bieżącą analizę rzeczywistego trafiku w sieci radiowej i określenie prawdopodobieństwa dostępu klienta do węzła dostępowego podczas narażeń zewnętrznych. Sieć radiowa, podlegająca działaniu wielu zmiennych i nieprzewidywalnych parametrów transmisyjnych, może zachowywać się "kapryśnie", nawet po poprawnej początkowo pracy wszystkich elementów systemu. Dlatego też utrzymanie sieci na właściwym poziomie dostępności wymaga jej stałego nadzoru i okresowej kontroli.

    Do najczęściej spotykanych awarii należy (przypadkowe bądź celowe) szkodliwe przekonfigurowanie topologii sieci dostępowej przez nieupoważnionych użytkowników, co z założenia nie może się zdarzyć w przewodowych sieciach stacjonarnych. Za pomocą analizatora WLAN stosunkowo łatwo identyfikuje się takie zmiany, prowadzi się rekonfigurację bądź korektę topologii sieciowej, łącznie z namierzeniem i eliminacją z sieci intruzów z terminalami przenośnymi.

    Każdy rozbudowany funkcjonalnie analizator WLAN winien dokładnie diagnozować całą sieć i skanować wszystkie kanały radiowe określone w specyfikacji 802.11. W ten sposób można wykryć zakłócenia występujące między kanałami oraz określić ich przyczynę, a często także innych użytkowników, znajdujących się w pobliżu i pracujących na zbliżonej częstotliwości. Przechwycone "z powietrza" i zdekodowane pakiety pozwalają stwierdzić, który z użytkowników generuje ruch, według jakich protokołów dokonuje się komunikacja oraz jaka jest wielkość pobieranych ramek.

    Dobry analizator WLAN winien ponadto wykrywać przeciążenia w pasmie radiowym, ze wskazaniem, gdzie występują wąskie gardła sieci. Dzięki tym informacjom administrator może przenieść punkty dostępowe w miejsca o lepszym pokryciu radiowym lub przesunąć konkretnego użytkownika do innego segmentu - gwarantującego szybszą transmisję danych, a tym samym bardziej wydajną pracę całej sieci bezprzewodowej.

    Test analizatorów WLAN

    Testowanie sieci WLAN

    Ocena testowanych analizatorów

    Przedstawiamy test ośmiu analizatorów sieci WLAN (po jednym z każdego typu). Wśród testowanych produktów znalazły się trzy rozwiązania oparte na przenośnych komunikatorach PDA i pięć - na notebookach.

    Przetestowano analizatory pochodzące od pięciu znanych producentów testerów sieci: AirMagnet (komunikator PDA i notebook), Fluke Networks (WaveRunner i OptiView Pro Gigabit Wireless), Sniffer Technologies (Wireless PDA 1.0 i notebook), Network Instruments (Observer) oraz Finisar (Surveyor Wireless).

    Przydatność analizatorów do badania sieci WLAN określano w pięciu równoważnych kategoriach testowych, w których przydzielano punkty w skali pięciopunktowej: 5 (doskonały), 4 (bardzo dobry), 3 (średni), do 2 (poniżej średniej), 1 (stan niezadowalający). Kategorie testowe dotyczyły: prostoty posługiwania się testerem, zdolności do szczegółowej analizy protokołów, dokładności badania medium radiowego, testowania własności sieciowych WLAN oraz oceny wykonania (konstrukcja, wygląd i oprzyrządowanie analizatora).

    Wszystkie analizatory oparte na komunikatorach PDA testowano za pomocą platformy HP iPAQ 3800 Series Pocket PC. Sprawdzanie urządzeń przenośnych ograniczono do jednokrotnego testowania według standardu 802.11b. Podczas testów analizatory AirMagnet i Sniffer Wireless PDA korzystały z platformy Pocket PC, natomiast WaveRunner (Fluke) z Linuksa.

    Najlepsze wyniki (4,8 pkt.) uzyskał podręczny analizator AirMagnet PDA (oparty na komunikatorze PDA), produkowany przez firmę AirMagnet. Choć jest to najlepszy - zdaniem testujących - analizator w całej stawce, wcale nie oznacza to, że będzie niezrównany w rozwiązywaniu wszelkich zagadnień związanych z funkcjonowaniem sieci WLAN czy identyfikowaniem uszkodzeń w sieci. W trakcie prowadzonych badań stwierdzono bowiem, że prawie każdy z testowanych analizatorów ma swoją specjalizację, w której uzyskuje lepsze wyniki od pozostałych.

    I tak dwa testowane produkty - zajmujące dalsze miejsca w klasyfikacji punktowej - Sniffer Wireless PDA (4,6 pkt.) oraz Network Instruments Observer (3,8 pkt.) okazały się najlepszymi narzędziami do badania medium radiowego w pasmie o częstotliwości 2,4 GHz, z protokołami sterowanymi z platformy analizatorów. Zdaniem zespołu testowego dwa inne analizatory - OptiView Wireless (3,6 pkt., Fluke Networks) i Surveyor Wireless (3,8 pkt., Finisar) - pretendowały do dobrego miejsca w rankingu - z uwagi na znakomicie rozbudowane funkcje testowe sieci WLAN - ale przegrały z innymi produktami z powodu zbyt wysokiej ceny lub ubogiego interfejsu użytkownika.

    Różne cechy charakterystyczne mogą być bardzo atrakcyjne w pewnych typach analiz sieci bezprzewodowych WLAN, decydując o przydatności konkretnego analizatora.


  • TOP 200