Test Serwerów (XX): NetFrame 5200

Jeśli ktoś poszukuje solidnego serwera średniej klasy, który sprostałby zadaniom realizowanym przez grupy robocze, to może w swoich planach uwzględnić serwer NetFrame 5200 amerykańskiej firmy Micron. Obudowa komputera, płyta główna, procesory i narzędzia programistyczne do zarządzania systemem - producentem wszystkich tych elementów jest w przypadku serwera NetFrame 5200 firma Intel, która nie wymaga przecież rekomendacji.

Jeśli ktoś poszukuje solidnego serwera średniej klasy, który sprostałby zadaniom realizowanym przez grupy robocze, to może w swoich planach uwzględnić serwer NetFrame 5200 amerykańskiej firmy Micron. Obudowa komputera, płyta główna, procesory i narzędzia programistyczne do zarządzania systemem - producentem wszystkich tych elementów jest w przypadku serwera NetFrame 5200 firma Intel, która nie wymaga przecież rekomendacji.

Test Serwerów (XX): NetFrame 5200

NetFrame 5200

Ocena ogólna tego produktu (7,7 na 10 możliwych do zdobycia) nie jest może najwyższa, jednak użytkownik dostaje do ręki solidnie pracujący serwer, sprzedawany po bardzo atrakcyjnej cenie (na rynku amerykańskim - w konfiguracji poddanej testowaniu - serwer kosztuje 13 145 USD).

Jeśli chodzi o ogólną wydajność, to serwer sprawuje się bardzo dobrze, uzyskując w tej kategorii oceny 8,3 punktów (na 10 możliwych). NetFrame 5200 zdobył po dziesięć punktów w dwóch szczegółowych kategoriach oceny: CPU i szybkość komunikowania się z otoczeniem sieciowym (głównie dzięki dwóm procesorom Pentium III taktowanym zegarem 550 MHz). Jednak po uruchomieniu testu sprawdzającego wydajność tego systemu pracującego jako serwer plików NetFrame 5200 uzyskał tylko 5 punktów. Winę za tak słaby wynik ponosi tu chyba kontroler dysków twardych, który nie grzeszy wydajnością.

Z przodu serwera, pod zamykaną obudową, znajdują się następujące elementy: napęd dyskietek, stacja CD-ROM, klatka na dyski twarde i główny wyłącznik. Aby dostać się do tych elementów, użytkownik musi odkręcić trzy śruby. Jeśli chodzi o łatwość obsługi technicznej tego systemu, to zastosowane rozwiązania nie są zbyt przyjazne użytkownikowi - aby dostać się tu do czegokolwiek, musi on od razu chwytać za śrubokręt. Dostęp do poszczególnych elementów systemu nie jest tu też najłatwiejszy. W klatce na dyski twarde można zainstalować sześć 1-calowych napędów pracujących w trybie "na gorąco". Serwer jest dostępny w dwóch wersjach: jako urządzenie wolno stojące lub jak sprzęt instalowany w stojaku.

Test Serwerów (XX): NetFrame 5200

Testy NetFrame 5200

W serwerze można zainstalować w razie potrzeby aż trzy zasilacze. W podstawowej konfiguracji wystarczy zamówić jeden zasilacz, który obsługuje wszystkie elementy zainstalowane w systemie. Konfiguracja z dwoma zasilaczami ma tę zaletę, że obciążenie jest równomiernie rozkładane między oba zasilacze, a jeden zasilacz obsłuży w razie potrzeby wszystkie elementy zainstalowane w systemie (podwyższona odporność na awarie). W takie konfiguracji zasilaczy nie można wymieniać "na gorąco" (bez wyłączania systemu z eksploatacji). Możliwe to będzie, gdy w serwerze zainstalujemy trzy zasilacze. Zasilacze są wtedy równomiernie obciążone, a system oferuje użytkownikowi redundancję pracującą w konfiguracji 2+1.

Producent serwera NetFrame 5200 instaluje w nim (wersja standardowa) dwa procesory Pentium III 550 MHz, 512 MB pamięci RAM, pięć dysków twardych (każdy o pojemności 9,1 GB) i dwa interfejsy sieciowe standardu Fast Ethernet (100 Mb/s). Procesory są mocowane w gniazdach z użyciem specjalnego mechanizmu retencyjnego. Klatka na dyski twarde jest połączona z kontrolerem Adaptec 7896 Ultra2 SCSI (kontroler ten jest wbudowany w płytę główną serwera i używany do obsługiwania tych urządzeń peryferyjnych, które nie muszą przesyłać danych bardzo szybko). Na płycie głównej serwera znajduje się jedno złącze ISA i sześć złącz PCI, w których można instalować dodatkowe karty rozszerzeń (trzy złącza PCI 66 MHz i trzy złącza PCI 33 MHz) oraz sześć złącz Single Connection Attach (dyski twarde.)

Na dysku twardym testowanego serwera zainstalowano systemy operacyjne NT i NetWare, a obsługujący dyski twarde kontroler pracował w trybie RAID 0 (stripping - smużenie danych). Jak już wcześniej wspomniano, dyski twarde komunikowały się z kontrolerem Ultra2 SCSI, wbudowanym w płytę główną serwera. Wbudowany w płytę główną interfejs Fast Ethernet i karta sieciowa PCI pracowały w trybie pełnego dupleksu, przesyłając pakiety z szybkością 100 Mb/s.

Użytkownik serwera NetFrame 5200 ma od razu do dyspozycji pakiet LANDesk Server Manager 6 (Intel), realizujący wszystkie zadania związane z zarządzaniem systemem.

<div align=center>

#Ocena Serwera#
Wydajność (40%) 8,3
Dodatkowe funkcje i elastyczność pracy (30%) 8
Zarządzanie (20%) 7
Latwość obsługi (10%) 6
#Ocena ogólna# #7,7#
#Skala od 1 do 10. Kategorie ważone procentowo.#
</div>

Dane techniczne

Specyfikacja techniczna NetFrame 5200 ###

Producent Micron Electronics (www.micronpc.com)
Cena testowanego systemu

(na rynku amerykańskim)

13 145 USD
Procesory Pentium III Xeon 550 MHz z pamięcią podręczną Level 2 512 kB (w te procesory był wyposażony testowany serwer); Pentium III Xeon 500 MHz z pamięcią podręczną Level 2 512 kB, 1 MB lub 2 MB.
Liczba procesorów w testowanym komputerze2
Maksymalna liczba procesorów2
Pamięć RAM w testowanym komputerze Pamięć ECC SDRAM 512 MB (zgodna ze specyfikacją PC/100; moduły DIMM); możliwość rozbudowy do 2 GB
Liczba i rodzaj gniazd na pamięć RAMCztery złącza DIMM (168 pinów). Można w nich instalować 72-bitowe moduły DIMM (z kontrolą ECC) lub 64-bitowe moduły DIMM (bez kontroli ECC)
Gniazda i magistrale 5 dedykowanych złącz PCI Dwie 32-bitowe magistrale systemowe PCI (33 i 66 MHz). Magistrala 66 MHz obsługuje cztery gniazda PCI, a magistrala 33 MHz obsługuje pozostałe dwa gniazda PCI. 1 gniazdo PCI/ISA
Kontrolery dysków twardychWbudowane w płytę główną kontroler Adaptec 7896 Ultra2 SCSI; kontroler7860 UltraNarrow SCSI
Dyski twardeDysk IBM 9,1 GB Ultra2 SCSI (10 tysięcy obrotów na minutę); możliwość zainstalowania sześciu dysków (wymiana na gorąco) o pojemności 18 GB każdy (razem 108 GB)
Liczba i rodzaj kieszeni na dyski twardeSześć 1-calowych kieszeni SCA (wymiana na gorąco)
OprogramowanieIntel LANDesk Server Manager 6
Karty siecioweWbudowany w płytę główną interfejs Intel PRO/100+ (Fast Ethernet); interfejs PCI Intel 82559 Pro 100+ Fast Ethernet (konektor RJ45; sieci 10Base-T i 100Base-TX)
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200