Test bram SSL VPN

Wsparcie dla urządzeń mobilnych

Przyglądając się rozwiązaniom SSL VPN, warto sprawdzić, czy uwzględniają opcję łączenia się z nimi za pomocą telefonu komórkowego lub PDA. To kryterium najlepiej spełniają SonicWall oraz Juniper. SonicWall wykrywa, z jakiego urządzenia nawiązujemy połączenie i odpowiednio dostosowuje wygląd portalu. Podobnie zachowuje się SA Junipera. Należy jednak pamiętać, że z uwagi na ograniczenia samych platform mobilnych, nie będziemy w stanie uzyskać stuprocentowego pokrycia funkcjonalności dostępnych podczas łączenia się ze "zwykłego" komputera.

Dokumentacja

Test bram SSL VPN

SonicWall - portal webowy ukazujący się użytkownikowi końcowemu

Aby sprawdzić "prostotę obsługi" i możliwości ewentualnego samodzielnego rozwiązywania problemów, podczas testów przyjęliśmy założenie, że nie będziemy korzystać ze wsparcia inżynierów producenta, chociaż każda z firm zadeklarowała swoją pomoc. Opieraliśmy się wyłącznie na dostępnej dokumentacji, bazie wiedzy i forach internetowych. Wszyscy producenci pozwalają na bezpłatny dostęp do bazy wiedzy, prowadzą też fora oraz udostępniają dokumentację swoich rozwiązań. Tutaj wyrazy uznania dla Junipera za bardzo szczegółową instrukcję administratora.

Podsumowanie

Każdy z testowanych produktów można śmiało polecić firmom poszukującym solidnego rozwiązania SSL VPN. W naszej opinii, najlepiej wypadają SonicWall Aventail oraz Juniper SA. To szczególnie za sprawą rozbudowanych możliwości konfiguracji oraz mnogości parametrów, które mogą być brane pod uwagę podczas przyznawania dostępu. Są jednak dość skomplikowane - w szczególności Juniper. Nie mają software’owych odpowiedników, co w dobie wirtualizacji i Green IT można uznać na minus. Z pewnością znakomicie sprawdzą się w średnich i dużych przedsiębiorstwach.

Check Point Connectra nie jest aż tak rozbudowana jak konkurenci, ale ma również wiele zalet. Widać, że jest to rozwiązanie zorientowane na bezpieczeństwo (chociażby obecność modułu SmartDefense czy skanera antymalware, systemu Secure Platform) o spójnym i klarownym systemie zarządzania. Nie jest aż tak granularny jak konkurenci, ale dzięki temu znacznie prostszy w konfiguracji. Jest też przyjazny polskiemu użytkownikowi (portal w języku polskim). Na plus przemawia także obecność wersji zwirtualizowanej.

Produkt Check Pointa polecamy w szczególności średnim przedsiębiorstwom, natomiast SonicWall serii E oraz Juniper SA świetnie sprawdzą się w zastosowaniach korporacyjnych.

Za udostępnienie rozwiązań do testów składamy podziękowania firmom: SonicWall i Clico (dystrybutorowi Check Point oraz Juniper).

Test bram SSL VPN

TOP 200