Test serwera PowerEdge 2550

Układy SCSI były podłączone do jednego kanału dwukanałowego kontrolera Dell PERC3/di RAID, który jest wbudowany w płytę główną serwera. Kanały tego kontrolera można skonfigurować jako: dwa kanały SCSI, dwa kanały RAID lub jeden kanał SCSI i jeden kanał RAID. Kontroler RAID jest wyposażony w bufor o pojemność 128 MB, który jest zasilany z baterii. Co ciekawe, kontroler RAID jest na stałe wbudowany w płytę główną serwera PowerEdge 2550 (chodzi o warstwę sprzętową, czyli elektronikę), ale opcję RAID należy najpierw aktywować, instalując na płycie głównej kartę mającą wielkość 2,5 cm x 2,5 cm. W chassis tego serwera nie ma zewnętrznych portów SCSI.

Kontroler RAID został tak skonfigurowany, że znajdowały się na nim trzy macierze RAID poziomu 0. Jedna macierz RAID 0 obsługiwała dysk twardy 9,1 GB (system operacyjny), a dwie macierze obsługiwały pozostałe cztery dyski (4 x 18 GB).

Do testowania sieci użyto karty sieciowej 1000Base-SX (światłowód). Dwa porty Ethernet wbudowane w płytę główną nie były wykorzystywane. Są to porty obsługujące okablowanie miedziane. Serwer jest wyposażony w trzy 64-bitowe gniazda PCI taktowane zegarem 33 MHz. Żadne z tych gniazd nie pracuje niestety w trybie "hot swapping" (wymiana kart "na gorąco").

W serwerze znajdują się dwa zasilacze (nadmiarowość plus równoważenie obciążeń), co zwiększa niezawodność pracy systemu. Trzeba zaznaczyć, że serwer zebrałby więcej punktów, gdyby nie następujące zastrzeżenia: dostęp do zasilaczy jest możliwy tylko od wewnątrz chassis, brak gniazd PCI pracujących w trybie "hot swapping", gniazda PCI są taktowane zegarem 33 MHz (a nie 66 MHz) oraz fakt, że dwa porty Ethernet wbudowane w płytę główną są produkowane przez dwie różne firmy (Broadcom i Intel).

Obsługa techniczna

Ocena serwera PowerEdge 2550
Wydajność 40%4,2
Wyposażenie 30%3,0
Zarządzanie 20%4
Łatwość obsługi technicznej 10%3
#Ocena ogólna##3,68#

ZALETY: wyjątkowo atrakcyjna cena

WADY: trudny do serwisowania

Skala ocen od 1 do 5. Kategorie ważone procentowo

W tej kategorii serwer nie uzyskał zbyt wielu punktów. Dostęp do wnętrza serwera jest możliwy od góry, po zdjęciu dwóch dużych pokryw. W środku urządzenia panuje duży tłok - pełno jest tu kabli wstęgowych i innych przewodów. W serwerze nie ma diod LED, które są zawsze bardzo pomocne przy lokalizowaniu uszkodzeń i testowaniu systemu.

I kolejna uwaga. Dostęp do zasilaczy jest w tym serwerze możliwy tylko od wewnątrz chassis. Nie jest to najszczęśliwsze rozwiązanie.

Podobać się natomiast może to, że wiele podstawowych elementów serwera (takie jak dyski twarde, zasilacze i wentylatory) można wymontować i zamienić na inne, nie używając żadnego narzędzia. Uwaga ta dotyczy też operacji instalowania serwera w standardowej szafie. Wystarczy kilka ruchów i serwer jest zamontowany i gotowy do pracy. Gniazda PCI znajdują się w specjalnej klatce, którą trzeba najpierw wyjąć, aby zainstalować nową kartę PCI. Klatka daje się stosunkowo łatwo wymontować, jednak jej ponowne zamontowanie nie jest już tak prostą czynnością.

Zarządzanie

Cena serwera PowerEdge 2550 na rynku polskim

PowerEdge 2550 w konfiguracji: jeden procesor Intel Pentium III 933 MHz, pamięć RAM 128 MB, jeden dysk twardy SCSI 18 GB, dwa porty sieciowe wbudowane w płytę główną (Gigabit Ethernet i Fast Ethernet), okablowanie miedziane, bez monitora, kosztuje na rynku polskim 3510 USD (wliczony VAT). Cena w złotych jest obliczana na podstawie kursu sprzedaży NBP obowiązującego w dniu złożenia zamówienia w Dell Computer Poland Sp. z o.o. (www.dell.com.pl). Cena zawiera instalację u klienta.

Serwer PowerEdge 2550 oferuje szereg dopracowanych opcji zarządzania. Dell już od dawna stosuje te same i wypróbowane rozwiązania, do których nie można mieć specjalnych zastrzeżeń. Są to: narzędzie ułatwiające instalowanie systemu operacyjnego; firmowa platforma zarządzania; moduły integrujące tę platformę z globalnymi platformami zarządzania (takimi jak Computer Associates Unicenter, HP OpenView i Tivoli Systems) i menedżer pozwalający szybko instalować i konfigurować macierze RAID.

Oprogramowanie Dell Server Assistant automatyzuje proces instalowania serwera - użytkownikowi pozostaje tylko ponownie uruchomić komputer, po czym może od razu zacząć pracować pod systemem operacyjnym Novell, Windows 2000 lub Windows NT 4.0. Dzięki aplikacji IT Assistant administrator może zarządzać wszystkimi serwerami PowerEdge zdalnie lub lokalnie. Jest jeszcze narzędzie Dell Array Manager, które można wykorzystać do konfigurowania macierzy Dell RAID (i to niezależnie od tego, jaki chipset został użyty przy implementowaniu tego rozwiązania).

W przeszłości Dell oferował usługę polegającą na tym, że jej pracownicy mogli testować i konfigurować serwer zdalnie, ale ostatnio zrezygnowano z tego rozwiązania i klient nie może już liczyć na taką usługę.

Metodologia testowania

Stanowisko testowania składało się z 13 klientów wyposażonych w procesory Pentium II 400 MHz i pamięć RAM 128 MB. Każdy klient dysponował kartą sieciową Ethernet 100 Mb/s i był podłączony do portów 100 Mb/s przełącznika Cisco 2948G, a testowany serwer był podłączony do portu Gigabit Ethernet.

Serwer testowano uruchamiając serie testów porównawczych, mierzących wydajność systemu w różnych sytuacjach (transfer plików, zarządzanie bazą danych i transakcje sieciowe) pod różnymi systemami operacyjnymi (Windows NT 4.0, Windows 2000 i Novell NetWare 5.1).

Test przesyłający pliki podzielono na dwie części: transfer krótkich i długich plików. Do transferowania krótkich plików użyto trójwymiarowej matrycy, a pliki czytano i pisano, wykorzystując parametry: rozmiar bloku - 1 kB i 8 kB; typy transakcji - przypadkowe i sekwencyjne. W ten sposób zbudowano osiem testów (transakcje przypadkowe, pisanie, blok 1 kB; transakcje sekwencyjne, czytanie, blok 8 kB; transakcje sekwencyjne, czytanie, blok 1 kB; transakcje przypadkowe, czytanie, blok 1 kB; transakcje przypadkowe, czytanie, blok 8 kB; transakcje sekwencyjne, pisanie, blok 8 kB; transakcje sekwencyjne, pisanie, blok 1 kB; transakcje przypadkowe, pisanie, blok 8 kB), które używały mieszanki plików o następujących rozmiarach: 80% - pliki o długości 1 kB, 10% - pliki o długości 10 kB i 10% - pliki o długości 50 kB.

Przy transferowaniu długich plików operacje czytania i pisania połączono w jednym teście (czytania 90% i pisania 10%), dlatego po zastosowaniu wspomnianych powyżej parametrów (rozmiar bloku - 1 kB i 8 kB; typy transakcji - przypadkowe i sekwencyjne) zbudowano cztery testy (transakcje przypadkowe, czytanie/pisanie, blok 8 kB; transakcje przypadkowe, czytanie/pisanie, blok 1 kB; transakcje sekwencyjne, czytanie/pisanie, blok 1 kB; transakcje sekwencyjne, czytanie/pisanie, blok 8 kB), które używały mieszanki plików o następujących długościach: 80% - pliki o długości 500 kB i 20% - pliki o długości 1 MB.

Każdy test uruchamiano wielokrotnie, zwiększając za każdym razem liczbę wirtualnych użytkowników; wirtualnych, ponieważ na każdym fizycznym kliencie (a komputerów klienckich było 13) konfigurowano zależnie od potrzeb różną liczbę użytkowników. W niektórych testach symulowano pracę nawet 1000 użytkowników.

Test CPU (zarządzanie bazą danych) przeprowadzono przy użyciu aplikacji Microsoft SQL Server 7.0 (systemy operacyjne NT i Win 2000). Liczbę użytkowników wirtualnych zwiększano od dwóch do trzydziestu. Każdy użytkownik generował żądanie SQL, czekał 9 s na wykonanie zadania, a następnie generował kolejne żądanie. W ten sposób obciążano minimalnie sieć, kierując jednocześnie do CPU bardzo wymagające zadania przeszukiwania bazy danych i przetwarzania informacji.

Do testowania sieci użyto innej aplikacji współpracującej z bazą danych, obciążającej w znacznie większym stopniu sieć, a w mniejszym CPU. Tak jak poprzednio i w tym przypadku liczbę użytkowników wirtualnych zwiększano od dwóch do trzydziestu.

Aby sprawdzić wydajność serwera pracującego pod systemem Novella, uruchamiano podobne testy z użyciem NetWare 5.1 i Oracle8i.


TOP 200