Test telewizorów Full HD

LG 42SL9000

Cena: 3600 zł

Test telewizorów Full HD

LG 42SL9000

Niezwykle cienki telewizor LCD z krawędziowym podświetleniem diodami LED i systemem poprawy płynności ruchu TruMotion 100 Hz.

Telewizory LG serii SL9000 zwracają uwagę dopracowanymi stylistycznie obudowami, wykonanymi z wysokiej jakości materiałów. Efektownym rozwiązaniem jest ich jednowarstwowa konstrukcja, sprawiająca, że ekran i obramowanie tworzą jedną płaszczyznę. Aby to uzyskać, LG zastosowało do produkcji obudów, zamiast tradycyjnego wycinania i tłoczenia, nową technologię Injection Compression Molding. Grubość obudowy testowanego przez nas telewizora LCD 42SL9000, dzięki zastosowaniu podświetlenia krawędziowego diodami LED, wynosi zaledwie 2,9 cm. Urządzenie dysponuje tunerem do odbioru zarówno analogowej, jak i cyfrowej naziemnej/kablowej telewizji. W tym drugim przypadku, tuner DVB-T/DVB-C obsługuje sygnał zgodny z przyjętym w Polsce standardem MPEG-4. Jakość obrazu jaką uzyskaliśmy, odbierając testowo nadawane kanały cyfrowe, była bardzo dobra.

Zobacz również:

  • Apple aktualizuje specyfikację MacBooka Air 13 z procesorem M2

Obraz i dźwięk

Test telewizorów Full HD

Ergonomiczny, z fosforyzującymi przyciskami, wyposażony w specjalny klawisz Eko do zarządzania zużyciem energii.

Zamontowana w odbiorniku 42-calowa matryca LCD (o rozdzielczości 1920x1080 pikseli), z krawędziowym podświetleniem diodami LED, jest bardzo równomiernie podświetlona (aż 96%). Nie oferuje jednak tak głębokiej czerni, jak najnowsze konstrukcje w modelach konkurencji. Współczynnik statycznego kontrastu wynosi zaledwie 651:1. Można go zwiększyć, uruchamiając kontrast dynamiczny, lecz wówczas zalecamy ustawienie minimalnego poziomu jego działania, co ograniczy gubienie szczegółów przy wyświetlaniu ciemnych scen. Także kąty widzenia nie należą do zalet telewizora. Patrząc na ekran pod kątem 120 stopni, już widać zachwianie równowagi barwowej i spadek kontrastu. Generalnie oferowany przez telewizor obraz jest dobrej jakości - bardzo plastyczny, z naturalnymi, dobrze zbalansowanymi i nasyconymi kolorami. Warto dodać, że odbiornik został dobrze skalibrowany fabrycznie. Nam najbardziej podobał się tryb Kino. Niestety w tym trybie jasność telewizora bardzo spada i wynosi zaledwie 94 cd/m2. To niewiele i w słoneczny dzień może się okazać, że warto będzie skorzystać z innych trybów obrazu - np. Standard, w którym jasność wzrasta do 202 cd/m2. Urządzenie ma wmontowane w obudowę głośniki wykonane w technologii NXT, dzięki czemu mogły zostać dobrze ukryte. Jednak jakość ich brzmienia nie zachwyca, dźwięk jest płaski i pozbawiony podstawy basowej.

Odtwarzanie multimediów

Test telewizorów Full HD

Werdykt PC Worlda

Odbiornik, wyposażony w bogaty zestaw gniazd, ma także port USB 2.0 i sprawnie odtwarza z podłączonych do niego dysków nie tylko zdjęcia cyfrowe czy pliki audio, ale także filmy DivX, MKV czy DivX HD nawet z obrazem w rozdzielczości 1080p. Nie ma problemów z wyświetlaniem polskich napisów ekranowych, również w .txt. Czcionka napisów jest duża i czytelna. Jakość obrazu przy odtwarzaniu filmów HD z plików MKV czy DivX HD była doskonała. Nawet gdy rozdzielczość była niższa niż Full HD, telewizor pozwalał na ich wyświetlanie zarówno w trybie oryginalnej rozdzielczości, jak i po przeskalowaniu do pełnej rozdzielczości ekranu. Niestety, ścieżki dźwiękowe w DTS nie były odtwarzane.

Telewizor LCD 42" Full HD

Dystrybutor: LG Electronics, www.lge.pl

Wymiary z podstawą: 100,9x69,4x29,3 cm (szer./wys./gł.)

Waga: 20,1kg

Funkcje: kilka trybów proporcji obrazu, TruMotion 100 Hz, wyświetlanie obrazu piksel w piksel (1:1), 24p Real Cinema, tryby dźwięku przestrzennego, wyrównywanie poziomu głośności (AVL), teletekst, Simplink, SRS TruSurround XT, Smart Energy Saving Plus, odtwarzanie filmów HD z dysków USB, czujnik oświetlenia, timer

Złącza: 4 x HDMI 1.3, 2 x Euroscart, komponentowe, VGA, wejście audio RCA, wyjście cyfrowe optyczne, słuchawkowe minijack, PCMCIA, USB, antenowe

Sony KDL-40EX700

Cena: 4250 zł

Test telewizorów Full HD

Sony KDL-40EX700

Efektowny telewizor LCD Full HD z krawędziowym podświetleniem diodami LED, wyposażony w czujnik obecności widza.

W nowym, 40-calowym modelu Sony KDL-40EX700 zastosowano niespotykane dotąd rozwiązanie do zmniejszenia zużycia energii - w listwie pod ekranem umieszczono czujnik ruchu, przeznaczony do sprawdzania obecności widza przed telewizorem. Jeśli czujnik wykryje, że nikogo nie ma przed ekranem, zostaje wygaszony obraz, ale dźwięk pozostaje bez zmian. Jeżeli np. po 30 min (czas oczekiwania można, korzystając z menu, określić w przedziale od 5 do 60 min) sytuacja się nie zmieni i nikt nie pojawi się przed telewizorem, urządzenie automatycznie się wyłączy i przejdzie w stan czuwania. Odbiornik Sony, z matrycą LCD Full HD podświetlaną krawędziowo diodami LED, ma utrzymaną w klasycznej stylistyce, solidnie wykonaną, dość cienką obudowę (6,4 cm), wyposażoną w obrotową podstawę.

Obraz i dźwięk

Test telewizorów Full HD

Wklęsły, dość duży, ale wygodny w obsłudze. Bez podświetlanych przycisków. Zaprojektowany tak, by kłaść go przyciskami do dołu, chroniąc je przed kurzem.

Telewizor zawiera dobrze działający procesor BRAVIA Engine 3, który sprawnie skaluje obraz standardowej rozdzielczości do pełnej rozdzielczości matrycy (1920x1080 pikseli). Nawet przy odbiorze zwykłego sygnału telewizji kablowej czy naziemnej, dzięki pracy układu poprawy płynności ruchu Motionflow 100 Hz, obraz ma wysoką jakość. Jest szczegółowy i nie smuży. Oferowany kontrast jest na dobrym poziomie. Czerń jest głęboka, a biel nie przejaskrawiona. Urządzenie oferuje wysoką jasność, pozwalającą na oglądanie czytelnego obrazu nawet w mocno nasłonecznionym pomieszczeniu. W najlepszym trybie Kino spada ona do 235 cd/m2. Niestety, nawet w tym trybie nie ma bardzo dobrej reprodukcji barw. Obraz jest wyświetlany z dość bladymi czerwieniami i nadmiernie wyeksponowaną zielenią. Ten stan rzeczy może zmienić profesjonalna kalibracja odbiornika. Jednak najsłabszą stroną telewizora jest bardzo nierównomierne podświetlenie matrycy LCD. System krawędziowego podświetlenia diodami LED nie działa dobrze. Pomiary wykazały, że równomierność podświetlenia panelu jest zaledwie na poziomie 62%. Niewielkie rozmiary obudowy sprawiły, że urządzenie nie oferuje dobrego brzmienia. Generowany przez telewizor dźwięk jest poprawny, ale brakuje mu soczystości i mocy. Do oglądania programów telewizyjnych to wystarczy, ale w seansach filmowych lepiej go wesprzeć dodatkowym zestawem głośników.

Z Internetu i dysków USB

Test telewizorów Full HD

Werdykt PC Worlda

Telewizor, oprócz bogatego zestawu gniazd, ma także złącze Ethernet, pozwalające podłączyć go do Internetu (można też dokupić kontroler Wi-Fi standardu "n" i podłączyć go do gniazda USB). Umożliwia to dostęp do serwisów internetowych i odtwarzanie na ekranie telewizora filmów pobranych np. z YouTube. Ponadto, korzystając z portu USB, można odtwarzać z podłączonego w ten sposób dysku zdjęcia cyfrowe (JPEG, RAW), pliki audio (MP3) i filmy AVCHD, MPEG2 czy DivX z polskimi napisami w .txt (muszą mieć taką samą nazwę, jak plik z filmem i być w tym samym katalogu). Niestety, nie ma możliwości odtwarzania filmów z obrazem w wysokiej rozdzielczości. Nie jest też dekodowany dźwięk w DTS.

Telewizor LCD 40" Full HD

Dystrybutor: Sony Poland, www.sony.pl

Wymiary z podstawą: 98,5x65,5x28 cm (szer./wys./gł.)

Waga: 17,8 kg

Funkcje: Bravia Engine 3, teletekst, profile obrazu, profile dźwięku, timer, S-Force Front Surround, Bravia Internet Video, wyrównywanie poziomu głośności dźwięku, tunery TV (analogowy oraz cyfrowy MPEG-2/4 i kablowy cyfrowy DVB-C), Picture Frame, Bravia Sync, Motionflow 100 Hz, czujnik oświetlenia, czujnik obecności widza, PIP, DLNA

Złącza: 4 x HDMI 1.3, 2 x Euroscart (oba z RGB), komponentowe, kompozytowe, VGA, 2 wejścia audio RCA, wyjście audio cyfrowe optyczne, słuchawkowe minijack, PCMCIA, USB, Ethernet, antenowe


TOP 200