Test oprogramowania do backupu

Backup, chociaż jest czynnością tak starą jak samo przechowywanie danych, wciąż ma swoje istotne miejsce wśród procesów mających zagwarantować bezpieczeństwo danych. Do naszych testów trafiły cztery dostępne w Polsce pakiety oprogramowania do backupu.

Backup, chociaż jest czynnością tak starą jak samo przechowywanie danych, wciąż ma swoje istotne miejsce wśród procesów mających zagwarantować bezpieczeństwo danych. Do naszych testów trafiły cztery dostępne w Polsce pakiety oprogramowania do backupu.

Oprogramowanie do backupu i odzyskiwania danych wciąż jest rozwijane - dodawana jest obsługa nowych systemów operacyjnych, zwiększana wydajność i zapewniana zgodność z wymogami prawnymi.

Można odnieść wrażenie, że dziś coraz bardziej uwaga jest skupiona na backupowaniu konkretnych aplikacji. Oprogramowanie transakcyjne, jak Microsoft Exchange, SQL Server czy bazy danych Oracle lub SAP doczekały się rozwiązań specjalnie dla nich, pozwalających zapewnić jak największą dostępność danych. W większości testowanego przez nas oprogramowania funkcjonalności te były dostępne w postaci dodatkowych modułów, często dodatkowo płatnych.

Poniżej opis czterech programów: Symantec Backup Exec, HP OpenView Storage Data Protector, Yosemite Backup oraz BakBone NetVault. Każdy z nich trochę inny i do różnych zastosowań. Nasze zestawienie zdecydowanie wygrał produkt Symanteca, chociaż rozwiązanie HP deptało mu po piętach. Mniejsze pakiety firmy BakBone i Yosemite spisały się trochę gorzej, przede wszystkim ze względu na niewystarczający poziom bezpieczeństwa.

Symantec Backup Exec 11d

Oprogramowanie Symantec Backup Exec wspiera bardzo wiele rozwiązań backupowych, co tylko poświadcza historycznej dojrzałości tego produktu, którzy przeszedł aż przez cztery firmy - Symantec, Veritas, Seagate i Arcada. Mimo że pakiet ten nie wspiera paru systemów (w tym IRIX, AIX oraz SCO), współpracuje z Mac OS oraz wieloma odmianami Linuksa.

Instalacja pakietu jest prosta, zarówno na serwerach (Backup Exec 11d można zainstalować na Windows 2000 Pro / XP SP2 / 2003 Server oraz NetWare), jak też klientach. Naszą krytyczną uwagę zwróciła jedynie konieczność wielokrotnego wpisywania numeru licencyjnego produktu. Backup Exec umożliwia backup plików oraz tworzenie kopii migawkowych (snapshot), dając administratorom dość dużą dowolność w definiowaniu zadań backupowych. Mogą być backupowane także indywidualne partycje dysków, zaś nie są wspierane partycje Network File System (NFS).

Spośród testowanych przez nas produktów, Backup Exec umożliwiał bardzo szczegółowe określenie typu backupowanych danych (pliki, katalogi, partycje, kopie migawkowe, całe systemy), dzięki czemu administratorzy i użytkownicy dostawali do pracy bardzo elastyczne narzędzie.

Jedną z najciekawszych funkcji Backup Execa jest możliwość bootowania klienta z płyty Symantec CD zawierającej aplikację, która odnajdzie odpowiedni serwer backupowy i umożliwi częściowe lub pełne odzyskanie plików, także bezpośrednio przez użytkowników.

Trochę zdziwiło nas, że kodowanie plików nie było automatycznie włączone, ale to ustawienie można było bardzo szybko zmienić. Stopień kodowania jest bardzo dobry - dostępne są wersje 128-, 192- i 256-bitowa. Klucze są przechowywane na serwerze, warto więc dość często robić ich kopię zapasową i przechowywać poza firmą.

Możliwe jest także uruchomienie backupu trwającego nieprzerwanie, pod warunkiem, że jest dostępna odpowiednia ilość miejsca na nośnikach docelowych, a także opóźnienie między klientem i serwerem jest niewielkie. Rozwiązanie to działa wydajnie jednak tylko wtedy, gdy na nośniku źródłowym jest niewiele zmian w danych.

Produkt Symanteca przechowuje szczegółowe logi w swojej bazie danych przez określoną wcześniej ilość czasu. Logi te zawierają datę i czas operacji oraz jej opis. Wszystkie dane mogą być zapisane w pliku.

Symantec Backup Exec okazał się najlepszy w naszych testach, zarówno z punktu widzenia administratorów, działu wsparcia i użytkowników systemu IT. Zyskał świetne noty w wydajności, funkcjonalności, bezpieczeństwie oraz przydatności w szybkim odzyskaniu danych w momencie wystąpienia awarii.

HP OpenView Storage Data Protector

HP OpenView Storage Data Protector jest jednym z wielu produktów oferowanych przez HP w ramach oprogramowania do zarządzania pamięciami masowymi. Filozofia jego działania jest podobna jak w rozwiązaniach konkurencyjnych. Storage Data Protector wspiera mnóstwo różnych rodzajów taśm i sieci SAN, bez problemu współpracuje też z różnymi systemami operacyjnymi, w tym starszymi wersjami Linuksa i Microsoft Windows, chociaż nie będzie można wykorzystać go do pracy z systemem Apple Mac OS.

Instalacja produktu HP była najtrudniejsza spośród wszystkich testowanych przez nas produktów, co częściowo było spowodowane wieloma stopniami procedury setupu. Storage Data Protector umożliwia stosunkowo głęboką integrację ze środowiskiem. Urządzenia są grupowane, a aplikacja Cell Manager jest instalowana jako główny serwer backupowy dla domeny w systemach Unix lub Windows. Wewnętrzna baza danych Storage Data Protectora przechowuje informacje o lokalizacji plików, ich właścicielach i atrybutach.

Dostępny dla administratorów i użytkowników graficzny interfejs użytkownika komunikuje się z Cell Managerem. Rozwiązanie jest bardzo wrażliwe na ustawienia DNS i generuje dość dziwne komunikaty o błędach w przypadku niepoprawnej konfiguracji DNS-u.

Na każdym kliencie, z którego ma być wykonywany backup, należy zainstalować odpowiedniego agenta, a dla niektórych rozwiązań, jak Exchange czy SAP - oddzielną aplikację. Klienci, do których bezpośrednio jest podłączone urządzenie backupujące, korzystają także z agenta zarządzającego nośnikami, kontrolowanego przez Cell Managera.

Cell Manager także funkcjonuje jako serwer instalacyjny, przechowujący różne aplikacje dla systemów Unix i Windows. Jeśli Storage Data Protector ma zarządzać obiema platformami systemowymi, muszą one rezydować na oddzielnych serwerach.

Zdziwił nas trochę fakt, że kodowanie i kompresja standardowo były wyłączone, ale nie ma problemu, aby zmienić to ustawienie. Brakuje także możliwości szybkiego odzyskania zbackupowanych danych, pojawia się ona dopiero po wykupieniu oddzielnego modułu "Enhanced Automated Disaster Recovery".

HP oferuje trzy poziomy tworzenia logów. Najwyższy poziom zapisuje wszystkie detale dotyczące każdego pliku. Drugi poziom zapisuje podstawowe informacje o plikach. Poziom trzeci zapisuje tylko informacje o katalogach. Jest też możliwość całkowitego wyłączenia tworzenia logów. Raportowanie skupia się na funkcjach administracyjnych i monitorowaniu wydajności. Raporty te mogą być planowane i dostarczane przez e-mail, SNMP, komunikaty Windows lub zapisane do pliku.

BakBone NetVault 7.4

Oprogramowanie BakBone NetVault Enterprise Edition umożliwia przeprowadzenie backupu i odzyskania danych w większości wersji hostów i klientów, z wyłączeniem SGI IRIX i SCO UnixWare. Wspiera także każdy typ nośnika backupowego, z którego korzystaliśmy podczas testów. Producent dostarcza także bardzo długą listę aplikacji, z których dane mogą być zabezpieczone i odzyskane, m.in. Oracle, MySQL, Lotus Notes, Sybase, VMware/ESX oraz SAP.

Na pakiet NetVault składają się dwie główne aplikacje umożliwiające administrowanie: Configurator oraz NetVault GUI. Configurator pozwala na wskazanie poziomów zapisywania logów, ustawia porty komunikacji pomiędzy klientami i urządzeniami pamięci masowych, tworzy listę zadań i ustawia parametry i szczegóły backupu, odzyskania danych i infrastruktury.

NetVault pozwala na wykonywanie prostych, pełnych lub przyrostowych backupów. Może mieć dodatkowe bufory pamięci przydzielone w serwerze - to funkcja, która ma decydujący, oczywiście pozytywny wpływ na wydajność.

Dokumentacja dostarczana wraz z NetVault szczegółowo opisuje jak poprawić wydajność rozwiązania. NetVault 7.4 oferuje kompresję, ale kodowanie danych dostępne jest tylko po wykupieniu dodatkowego modułu.

Zarządzanie backupami i plikami do odzyskania było bardzo proste. NetVault nie oferuje możliwości klonowania całych systemów plików i maszyn, podobnie jak brak jest możliwości szybkiego odzyskania wszystkich plików w przypadku awarii twardego dysku klienta. W takim przypadku klient, niezależnie czy jest to stacja robocza czy serwer, będzie musiał samodzielnie zainstalować od nowa system operacyjny, a następnie klienta oprogramowania NetVault. Dopiero później będzie możliwe odzyskanie danych. Z tego powodu trudno polecić to rozwiązanie dla systemów, które po awarii muszą być szybko przywrócone do pracy.

NetVault zapisuje szczegóły o każdej wykonanej pracy - kiedy proces został uruchomiony, przez kogo, a także czy zakończył się sukcesem czy błędem. Generowany jest także log bezpieczeństwa, zapisujący szczegóły dotyczące przeprowadzonych autentykacji. Można także tworzyć indywidualne, automatycznie generowane raporty i wysyłać je e-mailem.

Yosemite Backup

Yosemite Backup został przystosowany głównie do backupu plików na nośniki taśmowe, chociaż twarde dyski także mogą być wykorzystywane jako nośnik docelowy. Siłą tego rozwiązania jest wsparcie dla wielu systemów operacyjnych. Yosemite Backup jest instalowany jako aplikacja serwerowa na systemach Microsoft Enterprise Server (NT Server 4.0 i nowsze), NetWare oraz SuSE Linux.

Instalacja następuje bardzo sprawnie. Jedyną nieprzewidzianą czynnością była konieczność przekonfigurowania wbudowanego w Windows XP firewalla, aby klient mógł podłączyć się do serwera backupowego.

Administratorzy i użytkownicy mogą wykonywać backupy natychmiastowe, jak też wcześniej zaplanowane. Dość dużą wadą bezpieczeństwa jest brak możliwości kodowania backupowanych danych. Jest za to funkcja ich kompresji.

Graficzny interfejs użytkownika daje podobny podgląd plików jak w Windows Explorerze. Użytkownicy samodzielnie wybierają pliki, które chcą odzyskać, a także ich wersję.

Za dodatkową opłatą dostępne są funkcje odzyskiwania całych systemów plików dla systemów Windows, NetWare i Linux, podobnie jak opcje wysokiej dostępności z modułami dla Exchange'a i Oracle'a.

Produkt Yosemite oferuje podstawowe funkcje zapisywania logów, które mogą rezydować w plikach lub być wysłane e-mailem. Ma także funkcję pozwalającą na przeprowadzenie audytu logów.

Yosemite Backup sprawił bardzo dobre ogólne wrażenie, chociaż jego cena nie jest najbardziej korzystna. Łatwo integruje się z serwerami Windows i Linux, ma przejrzyste konsole administratora, a proces odzyskania danych może być przeprowadzony zarówno przez administratorów, jak też przeszkolonych użytkowników.

 BakBone NetVaultHP OpenView Storage Data ProtectorSymantec Backup ExecYosemite Backup
Funkcjonalność (40%)44.554
Zarządzanie (30%)4444
Bezpieczeństwo (15%)33.532
Kompatybilność (15%)5443
Wynik (średnia ważona)44.134.253.55
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200