Testowanie rozwiązań 10GBase-LRM

Przymierze Ethernet Alliance przetestowało we wrześniu optyczne interfejsy standardu 10GBase-LRM, sprawdzając zgodność tego rodzaju rozwiązań oferowanych przez różnych dostawców sprzętu sieciowego.

Specyfikacja 10GBase-LRM (znana jako 802.3aq) opisuje warunki techniczne, jakie powinno spełniać połączenie Ethernet 10 Gb/s oparte na wielomodowych światłowodach klasy FDDI. Zaletą połaczeń 10GBase-LRM jest to, że są tanie.

Przymierze Ethernet Alliance powstało na początku 2006 r. Testy prowadzono w Cisco Photonics Labs w Monza (Włochy). Standard 10GBase-LRM został już zaakceptowany przez IEEE i oczekuje obecnie na ostateczną ratyfikację, co może nastąpić w najbliższym czasie..

Zobacz również:

  • W jakim kierunku pójdzie Ethernet?
  • Nowy rekord prędkości internetu jest dwa razy szybszy od poprzedniego

Połączenia takie mogą być z powodzeniem używane do sprzęgania wydajnych przełączników pracujących w rdzeniu sieci LAN z mniejszymi przełącznikami brzegowymi. Specyfikacja przewiduje, że połączenie 10GBase-LRM może mieć długość 220 metrów, a po zastosowaniu światłowodu lepszej jakości nawet 300 metrów.

Testowaniu poddano kilka optycznych transceiverów 10GBase-LRM typu X2, XFP i SFP+. Połączenia oparte na światłowodzie wielomodowym 62,5 mikrona miały długość 220 metrów, a połączenia oparte na światłowodzie 50 mikronów miały długość 260 metrów.

Ethernet Alliance uznało, że wyniki testów potwierdzają, iż produkowane obecnie rozwiązania 10GBase-LRM są ze sobą zgodne i mogą z powodzeniem obsługiwać sieci LAN. Ethernet Alliance informuje, że więcej informacji o testach udostępni jeszcze w tym miesiącu na swojej witrynie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200