Test serwerów (XXIII): Compaq ProLiant 6400

Cechą wielu dobrych towarów jest to, że mają kompaktową budowę. Taki właśnie jest serwer dla przedsiębiorstw ProLiant 6400 (produkt firmy Compaq), przystosowany do instalowania w stojaku.

Cechą wielu dobrych towarów jest to, że mają kompaktową budowę. Taki właśnie jest serwer dla przedsiębiorstw ProLiant 6400 (produkt firmy Compaq), przystosowany do instalowania w stojaku.

Compaq ProLiant 6400

Compaq ProLiant 6400

Po uruchomieniu serii testów serwer uzyskał bardzo wysoką notę (ocena ogólna - 9,3 punktu). W dwóch kategoriach oceny (Wydajność i Dodatkowe funkcje) zdobył najwięcej punktów ze wszystkich testowanych do tej pory produktów tej klasy (serwer dla przedsiębiorstw). Jeśli chodzi o samą wydajność, to ProLiant 6400 ustępuje niektórym serwerom. Jednak jest to bardzo atrakcyjny produkt, głównie dzięki dwóm cechom - niewielkim rozmiarom i szybko pracującym kontrolerem RAID.

W kategorii oceny Wydajność (chodzi o ogólną wydajność) serwer uzyskał 8,4 punktu. Po uruchomieniu bazy danych okazało się, że żaden z testowanych do pory serwerów nie sprawował się tak dobrze. Jest to bez wątpienia zasługą czterech procesorów taktowanych zegarem 500 MHz (wyposażonych w pamięć podręczną L2 o pojemności 2 MB) i w bardzo dużą pamięć RAM (2 GB).

Zalety serwera

 • Dyski „hot plug”####

 • Dodatkowy wentylator „hot plug”##

 • Pamięć ECC i szyna procesora##

 • Opcje ASR-2 i Online Recovery Server

 • Opcjonalny zasilacz „hot plug”##

 • Opcjonalny moduł zasilania procesora#

 • Zdalna konsola (Remote Console - IRC)

 • Nowatorska, oszczędzająca miejsce, 4U (7"), obudowa do instalowania w stojaku

 • Obsługa jednego do czterech procesorów Intel Pentium III Xeon z 512 kB, 1 MB lub 2 MB L2 cache

 • Pamięć ECC EDO DIMM (możliwość rozbudowy do 4 GB)

 • Sześć gniazd 64-bit (5 PCI „hot plug” i jedno dzielone PCI/ISA)

 • Kontroler NC3131 64-bit PCI (dwa porty 10/100) z możliwością rozbudowy do 1000 Mb/s

 • Po uruchomieniu testu symulującego pracę serwera plików wynik nie był już tak dobry - 7,5 punktu. Jest to nieco zaskakujące, biorąc pod uwagę fakt, że Compaq instaluje w serwerze nowy kontroler RAID (Smart Array 4200) i czterokanałowy 64-bitowy adapter Ultra2 SCSI (złącze PCI) oparty na architekturze RISC (Reduced Instruction Set Computing). Być może przyczyna leży w tym, że serwer, który w tej kategorii w jednym z poprzednich testów uzyskał lepszy wynik (Dell PowerEdge 6350 - 10 punktów) był wyposażony w kontroler dysków dysponujący pamięcią podręczną o pojemności 128 MB, podczas gdy kontroler dysków towarzyszący temu serwerowi ma pamięć podręczną o pojemności 64 MB. Stąd nieco mniejsza wydajność tego kontrolera.

  Jeśli chodzi o współpracę z siecią, serwer zdobył 7,7 punktu - ocena dobra. Compaq wyposaża serwer w dwie dwuportowe karty sieciowe Fast Ethernet. Wydaje się, że firmie Compaq nie udało się dostosować w optymalny sposób sterownika obsługującego kartę sieciową do środowiska Novell (w przeciwieństwie do sterownika obsługującego środowisko NT), stąd nieco niższa ocena.

  Wyniki testu

  Wyniki testu

  Serwer nie zajmuje dużo miejsca - jeśli chodzi o rozmiary, jest to sprzęt klasy 4U (w standardowym stojaku okupuje cztery pola). Z tyłu serwera umieszczono dwa wentylatory (wymiana na gorąco), a z przodu cztery gniazda na 1-calowe dyski twarde (które można też wymieniać na gorąco), napęd dyskietek, stację CD-ROM i dwa zasilacze. Aby zaoszczędzić nieco więcej miejsca, Compaq instaluje w serwerze jedną z cieńszych stacji

  CD-ROM - taką, jakie są wbudowywane w komputery typu laptop.

  Razem z serwerem testowano zewnętrzną stację pamięci masowej - StorageWorks Enclosure Model 4214. Stacja zajmuje w 19-calowym stojaku trzy pola. Użytkownik ma tu do dyspozycji 14 gniazd na 1-calowe dyski twarde (wymiana na gorąco), a Compaq zainstalował w testowanej stacji komplet urządzeń - 14 dysków twardych 9,1 GB (dyski Ultra2 SCSI o szybkości 10 000 obrotów na minutę). Wszystkie dyski twarde zostały tak skonfigurowane, że stanowiły jedną macierz standardu RAID 0.

  Tą olbrzymią pamięcią dyskową (127 GB) sterował kontroler Smart Array 4200 RAID, jedno z nowszych rozwiązań opracowanych przez firmę Compaq. Kontroler 4200 ma pamięć podręczną o pojemności 64 MB, która jest zasilana z baterii; baterie i pamięć podręczna znajdują się na oddzielnej wyjmowalnej karcie rozszerzenia. Bateria jest na tyle wydajna, że może zasilać pamięć podręczną przez cztery dni, dzięki czemu użytkownik może spokojnie w przypadku awarii przenieść baterię razem z pamięcią podręczną do nowego kontrolera 4200. Kontroler 4200 oferuje cztery zewnętrzne i dwa wewnętrzne złącza SCSI, tak iż użytkownik może w elastyczny sposób wymieniać dyski twarde oraz przebudowywać i rekonfigurować stację pamięci masowej.


  TOP 200