Test serwerów XXVII: NetServer LT6000r - małe rozmiary, duża moc

LT6000r spisywał się doskonale po uruchomieniu nowego testu bazy danych. Po zainstalowaniu aplikacji SQL Server (raz pod systemem Windows NT 4.0 i drugi raz pod Windows 2000) NetServer LT6000r uzyskał lepsze wyniki (nie są to co prawda duże różnice) niż testowany wcześniej serwer Dell 8450. Przy 30 wirtualnych użytkownikach HP NetServer LT6000 uzyskał następujące wyniki (SQL): 1,83 transakcji na sekundę (Windows NT) i 1,81 transakcji na sekundę (Windows 2000). Wspomniany wcześniej serwer Dell 8450 uzyskał wyniki odpowiednio 1,68 i 1,71 transakcji na sekundę. NetServer LT6000r może się tu pochwalić większą wydajnością głównie dlatego, że filtry wbudowane w chipset Profusion (chipset obsługujący procesory zainstalowane w serwerze Dell 8450) sprawują się dużo słabiej niż filtry wbudowane w chipset ServerSet III HE.

Wyposażenie i elastyczność - w tej kategorii oceny NetServer LT6000r zebrał aż 9,0 punktów. Sześcioprocesorowy system w obudowie, w której znajdujemy zazwyczaj tylko cztery procesory, oraz gniazda PCI pracujące w trybie "hot-pluggable" przemawiają na korzyść tego produktu.

Zarządzanie to też silny punkt tego serwera. Produkt jest dostarczany razem z dyskiem CD zawierającym oprogramowanie HP Navigator oraz wszystkie niezbędne sterowniki i narzędzia pomagające instalować systemy operacyjne, takie jak NT, Win 2000, Novell NetWare, Linux i SCO Unix. Wspomniane powyżej oprogramowanie pozwala monitorować serwer i konfigurować go za pomocą pakietu TopTools for Servers (HP). Wśród sterowników znajdują się też takie, które pozwalają używać platformy zarządzania HP OpenView oraz kilku innych popularnych platform zarządzania.

Instalowanie różnych systemów operacyjnych na tym serwerze to sama przyjemność, ponieważ dołączone oprogramowanie, a konkretnie instalatory poszczególnych systemów, sprawdzają automatycznie, czy w systemie są obecne wszystkie niezbędne sterowniki. Dlatego instalacja trzech systemów operacyjnych (bo tyle platform testowano) przebiegła bez najmniejszych kłopotów.

Dostęp do wszystkich elementów systemu NetServer LT6000r jest bardzo łatwy. Serwer został tak zaprojektowany, aby można go było rozebrać nie używając żadnego narzędzia. Dostęp do kart PCI nie jest co prawda najłatwiejszy, ale karty takie można wymieniać "na gorąco", dzięki czemu ewentualne awarie można usuwać bardzo szybko.

Serwer można instalować w standardowej szafie o szerokości 19 cali (47,5 cm). Produkt ma wysokość 4U (1U to ok. 4,45 cm, 4U to ok. 17,8 cm), tak iż w szafie o wysokości 2 m można upakować 10 takich serwerów. Z przodu urządzenia znajduje się wyświetlacz LCD i miejsce na zainstalowanie czterech dysków o wysokości jednego cala (wymiana "na gorąco"). Dostęp do tych dysków (i do 3 zasilaczy, także z możliwością wymiany "na gorąco") można uzyskać po zdjęciu z serwera przedniego panelu. Zasilacze pracują w trybie 2+1, a obciążenie pracujących aktualnie zasilaczy jest równoważone automatycznie. Pod przednim panelem znajdują się zaczepy, po zwolnieniu których serwer można wysunąć do przodu na specjalnych prowadnicach przymocowanych do szafy.

Gdy serwer zostanie już wysunięty do przodu, użytkownik może zwolnić mechanizm odblokowujący płytę główną (którą można ustawić w pozycji pionowej), uzyskując dostęp do procesorów i pamięci RAM. Odblokowując inną pokrywę można się dostać do wentylatorów chłodzących serwer. Po lewej stronie urządzenia znajduje się pokrywa, za którą umieszczono sześć 64-bitowych gniazd PCI. Tak więc do wszystkich elementów serwera można się dostać nie sięgając po śrubokręt, chociaż niektóre gniazda PCI są schowane dość głęboko.

Cena serwera NetServer LT6000r w Polsce

Na przykładzie oferty firmy APN Promise Sp. z o.o. (www.freeapn.com.pl)

Cena netto (zł), VAT 22%

NetServer LT6000r PIIIX-550 1MB Mod 2 (jeden procesor) - 40 754

NetServer LT6000r PIIIX-550 512kB Mod 1 (jeden procesor) - 37 121

NetServer LT6000r PIIIX-700 1MB Mod 1 (jeden procesor) - 45 033

NetServer LT6000r PIIIX-700 2MB Mod 1 (jeden procesor) - 51 063

Testowany serwer był podłączony do stacji pamięci masowej, w której umieszczono 7 dysków twardych (w stacji można zainstalować maks. 12 dysków). Serwer był wyposażony w dwukanałowy kontroler RAID Ultra2 SCSI. Dyski wewnętrzne i zewnętrzne (stacja pamięci masowej) były podłączone do kontrolera RAID, który obsługiwał 3 logiczne dyski pracujące w trybie RAID-0.


TOP 200