Test Turinga nie przystaje do dzisiejszej SI

Dokładnie 70 lat temu Alan Turing opublikował artykuł w którym przedstawił swoją wizję rozwoju SI (Sztuczna Inteligencja), prezentując w nim jednocześnie test mający odpowiedzieć na pytanie, czy prowadząc konwersację mamy przez sobą człowieka czy robota.

SI

W opinii wielu znawców problemu tzw. „Test Turinga” nie ma obecnie racji bytu i istnieje pilna potrzeba ponownego zdefiniowania tego problemu.

I tak np. Turing swoim opracowaniu zatytułowanym „Computing Machinery and Intelligence” przewidywał, że rozwój technologii spowoduje, iż pod koniec zeszłego stulecia przeciętnie inteligentny człowiek po pięciu minutach konwersacji nie będzie mieć więcej niż 70 procent szansy na to, aby odróżnić czy ma przez sobą robota (czyli sztuczną inteligencję), też innego osobnika z gatunku homo sapiens.

Zobacz również:

Mylił się, gdyż nawet dzisiaj, czyli po kolejnych dwudziestu latach, nie jest to możliwe i żaden robot nie jest na tyle inteligentny, aby osiągnąć taki wynik. Oznacza to, że obecnie człowiek już po kilku minutach konwersacji nawet z najbardziej inteligentnym robotem ma zdecydowanie dużo więcej niż 70 procent szansy na to aby poznać, że ma jednak przed sobą maszynę.

Stąd wniosek wielu informatyków, że „Test Turinga” jest przestarzały i trzeba opracować nowe narzędzie, pełniące rolę swego rodzaju barometru zdolnego zmierzyć czy SI dorównuje już inteligencji człowieka.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200