Test serwerów (XXIV): PowerEdge 2400

PowerEdge 2400 – opis techniczny testowanego serwera

Producent: Dell Computer (www.dell.com.pl)

Procesor Pentium III 667 MHz (pamięć podręczna L2 256 kB)

Liczba procesorów 2####

Pamięć RAM: 1 GB; 4 moduły DIMM 256 MB PC133

Liczba gniazd na moduły DIMM: 4##

Gniazda na dodatkowe karty: Cztery 64-bitowe gniazda PCI; jedno 32-bitowe gniazdo PCI; jedno 64-bitowe gniazdo PCI/ISA

Wolne gniazda: cztery 64-bitowe gniazda PCI; jedno 64-bitowe gniazdo PCI/ISA

Kontroler dysków: Perc2/si na płycie głównej, jednokanałowy kontroler RAID U2LVD z buforem 64 MB

Dyski twarde zainstalowane w testowanym serwerze: Pięć dysków 9.1G-byte U2LVD 10K-rpm Seagate Cheetah

Szuflady na dyski twarde: Jedna szuflada (6 dysków 1 cal lub 4 dyski 1,6 cala; wymiana "na gorąco"); trzy szuflady z przodu serwera (jedna zajęta przez stacje CD-ROM)

Karty sieciowe: Jeden adapter Intel Pro 100+ wbudowany w płytę główną; jedna karta Intel Pro 100+ PCI CD-ROM UltraNarrow SCSI 40 x ###

Dostępne funkcje: Możliwość zainstalowania zapasowego zasilacza (nadmiarowość 1+1); pamięć RAM ECC; kontroler RAID na płycie głównej; wymiana dysków twardych "na gorąco"##

Zarządzanie: Resolution Assistant; OpenManage Version Assistant; OpenManage Server Assistant; IT Assistant

Bezpieczeństwo: Zamykany na klucz panel frontowy – ochrona dysków twardych; BIOS chroniony hasłem

Dołączone oprogramowanie: System operacyjny (NetWare, NT, Linux lub Win2000); OpenManage Server Assistant; IT Assistant; OpenManage Version Assistant; Resolution Assistant

Gwarancja: Trzy lata ###

Kontroler dysków Perc2/Si (wbudowany w płytę główną serwera) jest stosunkowo tanim rozwiązaniem, ponieważ użytkownik nie musi instalować oddzielnej karty w gnieździe PCI. Kontroler dysponuje jednym kanałem U2 SCSI i buforem o pojemności 64 MB. A trzeba zaznaczyć, że kontroler Perc2/Si kosztuje tylko 299 USD. Kupując serwer PowerEdge 2400, użytkownik może zamówić wersję bez macierzy lub z macierzą dyskową RAID. Jeśli zdecydujemy się kupić serwer bez macierzy RAID, to można ją uaktywnić później, instalując w systemie specjalny zestaw RAID. Zestaw taki kosztuje 299 USD i w jego skład wchodzi mała karta PC (którą trzeba podłączyć do płyty głównej serwera), sterownik i moduł pamięci DIMM (bufor macierzy RAID).

Jak już wspomnieliśmy, obudowa serwera i chassis są bardzo dobrze zaprojektowane, dlatego użytkownik może w łatwy sposób zmieniać konfigurację systemu i reperować poszczególne elementy. Obudowę serwera można szybko zdjąć, odkręcając tylko kilka śrub motylkowych umieszczonych pod przednią pokrywą. W przedniej pokrywie znajduje się zamek, który trzeba otworzyć, aby uzyskać dostęp do wewnętrznych dysków twardych i do poszczególnych elementów systemu. A wnętrze serwera jest bardzo przestronne, co ułatwia obsługę techniczną produktu. Użytkownik znajdzie wewnątrz chassis czytelne schematy, które opisują dokładnie budowę całego systemu i rozmieszczenie poszczególnych elementów. Gniazda na instalowanie dodatkowych kart są wyposażone w specjalne zaczepy, dzięki którym karty można łatwo wyjmować nie używając żadnego narzędzia.

Wewnątrz serwera znajduje się ramka z kieszeniami, w której można zainstalować sześć 1-calowych dysków twardych lub (zmieniając tylko klamrę) cztery dyski o wysokości 1,6 cala. Magistrala danych obsługująca dyski twarde jest tak skonstruowana, że można je wymieniać w trybie „na gorąco“. Z przodu serwera znajdują się trzy kieszenie. Dostępna jest opcjonalna ramka zajmująca dwie takie kieszenie, tak iż w serwerze można w razie potrzeby zainstalować z przodu dwa dodatkowe dyski o wysokości 1 cala.

Jak już wspomniano wcześniej, na płycie głównej serwera znajduje się interfejs sieci LAN (Intel Pro100+ Ethernet), a testowany serwer dysponował dodatkowym adapterem sieci - kartą Intel Pro100+ PCI.

W testowanym serwerze zainstalowano zapasowy zasilacz. Normalnie w serwerze może się znajdować tylko jeden zasilacz, jeśli jednak komuś zależy bardzo na tym, aby urządzenie pracowało absolutnie bezawaryjnie, może zainstalować drugi, uzyskując redundancyjny system zasilania 1+1. Zasilacze można wymieniać „na gorąco“.

Test serwerów (XXIV): PowerEdge 2400
Serwer można w łatwy sposób konfigurować. W testowanym serwerze pracę pięciu dysków twardych kontrolował (wbudowany w płytę główną) kontroler Perc2/Si RAID. Jeden kontener (mowa o macierzy RAID 0) zawierał system operacyjny, a drugi zarządzał partycją zawierającą dane. Stacja CD-ROM była podłączona do wbudowanego w płytę główną kontrolera UltraNarrow SCSI.

Jedną z silniejszych stron tego serwera jest zarządzanie. Dell sprzedaje serwer razem z oprogramowaniem OpenConnect, które przekazuje informacje dotyczące stanu serwera do większości stosowanych obecnie platform zarządzania. Dell oferuje też narzędzie do zdalnego zarządzania systemem (jest to opcjonalne wyposażenie serwera) oraz łatwe w użyciu oprogramowanie firmowe (mowa cały czas o zarządzaniu), któremu producenta nadał nazwę Dell OpenManage.


TOP 200