Test serwera LP2001r

Dostępność serwera

Test serwera LP2001r

Przykładowe ceny serwera LP2000r na polskim rynku

HP pomyślał za to o rozwiązaniach zwiększających dostępność serwera. Serwer może zawierać dwa zasilacze (nadmiarowość plus równoważenie obciążenia), które można wyjmować nie otwierając chassis. Testowany serwer ma jeden zasilacz. Dwa interfejsy sieciowe można tak skonfigurować, aby jeden pracował jako zapasowy i w przypadku awarii interfejsu podstawowego obsługiwał dalej operacje sieciowe. Wszystkie dyski twarde można wymieniać na gorąco. Szkoda tylko, że tego samego nie można powiedzieć o gniazdach PCI.

Serwer jest bardzo dobrze zaprojektowany (chodzi o konstrukcję chassis i rozmieszczenie poszczególnych elementów), ale jego rozbudowa czy też naprawa mogą stwarzać pewne kłopoty. Dostęp do większości elementów serwera można uzyskać po zdjęciu górnej pokrywy (nie używając żadnego narzędzia), ale wewnątrz panuje taki tłok i jest tyle kabli, że wymiana jakiegoś elementu wymaga nie lada zachodu. Przy dodawaniu, usuwaniu lub wymianie karty PCI trzeba najpierw zdemontować metalową ramkę z wentylatorem (chłodzącym procesory i pamięć RAM) i dopiero wtedy przystąpić do właściwej operacji.

Samo instalowanie serwera LP2000r w szafie jest dość łatwe. Produkt został tak zaprojektowany, że można go instalować w szafach zawierających różne liczby bolców mocujących chassis (dwa lub cztery), nie używając przy tym żadnego narzędzia.

Serwer LP2000r zajmuje bardzo mało miejsca. Definicja standardowej szafy i instalowanych w niej urządzeń określa między innymi parametry, takie jak wysokość i szerokość (a w tym przypadku mamy do czynienia z serwerem o wysokości 2U), a nie określa głębokości. Serwer ma tylko 60 cm głębokości, czyli jest o ponad 10 cm krótszy niż inne serwery 2U. To też jest ważne.

Łatwość administrowania

Łatwość administrowania to jedna z głównych zalet serwera LP2000r. Oprogramowanie Top Tools pracuje rzeczywiście niezawodnie i zawiera opcje pozwalające integrować to narzędzie z takimi globalnymi platformami zarządzania jak Tivoli Systems, CA Unicenter i OpenView.

Na płycie głównej serwera znajdują się elementy, które pozwalają uruchamiać system zdalnie przez sieć LAN. HP dołącza do produktu następujące narzędzia: program HP ManageX (zarządzanie alertami); HP Instant Support (rozwiązywanie problemów); PC Anywhere (zdalne zarządzanie serwerem) i HP Navigator (narzędzie pomagające instalować system operacyjny i pogramy testujące serwer).

Program HP Navigator budzi jednak pewien niedosyt. Na przykład pomoc tego narzędzia przy instalowaniu systemu operacyjnego NetWare sprowadza się do tego, że użytkownik może skorzystać z usług jednego kreatora. Program nie koordynuje automatycznie całego procesu instalowania systemu operacyjnego i doboru odpowiednich sterowników. Jednak generalnie platforma zarządzania i oferowane przez nią narzędzia zasługują na słowa uznania, chociaż mają też kilka słabych punktów.


TOP 200