Test serwera NEC Express5800/320La

Testowany serwer był wyposażony w dwa dyski twarde 18 GB (zainstalowane w dwóch różnych częściach klatki): pierwszy to dysk podstawowy, drugi - zapasowy. Każdy dysk był podzielony na dwie partycje: jedna przeznaczona na system operacyjny Windows 2000 Advanced Server, na drugiej przechowywano dane.

Oba moduły PCI zawierają dwuportowy kontroler SCSI, a każdy port był podłączony do oddzielnej magistrali SCSI (dwie magistrale SCSI obsługujące klatkę zawierającą dyski twarde). Dwa dyski twarde pracowały w trybie zapisu lustrzanego (opcja ta jest obsługiwana przez oprogramowanie RAID dołączone do systemu operacyjnego). Konfiguracja taka zapewnia pełną nadmiarowość - w podsystemie dyskowym nie ma wtedy pojedynczego punktu awarii. Każdy serwer NEC Express5800/320La wyposażony jest w darmowe oprogramowanie umożliwiające pełne zarządzanie i monitorowanie pracy maszyny, a także zintegrowany procesor serwisowy pozwalający na zdalny dostęp do serwera, nawet gdy jest on wyłączony.

Porty Ethernet używają tego samego adresu MAC (Media Access Control), dzięki czemu przy przełączaniu karty sieciowej (w przypadku awarii karty podstawowej) zachowano pełną przezroczystość pracy podsystemu sieciowego. Aby zwiększyć przepustowość sieci, do modułów PCI można dołączyć dodatkowe karty sieciowe, tak aby współpracowały one ze zintegrowanymi z serwerem kartami Ethernet. Serwer jest dostępny w dwóch wersjach: jako komputer wolno stojący (Express 5800/320La) i komputer przystosowany do instalowania w standardowym stojaku o szerokości 19 cali (Express 5800/La-R). Pełną specyfikację techniczną można znaleźć na stronie NEC: www.nec.co.jp/express/products/f_tolerant/ft_s.html .

Duża dostępność, ale co z wydajnością?

Test serwera NEC Express5800/320La

Ocena serwera NEC Express5800/32La

W kategorii oceny "wydajność" serwer uzyskał 3,2 pkt. Jest to odzwierciedleniem faktu, że dane były przetwarzane przez jeden procesor, a dyski twarde pracowały w trybie zapisu lustrzanego. Ponieważ ostatnie testy publikowane w naszym miesięczniku nie dotyczą żadnego serwera jednoprocesorowego, to wyniki uzyskane przez serwer Express5800/320La można porównywać tylko z osiągami testowanych do tej pory serwerów dwuprocesorowych.

Testy CPU przeprowadzone na jednoprocesorowym serwerze Express5800/320La wykazują, że może się on pochwalić wydajnością odpowiadającą 43 proc. wydajności najszybszego testowanego do tej pory serwera dwuprocesorowego. Za słabszy wynik odpowiada to, że serwer był wyposażony w procesor Pentium III 800 MHz, podczas gdy serwer dwuprocesorowy dysponował Pentium III 1,2 GHz.

Testy sieciowe pokazały, że wydajność serwera odpowiada 22 proc. wydajności uzyskanej przez serwer dwuprocesorowy. Nie jest to rewelacyjny wynik. Wydaje się, że winne są tu dwa czynniki: sterownik dołączony do systemu operacyjnego i dodatkowe zadania, które musi wykonywać system odpowiedzialny za redundancję.

Test przesyłania plików wykazał osiągi na poziomie 30 proc. wydajności uzyskanej przez serwer dwuprocesorowy. Tak to jest, gdy serwer dysponuje tylko jednym procesorem i stosowany jest system zapisu lustrzanego. Normalnie w serwerach stosowany jest kontroler pracujący w trybie RAID 0. Zastosowany zapis lustrzany wyraźnie odbija się na wydajności. Lepszy wynik system osiągnąłby, gdyby NEC zastosował rozwiązanie sprzętowe - w przypadku serwera Express5800/320La zapis lustrzany jest realizowany przez oprogramowanie wchodzące w skład systemu operacyjnego.

Dostępność

Dostępność to najsilniejszy punkt tego serwera - stąd maksymalna ocena. W serwerze nie ma pojedynczego punktu awarii. Wszystkie mechanizmy przełączające poszczególne elementy sprzętowe pracowały podczas testu poprawnie i były całkowicie "niewidoczne" dla aplikacji uruchamianych na serwerze. Do tej pory nie testowano jeszcze w naszym cyklu serwera, którego dostępność byłaby tak duża.


TOP 200