Testowanie na życzenie

PolSoft przy współpracy z Compuware tworzy centrum testowania systemów informatycznych.

PolSoft przy współpracy z Compuware tworzy centrum testowania systemów informatycznych.

Do poznańskiego ośrodka PolSoftu będą mogły od kwietnia br. zgłaszać się firmy programistyczne chcące zweryfikować jakość swoich aplikacji przed udostępnieniem ich klientom. Wydana przez PolSoft ekspertyza ma dotyczyć podstawowych parametrów, m.in. wydajności w środowisku sieciowym i jakości kodu dostarczonego do testów oprogramowania. Testy będą wykonywane przy użyciu narzędzi firmy Compuware, która w ostatnich miesiącach wyraźnie zaktywizowała działalność na rynku polskim. PolSoft będzie pierwszą firmą w Polsce uprawnioną do wykorzystania w ten sposób narzędzi Compuware.

Oferta dla mniej zamożnych

"Chcemy we współpracy z firmą PolSoft oferować wszelkiego rodzaju testy aplikacji: integracyjne, regresyjne, funkcjonalne, a także te sprawdzające ich zachowanie w sieci i na serwerze" - mówi Elżbieta Etmajer, dyrektor Compuware Polska. Centrum powstaje z myślą o małych i średnich firmach, których na ogół nie stać na zakup narzędzi Compuware.

"Mniejsze firmy w Polsce oraz w pozostałych krajach Europy Środkowej i Wschodniej to potencjalnie ogromny rynek dla naszych narzędzi. Nie chcemy koncentrować się tylko na dużych instytucjach, takich jak Zakład Ubezpieczeń Społecznych, BRE Bank, Pekao czy PKO BP" - dodaje dyrektor Compuware Polska. Notabene, największy polski bank detaliczny wyrasta na największego odbiorcę Compuware w regionie. Ostatnio zakupione przez PKO BP narzędzia DevPartner i Xpediter wspomagają proces dostosowywania nowego systemu transakcyjnego Alnova do potrzeb banku.

PolSoft będzie mógł nie tylko oferować usługi testowania, ale także sprzedawać i wynajmować zainteresowanym firmom odpowiednie narzędzia. "Zwykle klienci potrzebują na stałe 2, 3 nasze narzędzia z ok. 15, które mamy w ofercie" - mówi Elżbieta Etmajer. "Oferujemy już usługi testowania systemów IT w jednym z banków. Chcemy jednak, aby z naszego centrum korzystały także firmy, które chcą się przekonać o możliwościach narzędzi Compuware przed ich zakupem" - opowiada Jacek Kujawa, prezes zarządu PolSoft.

Środowisko testowe

W firmie PolSoft pracuje na razie ok. 10 osób specjalizujących się w narzędziach Compuware. Jak mówi prezes poznańskiej spółki, zespół ten na pewno będzie się powiększał. "Obecnie nasi pracownicy szkolą się z obsługi narzędzi serii Vantage. Zakończyliśmy już budowę QualityLab" - twierdzi Jacek Kujawa.

Koncepcja QualityLab polega na stworzeniu środowiska testowego dla konkretnej aplikacji. W odpowiednio sformatowanych dokumentach Microsoft Word przygotowuje się dokumentację warunków testowych. "Pliki te są następnie przetwarzane przez tzw. procesor testów, co w efekcie prowadzi do automatycznego sprawdzenia warunku testowego" - tłumaczą przedstawiciele Compuware. Dzięki narzędziom z serii Vantage można badać, jak będzie zachowywać się aplikacja, gdy zacznie z niej korzystać jednocześnie wielu użytkowników.

W Polsce oprogramowanie Compuware sprzedają, poza PB PolSoft, EuroCIM i Spin, a od niedawna także Softbank. Compuware zalicza się do liderów rynku narzędzi do tworzenia i automatyzacji testowania oprogramowania. Początkowo oferta firmy ograniczała się do rozwiązań dla komputerów mainframe, a następnie rozszerzono je na aplikacje internetowe i dla środowisk rozproszonych.

Narzędzia dostępne w centrum PolSoft

  • DevPartner - debugowanie i strojenie kodu aplikacji

  • QACenter Enterprise Edition - testy funkcjonalne i regresyjne

  • QACenter Performance Edition - testy obciążeniowe i wydajnościowe

  • Application Expert - profilowanie transakcji

  • Predictor - projektowanie pracy sieci WAN

  • Client Vantage - monitoring i diagnostyka użytkownika końcowego

  • NetworkVantage - monitoring aplikacji sieciowych

  • ServerVantage - monitoring serwera, aplikacji i bazy danych

  • ApplicationVantage - rozwiązywanie problemów wydajnościowych


TOP 200