Test serwera LP2001r

Metodologia testowania

Stanowisko testowania składało się z 13 klientów wyposażonych w procesory Pentium II 400 MHz i pamięć RAM o pojemności 128 MB. Każdy klient dysponował kartą sieciową Ethernet 100 Mb/s i był podłączony do portów 100 Mb/s przełącznika Cisco 2948G, a testowany serwer był podłączony do portu Gigabit Ethernet.

Uruchomiono serię testów porównawczych mierzących wydajność systemu w różnych sytuacjach (transfer plików, zarządzanie bazą danych i transakcje sieciowe), wtedy gdy serwer pracował pod różnymi systemami operacyjnymi (Windows NT 4.0, Windows 2000 i Novell NetWare 5.1).

Test przesyłający pliki podzielono na dwie części: transfer krótkich i transfer długich plików. Do transferowania krótkich plików użyto trójwymiarowej matrycy, a pliki czytano i pisano wykorzystując następujące parametry: rozmiar bloku - 1 kB i 8 kB; typy transakcji - przypadkowe i sekwencyjne. W ten sposób zbudowano osiem testów (transakcje przypadkowe, pisanie, blok 1 kB; transakcje sekwencyjne, czytanie, blok 8 kB; transakcje sekwencyjne, czytanie, blok 1 kB; transakcje przypadkowe, czytanie, blok 1 kB; transakcje przypadkowe, czytanie, blok 8 kB; transakcje sekwencyjne, pisanie, blok 8 kB; transakcje sekwencyjne, pisanie, blok 1 kB; transakcje przypadkowe, pisanie, blok 8 kB), które używały mieszanki plików o następujących rozmiarach: 80% - pliki o długości 1 kB, 10% - pliki o długości 10 kB i 10% - pliki o długości 50 kB.

Przy transferowaniu długich plików operacje czytania i pisania połączono w jednym teście (operacje czytania 90% i operacje pisania 10%), dlatego po zastosowaniu wspomnianych powyżej parametrów (rozmiar bloku - 1 kB i 8 kB; typy transakcji - przypadkowe i sekwencyjne) zbudowano cztery testy (transakcje przypadkowe, czytanie/pisanie, blok 8 KB; transakcje przypadkowe, czytanie/pisanie, blok 1 kB; transakcje sekwencyjne, czytanie/pisanie, blok 1 kB; transakcje sekwencyjne, czytanie/pisanie, blok 8 kB), które używały mieszanki plików o następujących długościach: 80% - pliki o długości 500 kB i 20% - pliki o długości 1 MB.

Każdy test uruchamiano wielokrotnie, zwiększając za każdym razem liczbę wirtualnych użytkowników - (na każdym z 13 fizycznych komputerów-klientów konfigurowano zależnie od potrzeb różną liczbę użytkowników, w niektórych testach symulowano pracę nawet 1000 użytkowników).

Test serwera LP2001r

Ocena serwera LP2000r

Test CPU (zarządzanie bazą danych) przeprowadzono przy użyciu aplikacji Microsoft SQL Server 7.0 (systemy operacyjne NT i Win 2000). Liczbę użytkowników wirtualnych zwiększano od 2 do 30. Każdy użytkownik generował żądanie SQL, czekał 9 sekund na wykonanie zadania, a następnie generował kolejne żądanie. W ten sposób obciążano minimalnie sieć, kierując jednocześnie do CPU bardzo wymagające zadania przeszukiwania bazy danych i przetwarzania informacji.

Do testowania sieci użytego innej aplikacji współpracującej z bazą danych, obciążającej w znacznie większym stopniu sieć, a w mniejszym CPU. Jak poprzednio, tak i w tym przypadku liczbę użytkowników wirtualnych zwiększano sukcesywnie, od dwóch do trzydziestu.

Aby sprawdzić wydajność serwera pracującego pod systemem NetWare, uruchamiano podobne testy, ale z użyciem aplikacji Oracle8i i systemu operacyjnego NetWare 5.1.

Podsumowanie

Serwer LP2000r to bardzo dobry komputer, który łatwo daje się instalować w szafie. Produkt oferuje szereg dodatkowych rozwiązań i jak na system dwuprocesorowy pracuje bardzo wydajnie. Kolejna jego silna strona to łatwość zarządzania (głównie dzięki oprogramowaniu Top Tools). LP2000r może z powodzeniem pełnić rolę serwera webowego lub serwera plików i obsługiwać bez problemu małe oraz średnie firmy.


TOP 200