Test serwera PowerEdge 2550

Na rynku serwerów klasy średniej, przystosowanych do instalowania w szafie, liczą się wydajność i dodatkowe funkcje. Dell wie o tym na pewno, ale wprowadził do swojej oferty serwer PowerEdge 2550, który nie pracuje tak szybko jak niektóre serwery oferowane przez konkurencję. Jest za to atrakcyjny, jeśli chodzi o cenę.

Na rynku serwerów klasy średniej, przystosowanych do instalowania w szafie, liczą się wydajność i dodatkowe funkcje. Dell wie o tym na pewno, ale wprowadził do swojej oferty serwer PowerEdge 2550, który nie pracuje tak szybko jak niektóre serwery oferowane przez konkurencję. Jest za to atrakcyjny, jeśli chodzi o cenę.

Serwery PowerEdge 2550 zaczęły schodzić z taśmy produkcyjnej w marcu 2001 r. Jest to dwuprocesorowy serwer o wysokości 2U, który ma podobną konstrukcję jak starszy PowerEdge 2450, ale zawiera więcej gniazd PCI i jest oparty na nowej płycie głównej. Dell instaluje w serwerze procesory taktowane zegarem 1,13 GHz, 1,26 GHz, ale ma też wersje 1 GHz i 933 MHz.

Wydajność

Test serwera PowerEdge 2550

Wydajność serwera PowerEdge 2500

Wydajność sieciowa serwera jest zadowalająca. Test wykazał, że PowerEdge 2550 pracuje szybciej niż serwer LP2000r firmy HP (test w "NetWorld" 9/00), ale wolniej niż serwer DL380 G2 Compaqa (test w "NetWorld" 10/00). Dzieje się tak dlatego, ponieważ produkt Compaqa jest wyposażony w 64-bitowe gniazda PCI 66 MHz, a PowerEdge 2550 dysponuje gniazdami PCI 33 MHZ.

Po uruchomieniu testów przesyłających pliki okazało się, że PowerEdge 2550 pracuje wolniej niż oba poprzednio testowane serwery. Dell zainstalował na płycie głównej kontroler RAID, co pozwala łatwo konfigurować pamięć masową i powoduje, że PowerEdge 2550 jest atrakcyjny cenowo. Wewnętrzny kontroler RAID pracuje jednak wolniej niż zewnętrzne kontrolery RAID.

Wyposażenie

Konfiguracja testowanego serwera

Procesor - Pentium III 1 GHz

Liczba procesorów - 2

Pamięć RAM - 1 GB (maks. - 4 GB); 4 moduły DIMM

Dodatkowe gniazda - trzy 64-bitowe gniazda PCI 33 MHz

Kontroler pamięci masowej - PERC3/di 128 MB (bufor zasilany z baterii), dwa kanały (2 x SCSI, 2 x RAID lub 1 x SCSI); aktywacja kontrolera RAID za pomocą specjalnej karty instalowanej na płycie głównej serwera

Dyski twarde - cztery dyski 18 GB i jeden dysk 9,1 GB

Interfejsy sieciowe - karta sieciowa PCI 1000Base-SX (światłowód) i dwa porty wbudowane w płytę główną, obsługujące medium miedziane (10/100/1000M Gigabit Ethernet i 10/100M)

CD-ROM - IDE x 24

Dodatkowe opcje - zasilacze wymienianie "na gorąco" (równoważenie obciążeń), dyski twarde wymieniane "na gorąco", bufor RAID zasilany z baterii, pamięć RAM/ECC

Zarządzanie - wbudowany system wczesnego ostrzegania przed awariami, pakiet Dell Server Assistant (narzędzie automatyzuje proces instalowania systemów operacyjnych Win NT, Win 2000 i NetWare), pakiet Open Manage Connections (współpracuje z platformami zarządzania HP OpenView, CA Unicenter i Tivoli Netview)

Zabezpieczenia - chassis zamykane na klucz, blokada wyłącznika, BIOS chroniony hasłem

Dołączone oprogramowanie - Dell Server Assistant Application CD (Array Manager; ITAssistant, Version Assistant), dysk CD z dokumentacją techniczną serwera

Cena testowanego serwera (na rynku amerykańskim) - 6485 USD

Serwer oferuje wszystkie podstawowe funkcje, które powinny się znaleźć w produkcie tej klasy. Nie ma tu co prawda bardziej wyrafinowanych rozwiązań, ale za taką cenę nie można przecież oczekiwać fajerwerków. Proszę pamiętać, że PowerEdge 2500 kosztuje prawie dwa razy mniej niż serwer LP2000r (HP) i dwie trzecie ceny serwera DL380 G2 (Compaq).

Testowy serwer był wyposażony w dwa procesory Pentium III 1 GHz, pamięć RAM o pojemności 1 GB (z ochroną ECC; maks. wielkość pamięci RAM - 4 GB), cztery dyski twarde 18 GB i jeden 9,1 GB. Na płycie głównej serwera znajdują się następujące elementy: kontroler SCSI, kontroler RAID, port Gigabit Ethernet (obsługujący okablowanie miedziane; skrętka nieekranowana), port Fast Ethernet (okablowanie miedziane), a w jednym z gniazd PCI zainstalowano kartę sieciową 1000Base-SX (światłowód). Dwa porty Ethernet (wbudowane w płytę główną) są produkowane przez różne firmy, co nie jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ może nieraz stwarzać kłopoty ze sterownikami.

Cztery dyski twarde o pojemności 18 GB były używane do przechowywania danych, a na czwarty (9,1 GB) załadowano system operacyjny. Wszystkie dyski (które można wymieniać "na gorąco") znajdowały się w pięciu gniazdach umieszczonych z przodu chassis. Gniazda te są podłączone do układów SCSI (kontroler), a dyski można skonfigurować na dwa sposoby: jako jeden pięciodyskowy łańcuch SCSI lub jako dwa łańcuchy SCSI, pierwszy składający się z dwóch dysków, a drugi z trzech. W testowanym serwerze wszystkie dyski skonfigurowano jako jeden pięciodyskowy łańcuch SCSI.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200