Test przełącznika Catalyst 3550-24

Catalyst 3550-24 to jeden z najnowszych przełączników klasy średniej produkowanych przez Cisco. Został on zaprojektowany do łączenia urządzeń dostępowych z korporacyjnymi sieciami LAN. Testy wykazały, że przełącznik jest bardzo wydajny i idealnie nadaje się do obsługi tego rodzaju zadań.

Catalyst 3550-24 to jeden z najnowszych przełączników klasy średniej produkowanych przez Cisco. Został on zaprojektowany do łączenia urządzeń dostępowych z korporacyjnymi sieciami LAN. Testy wykazały, że przełącznik jest bardzo wydajny i idealnie nadaje się do obsługi tego rodzaju zadań.

Test przełącznika Catalyst 3550-24
Catalyst 3550-24 wyposażono w 24 porty Fast Ethernet i w 2 dodatkowe porty Gigabit Ethernet. Przełącznik pracuje z maksymalną szybkością nawet wtedy, gdy obsługuje listę kontroli dostępu (ACL). Wszystkie testy warstwy 3 wykazały, że przełącznik pracuje wyjątkowo szybko (przy przesyłaniu 64-bajtowych pakietów opóźnienie wynosi tylko 120 mikrosekund; patrz wykres na końcu). Jedyny problem, jaki odnotowano podczas testowania urządzenia, dotyczył interfejsu zarządzania CMS opartego na technologii webowej. Oprogramowanie CMS (Cluster Management Suite) oferuje wiele przydatnych opcji, ale pracuje nieco ociężale.

Oprócz podstawowych testów mierzących wydajność urządzenia uruchamiano też wspomniane testy obsługujące listę kontroli dostępu (ACL). Do listy wprowadzono szereg wpisów celem sprawdzenia, jak przełącznik reaguje na obciążenie sieci bardzo dużą liczbą pakietów. Normalnie po zastosowaniu listy ACL przełączniki i rutery zaczynają pracować wolniej, ponieważ procesor obsługujący te urządzenia musi wtedy wykonywać wiele dodatkowych zadań. Pakiety są przełączane wolniej i opóźnienia są większe. Nie dotyczy to przełącznika Catalyst 3550-24 - po zastosowaniu listy ACL przełącznik pracował tak, jakby jej nie było. Mało który przełącznik tej klasy zachowuje się w ten sposób.

Trzy testy trasowania wykazały, że Catalyst 3550-24 może obsłużyć tabelę trasowania zawierającą 64 tys. zewnętrznych tras (przy użyciu protokołu Open Shortest Path First). W przypadku użycia protokołu Routing Information Protocol tabela trasowania może zawierać 4500 wpisów definiujących zewnętrzne trasy. Możliwość obsługi dynamicznych protokołów trasowania to bardzo ważna rzecz, ale równie ważne jest to, czy przełącznik potrafi efektywnie obsługiwać dynamiczne trasowanie wtedy, gdy określone połączenia lub urządzenia raz są, a innym razem nie są dostępne. Generując ruch odpowiadający 90 proc. maksymalnego obciążenia, najpierw zapełniono tabelę trasowania przełącznika w 80 proc., a następnie wycofywano z niej 50 proc. wpisów, aby w końcu ponownie je przywrócić. Scenariusz taki nie stworzył problemów przełącznikowi Catalyst 3550-24, który pracował cały czas stabilnie, reagując szybko i bezbłędnie na zmiany wprowadzane do tabeli trasowania.

Mechanizm ograniczania szybkości zaimplementowany w przełączniku (oparty na listach ACL) działa perfekcyjnie, co pozwala skutecznie zarządzać ruchem pakietów i rozwiązywać problemy przeciążeń. Catalyst 3550-24 to urządzenie, które można stosować wszędzie tam, gdzie wymagania dotyczące szybkości i stabilności odgrywają pierwszoplanową rolę, np. przy zarządzaniu środowiskiem webowym. Jeśli chodzi o opcje QoS (jakość świadczonych usług), każdy port obsługują cztery kolejki wyjściowe, które pracują bez zarzutu. Testy pokazały, że w razie przeciążenia portów pakietami przełącznik jest w stanie wycofać je, a następnie wyekspediować jako pakiety o wyższym priorytecie, gdy tylko przeciążenie zniknie.

Oprócz obsługi protokołów trasowania OSPF i RIP przełącznik oferuje szereg dodatkowych opcji, realizowanych w warstwach drugiej i trzeciej, takich jak: obsługa wirtualnych sieci LAN (VLAN), szybki Spanning Tree Protocol, Interior Gateway Routing Protocol i Enhanced Interior Gateway Routing Protocol.

EMI poszerza możliwości przełącznika o nowe funkcje

Test przełącznika Catalyst 3550-24

Wyniki testu Catalyst 3550-24

Catalyst 3550-24 jest zwykle dostarczany razem z oprogramowaniem Standard Multilayer Software Image (SMI), zawiadującym przełącznikiem o wielu zaawansowanych funkcjach. Testowany produkt został jednak zmodyfikowany i zainstalowano na nim nowsze oprogramowanie noszące nazwę Enhanced Multilayer Software Image (EMI). EMI oferuje więcej funkcji stosowanych w dużych sieciach - trasowanie pakietów IP w trybie unicast (stanowisko/stanowisko) i multicast (wieloemisja, czyli jedna stacja/wiele stacji), realizowane przez warstwę sprzętową urządzenia; obsługę trasowania między wirtualnymi sieciami LAN czy obsługę protokołu Hot Standby Router Protocol (HPSR).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200