Test przełącznika HP Procurve 9304M

Efekt jitter

Test przełącznika HP Procurve 9304M

Parametr <i>jitter</i> (porty Gigabit Ethernet)

Jak już wspomniano przy okazji testu przełącznika 3Com, pojęcie jitter oznacza w tym wypadku fluktuację czasu opóźnienia. Gdy wszystkie pakiety spędzają w przełączniku jednakową ilość czasu, jitter wynosi zero, tzn. jest optymalny. Większe wartości jitter wskazują, że przełącznik nie może przełączać/trasować wszystkich pakietów z tą samą prędkością.

Nawet duże obciążenie na interfejsach gigabitowych nie robiło wrażenia na przełączniku, jedynie przy dużych pakietach i przy stuprocentowym obciążeniu odnotowano rozbieżność czasów opóźnienia do 0,038 ms.

Długotrwałe, pełne obciążenie jest jednak mało prawdopodobne. Niemniej jednak nierównomierne czasy propagacji pakietów na portach fastethernetowych sugerują, że pamięć podręczna (bufor) w czasie testu nie dysponowała już rezerwami. Jednakże wynik nie budzi niepokoju: w trzeciej próbie pomiarowej z 90-proc. obciążeniem przełącznik pracował bardzo dobrze.

Testy Quality-of-Service

Test przełącznika HP Procurve 9304M

Funkcja QoS

W celu przetestowania funkcji QoS przełącznika opracowano różne, zbliżone do warunków realnych scenariusze testowe. W teście chodziło nie tylko o sprawdzenie priorytetyzacji poszczególnych pakietów, lecz także o blokowanie różnych strumieni, czyli filtrowanie pakietów. W testach korzystano z przeglądarki firmy Ixia (Explorer-Software). Oprogramowanie to zezwala na manualne ustawienie strumieni i przepływów.

Jeden z testów priorytetów, zależnych adresów sieciowych, odnosił się do fikcyjnej sieci VoIP (Voice over IP). W tradycyjnych sieciach danych transmisja głosowa wymaga zastosowania takich komponentów sieciowych, które są w stanie nadawać priorytety określonym pakietom w czasie transmisji. Celem jest, aby przy transmisjach szerokopasmowych, np. archiwizowaniu danych w sieci, jakość transmisji głosowej nie była obniżona.

Zadaniem przełączników jest preferencyjne traktowanie względnie małych ilości danych związanych z przesyłaniem skompresowanej mowy w rozmowach telefonicznych typu VoIP. W tym celu są potrzebne obsługiwane sprzętowo kolejki, za pomocą których pakiety z wyższym priorytetem są transmitowane najpierw. Im więcej kolejek przypada na jeden przełącznik, tym subtelniejsze może być różnicowanie QoS. Testowane urządzenie oferowało cztery sprzętowo obsługiwane kolejki.

Test przełącznika HP Procurve 9304M

Test <i>One-to-one</i>

Sprawdzenie priorytetyzacji wg portów TCP dotyczyło portu 23 "Well-Known" (Telnet). W przypadku, gdy przyłącze sieciowe nie jest dedykowane obsłudze komponentów sieciowych, przy dużym obciążeniu sieci możliwe jest przerwanie połączeń zarządzających do komponentów sieci. Dzięki identyfikacji oraz następnie przydziałowi do najwyższej kolejki (nr 4) strumienie Telnet były w teście traktowane priorytetowo. W celu określenia klucza podziału na cztery zainstalowane w przełączniku kolejki skonfigurowano dodatkowe reguły oraz strumienie QoS.

W celu sprawdzenia filtrów pakietowych dla poszczególnych usług skonfigurowano kilka opartych na portach filtrów w warstwie 4 (warstwa transportowa, UDP/TCP). Filtry pakietowe są niezbędne przy stosowaniu przełączników w sieciach z łączem internetowym. Przy tym zakres ich zastosowania jest nie tylko ograniczony do obsługi połączeń zewnętrznych, lecz przydaje się również wewnątrz sieci firmowej. Przełącznik umożliwia blokadę adresów IP, portów TCP oraz/lub UDP. Konfiguracja testowa była identyczna z zastosowaną przy teście przepustowości. Funkcja priorytetyzacji pojawia się dopiero przy przeciążeniu na jednym porcie. W tym celu przesłano dwa strumienie, które celowo w 100 proc. przeciążały port. Pierwszym był strumień preferowany (VoIP), a drugim strumień bez priorytetu. Efektem testu powinna być mniejsza utrata pakietów występująca w strumieniu o wyższym priorytecie.

W przypadku filtrów pakietowych identyfikacja strumienia następowała za pomocą określonego adresu portu "zakapsułkowanego" protokołu TCP/UDP. Skonfigurowano dziewięć różnych filtrów TCP/UDP z przypadkowymi adresami portów. Podzielono szerokość pasma jednego testowego strumienia gigabitowego na dziesięć podstrumieni. Dziewięć z dziesięciu podstrumieni zawierało odpowiadające kryteriom filtrowania porty TCP/UDP. Zamiarem testujących była blokada tychże dziewięciu portów, a dziesiąty strumień danych został tak skonfigurowany, aby mógł swobodnie poddać się regułom filtrowania. Mechanizm filtrowania zadziałał bez zarzutu.

<hr size="1" noshade>Test przeprowadziło berlińskie laboratorium EANTC (European Advanced Networking Test Center) na zlecenie redakcji niemieckiej edycji tygodnika "Network World" (IDG).


TOP 200