Test samograj

Szukasz pracy? Nie jesteś sam. Doszło do tego, że co 14 s jakiś człowiek przystępuje do interview, cyzeluje swój życiorys zawodowy, o ile już nie antyszambruje w dziale kadr. Oto ściągawka na tego typu okazję, najprzydatniejszy akcelerator kariery zawodowej. Zapraszamy do wypełnienia tego pionierskiego testu uzdolnień informatycznych. Odżałuj pół godziny, przygotuj coś do pisania. Wypełniony formularz przedstaw przy najbliższej okazji, gdy będziesz rozglądać się za nowym pracodawcą. Idę o zakład, że jego sekretarka może Cię nawet nie wpuścić na teren firmy o ile nie wylegitymujesz się wynikami tego sprawdzianu, a są i takie miejsca, gdzie personel parkingu domaga się tychże, jako warunku wskazania drogi do sekretariatu.

Szukasz pracy? Nie jesteś sam. Doszło do tego, że co 14 s jakiś człowiek przystępuje do interview, cyzeluje swój życiorys zawodowy, o ile już nie antyszambruje w dziale kadr. Oto ściągawka na tego typu okazję, najprzydatniejszy akcelerator kariery zawodowej.

Zapraszamy do wypełnienia tego pionierskiego testu uzdolnień informatycznych. Odżałuj pół godziny, przygotuj coś do pisania. Wypełniony formularz przedstaw przy najbliższej okazji, gdy będziesz rozglądać się za nowym pracodawcą. Idę o zakład, że jego sekretarka może Cię nawet nie wpuścić na teren firmy o ile nie wylegitymujesz się wynikami tego sprawdzianu, a są i takie miejsca, gdzie personel parkingu domaga się tychże, jako warunku wskazania drogi do sekretariatu.

Część I - Harmonogramowanie projektów informatycznych

Nie posuniesz swojej kariery ani na jotę, bez pojęcia o realizacji przedsięwzięć informatycznych. Bądź łaskaw przeto uporządkować poniższe momenty z życia projektu (skala czasowa 1-10):

- Kupujesz sprzęt z jak najkorzystniejszym rabatem - Starasz się (2 dni później) dotrzeć do sprzętu oferowanego z jeszcze lepszym rabatem

- Gawędzisz z użytkownikami

- Wykłócasz się z użytkownikami

- Dowiadujesz się, że główny księgowy wstrzymał Ci finansowanie projektu

- Zmagasz się z decyzją: "napisać samemu czy kupić gotowe" oprogramowanie

- W 28-ym miesiącu "pisania" dojrzewasz do "dokonania zakupu" w nadziei, że nikt się nie zorientuje

- Przystępujesz do planowania "wyczerpującego" testowania systemu

- Zadowalasz się "trochę" przetestowanym systemem

- Prosisz o podwyżkę

Część II - Proza życia

Kompetencje techniczne są rzeczą rozstrzygającą, firmy wszakże poszukują ludzi zdecydowanych, odpowiedzialnych i koleżeńskich (a że zarazem skłonnych do wyrzeczeń i wazeliniarstwa - to chyba oczywiste). Dobry fachman informatyk winien w lot chwytać o co idzie, szybko myśleć i działać. Wybierz poprawną odpowiedź:

1) Po 86 tygodniach trudu masz jako tako stabilny produkt. W momencie gdy w błogim oczekiwaniu na pierwszy od 1981 r., prawdziwie wolny weekend, pakujsz swój neseser, pojawia się główny informatyk z nowiną w stylu: "Wiesz stary, zapomniałem Ci powiedzieą o tym bzdetnym audycie. Będę potrzebował ze 7200 stron dokumentacji systemu - uaktualnionej, na moje biurko - na poniedziałek". Odrywasz się od swoich przygotowań weekendowych, patrzysz mu w oczy i mówisz:

a) "Chętnie zwłaszcza, że będę musiał nawtykać je Waszmości bez ładu i składu, stroniczka po stroniczce - gdzieś w okolicach poniżej pasa ale {najpewniej jeszcze} powyżej tylnych zakończeń ud"

b) "Ależ z przyjemnością, świadom tego, że Waść do dziś zastanawiasz się nad tamtą drobną podwyżką, o którą tak przezornie wnioskowałem latem 1987 r."

c) "Dziękuję Szanownemu Panu. Słucham dalszych propozycji".

2) Jesteś odpowiedzialny za eksploatację miejscowego systemu nadzorowania ruchu lotniczego. Zorientowałeś się, że aplikacja ta pewnego ranka "legła w burakach", a przypominasz sobie nagle, że minionej nocy przecież udało Ci się wprowadzić sobie tylko znaną zmianę, bez przetestowania jej skutków. Czy:

a) Sprężasz się i próbujesz uporać się z problemem, zanim cokolwiek złego może się wydarzyć.

b) Odtwarzasz stan systemu z wczorajszej taśmy bezpieczeństwa... chyba że zapomniałeś ją - właśnie wczoraj - sporządzić.

c) Zakonotowujesz sobie, aby przez najbliższe kilka dni nie korzystać z komunikacji powietrznej.

Część III - Informatyczna łyżka dziegciu

W tych czasach błyskawicznego dostępu do informacji, byle kto potrafi udzielić odpowiedzi na dowolne pytanie. Zdolność formułowania samych pytań urasta przeto do rangi najważniejszej umiejętności informatycznej. Bądź uprzejmy zaznaczyć tylko te frazy pytające, dla których kolejne odpowiedzi 1), 2) i 3) poniżej są najwłaściwsze:

1) Kilkuset współbieżnie pracujących użytkowników

a) "Co się dzieje, jeśli 1000 ludzi naciska klawisz Enter?"

b) "Z czym zetkniesz się na stanowisku obsługi typu help desk?"

c) "Co uzyskasz, rozgłaszając w Internecie numer swej karty kredytowej Visa?"

2) 31-12-1999

a) "Kiedy wreszcie zakończysz poprawienie obsługi daty granicznej XX/XXI wiek?"

b) "Kiedy wreszcie przystąpisz do programowania funkcji obsługującej zmianę daty na granicy 2000 r.?"

c) "Jaka jest najdogodniejsza pora wyłączenia Twojego pagera?"

3) Magisterium z informatyki ze specjalizacją w makroekonomii

a) "Pozycja niezbędna w Twoim życiorysie zawodowym?"

b) "Ktoś nie umiejący programować w C, w swoim życiorysie zawodowym winien mieć w zamian co najmniej...?

c) "Sposób na napicie się filiżanki kawy za jedyne 25 centów?"

Część IV - Swoboda skojarzeń

Połącz linią zdania po lewej z poprawnymi objaśnieniami po prawej

Przetwarzanie rozproszone Pogmatwana architektura

Klient/Serwer Naprawdę pogmatwana architektura

Aplikacje na komputerach mainframe Drogie, lecz efektywne

Aplikacje obiektowe Superdrogie, lata upłyną zanim będą efektywne

ZwolnieniaRacjonalizacja procesów i obsady kadrowej

Re-engineeringStrategiczna racjonalizacja procesów i obsady kadrowej.

Bezpieczeństwo w InternecieNajbardziej utopijny cel dekady lat 90.

Rezerwacja hotelu na jesienny ComdexKolejny najbardziej ulotny cel dekady lat 90.

Część V - Esej

A teraz - najważniejsze pytanie tego sprawdzianu. Kariera informatyczna miewa swoje dobre i złe strony. Zdarzają się długie godziny, kiedy trzeba pracować w zupełnym odosobnieniu, borykając się ze stresem, jest się udręczonym, działa się pod presją - ale przecież to jest właśnie sam miód. Co Cię do takiego stanu doprowadziło? Dlaczego zostałeś informatykiem?

Zbierz swoje przemyślenia o wszelkich okolicznościach, które powodują, że profesja informatyczna jest zajęciem tak podniecającym, pełnym radości i sprzyjającym samorealizacji. (Ulżyj sobie i) Wpisz proszę swe refleksje w obszarze wydzielonym poniżej.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200