Test gotowości

Podejście do problemu

Pierwszy test dotyczący dostawcy polega na określeniu, za co chce on otrzymać nasze pieniądze. Jeżeli interesują go biznesowe cele projektu, jego specyfika, korzyści, jakie system wspomagania decyzji ma przynieść organizacji, stopień poparcia ze strony kierownictwa, istnieje ogromna szansa, że dostawca zamierza zarobić pieniądze rozwiązując nasze konkretne problemy biznesowe.

Jeżeli dostawca zaczyna od rekomendowania nam rozwiązań technicznych i w technologii widzi główną wartość swojej oferty, trzeba być ostrożnym. W informatyce technologia nie stanowi wartości sama w sobie, przynosi korzyści jedynie wówczas, kiedy jest adekwatnie aplikowana stosownie do rozpoznanych potrzeb użytkownika.

Ważnym sygnałem świadczącym o poważnym traktowaniu naszych problemów, jest dążenie dostawcy do zapewnienia dopływu niezbędnej dla projektu wiedzy eksperckiej z dziedziny rozwiązywanego zagadnienia biznesowego. Najlepiej, jeżeli dostawca po prostu ją ma. W przeciwnym razie sygnałem pozytywnym jest fakt poszukiwania wiedzy poprzez udział w projekcie zewnętrznych specjalistów czy planowanie stosownych szkoleń.

Podejście do współpracy

Niezależnie od zaangażowania w zespole projektowym ekspertów ze strony dostawcy, powinna także paść propozycja stworzenia zespołu mieszanego, w którego ramach wiedza użytkowników będzie wykorzystana do budowy docelowego rozwiązania. W przypadku systemu wspomagania decyzji nie ma praktycznie możliwości stworzenia użytecznego rozwiązania bez udziału zainteresowanych użytkowników. Propozycja dostawcy, dotycząca przejęcia całej pracy "na siebie", powinna być raczej odczytywana jako sygnał niepokojący, świadczący być może o zamiarze zbycia potrzeb użytkownika rozwiązaniem "zmajstrowanym na kolanie".

Dostawca poważnie traktujący problem budowy złożonego systemu informatycznego - a jest nim niewątpliwie system wspomagania decyzji - powinien również w sposób przekonywający przedstawić własną koncepcję prowadzenia prac.

Podejście do technologii

Z punktu widzenia technologii, hurtownie danych mogą być przedsięwzięciem wymagającym. Praktycznie każda warstwa systemu wspomagania decyzji - od środowiska analiz i raportowania, poprzez zasilanie, aż po dane źródłowe - ma wyraźną specyfikę techniczną i wiele specjalizowanych narzędzi. Warstwa systemów źródłowych może być przeglądem rozwiązań z ostatnich 20 lat rozwoju informatyki.

Niewątpliwym atutem - patrząc z tej perspektywy - jest otwartość dostawcy na wiele technologii informatycznych, potwierdzona ich praktycznym stosowaniem w realizowanych wcześniej projektach. Taki partner daje szansę na sprawne stworzenie rozwiązania opartego na doborze technologii best-of-breed (najlepsze w swej klasie). Z drugiej strony, można skupić się na rozwiązaniach technicznych pochodzących od jednego producenta end-to-end, wówczas dostawcy szukamy przede wszystkim w grupie doświadczonych użytkowników danej technologii.

W większości przypadków fakt wykorzystywania przez dostawcę renomowanych rozwiązań technicznych nie oznacza wcale, że nie trzeba ich weryfikować. Złożoność architektury implikuje wiele potencjalnych zagrożeń dla sprawności i niezawodności docelowego systemu. Stąd też warto poważnie zastanowić się nad zakresem i sposobem przeprowadzenia testów technicznych technologii wybranej dla projektu.

Kto jest gotowy?

Wiarygodność dostawcy to tylko jeden z czynników zapewniających powodzenie w realizacji systemu wspomagania decyzji. Istnieją jednak inne, związane z gotowością zamawiającego do wdrożenia koncepcji hurtowni danych. Warto szczególnie mocno podkreślić jeden z jej aspektów - właściwego "umocowania" projektu. Niezwykle często (nie tylko w naszym kraju, ale i na świecie) inicjatywa budowy hurtowni danych powstaje w zespołach informatyków macierzystej organizacji. Najczęstszym powodem są trudności w obsługiwaniu rosnących potrzeb użytkowników w zakresie raportowania i analiz danych z systemów wspomagających działalność operacyjną. W takiej sytuacji naturalna jest chęć przerzucenia zadań, związanych z tworzeniem raportów i zestawień, na użytkowników końcowych. Hurtownia danych jawi się tu jako idealne rozwiązanie techniczne, co więcej - modne i atrakcyjne.

W praktyce okazuje się, że zazwyczaj nie jest to dobry punkt wyjścia do budowy hurtowni danych. Udane wdrożenie systemu wspomagania decyzji wiąże się z dobrym zrozumieniem oczekiwań i sposobu działania kadry kierowniczej, która potrzebuje informacji zawartych w hurtowni danych, by sprawnie realizować proces zarządzania. Tylko wówczas można zaprojektować serce systemu wspomagania decyzji - hurtownię danych - tak by zawierała potrzebne dane, we właściwy sposób zorganizowane i udostępniane. Toteż gotowość do budowy systemu wspomagania decyzji to w pierwszym rzędzie poważne zaangażowanie i inicjatywa po stronie kluczowych użytkowników przyszłego systemu.


TOP 200