Test Serwerów (XIX): ProLiant 6500

Tym razem ocenie zostanie poddany produkt firmy Compaq - serwer ProLiant 6500 - wyposażony w cztery procesory Xeon. Serwer ten, tak jak serwery w kolejnych odcinkach, będzie testowany przy użyciu tych samych co poprzednio narzędzi (testów mierzących wydajność oraz inne parametry systemu).

Tym razem ocenie zostanie poddany produkt firmy Compaq - serwer ProLiant 6500 - wyposażony w cztery procesory Xeon. Serwer ten, tak jak serwery w kolejnych odcinkach, będzie testowany przy użyciu tych samych co poprzednio narzędzi (testów mierzących wydajność oraz inne parametry systemu).

ProLiant 6500

ProLiant 6500

Compaq wprowadził do tej pory na rynek wiele modeli serwera ProLiant. Dość powiedzieć, że w ciągu ostatnich lat przetestowano w naszym serialu osiem modeli tego serwera. Znajdowały się wśród nich cztery komputery średniej klasy (serwery dla grup roboczych) i cztery komputery dużej mocy, oferujące bardziej zaawansowane rozwiązania (serwery dla przedsiębiorstw). Zapoznając się z możliwościami każdego z tych systemów (tabela) można dokładnie prześledzić, jak dynamicznie rozwijał się rynek. Każdy kolejny model serwera ProLiant dysponował coraz wydajniejszym układem CPU i oferował coraz pojemniejsze twarde dyski i nowocześniejsze rozwiązania. Od jednego procesora Pentium 133 MHz do czterech procesorów Pentium II Xeon 450 MHz i od 32 MB pamięci RAM do 1 GB pamięci RAM - liczby te chyba dobrze oddają tempo rozwoju technologii informatycznych.

Wróćmy jednak do meritum, czyli do testowanego produktu. Kiedy Compaq wprowadzał na rynek serwer ProLiant 6500, to instalował w nim (lub procesory, gdyż można w nim instalować do czterech układów CPU) Pentium Pro 200 MHz. Jednak czas mija i w ostatnich miesiącach niekwestionowanym liderem stał się procesor Xeon (Pentium II). Compaq dostrzegł ten fakt i wprowadził do serwera ProLiant 6500 odpowiednie modyfikacje, pozwalające instalować w nim właśnie te układy CPU. W ten sposób powstał nowy model serwera ProLiant 6500, oparty na procesorach Pentium II Xeon (450 lub 500 MHZ). Jest to produkt klasy "enterprise", czyli system zaprojektowany z myślą o przedsiębiorstwach, przetwarzający dane wyjątkowo szybko. Testy wykazały, że serwer pracuje rzeczywiście bardzo wydajnie i może się pochwalić atrakcyjnym współczynnikiem cena/wydajność.

Test bazy danych

Test bazy danych

Test bazy danych

Sercem testowanego systemu są cztery procesory Pentium II 450 MHz, każdy z pamięcią podręczną Level 2 o pojemności 2 MB - jest to jak dotąd najszybciej pracujący podsystem CPU w naszej serii testów. Czterem procesorom Xeon towarzyszyły w testowanej jednostce następujące elementy: pamięć RAM o pojemności 1 GB, dwie dwuportowe karty sieciowe Ethernet 10/100 (ze złączem PCI) i sześć dysków twardych Ultra2, każdy o pojemności 4,3 GB (podłączonych do kontrolera Compaq SmartArray 3200 i dwukanałowego kontrolera RAID Ultra2, dysponującego pamięcią podręczną o pojemności 64 MB (niezależne zasilanie z baterii). Pamięć RAM (z układami sprawdzającymi poprawność danych i naprawiającymi ewentualne przekłamania) umieszczono na modułach DIMM (dual in-line). W serwerze znajduje się 16 gniazd DIMM. W każdym gnieździe można zainstalować kartę zawierająca maksymalnie 256 MB pamięci, tak iż w serwerze ProLiant 6500 można zainstalować do 4 GB pamięci RAM (256 MB x 16 = 4 GB).

Testy wykazały, że serwer 6500 pracuje rzeczywiście bardzo wydajnie. Jeśli chodzi o bazy danych (test Dynameasure SQL Professional 2.0, opracowany przez Blue Curve), żaden z testowanych dotąd komputerów nie pracował tak szybko.

Pomimo doskonałych wyników uzyskanych w tej kategorii oceny (wydajność przy zarządzaniu bazą danych) komputer ten sprawuje się już gorzej pełniąc rolę serwera plików. Testowane poprzednio serwery uzyskiwały lepsze wyniki, np. testowany w 1998 r. ProLiant 6000 pracował wydajniej jako serwer plików niż ProLiant 6500.

Test serwerów plików

Test serwerów plików

Test serwerów plików

W przypadku testu mierzącego szybkość pracy interfejsów sieciowych (NIC) Ethernet intensywnie obciążano pakietami, używając do tego celu specjalnego narzędzia programistycznego - pakietu Chariot 2.2 (testowanie sprzętu sieciowego), opracowanego przez firmę Ganymede Software. Test generował cztery strumienie pakietów (transmisja w trybie "bidirectional", czyli dwukierunkowa), kierując je do serwera, a konkretnie do dwóch kart sieciowych Fast Ethernet. Każdy strumień był wysyłany przez oddzielnego klienta też dysponującego kartą sieciową Fast Ethernet. Połowa strumieni zawierała dane symulujące żądania HTTP GIF (pobieranie grafiki), a połowa symulowała żądania HTTP pobierające tekst.

Testy generowały w sieci bardzo intensywny ruch pakietów TCP, otwierając wiele sesji TCP/IP, w rezultacie procesory Xeon pracowały na pełnych obrotach, aż do kresu swoich możliwości. W ten sposób sprawdzano wydajność takich elementów systemu, jak: karty sieciowe, obsługujące je sterowniki i podsystem CPU. Na końcu test generował liczbę określającą, z jaką szybkością serwer ProLiant 6500 może przesyłać dane przez sieć. Okazało się, że ProLiant przesyła dane ze średnią szybkością 102,5 Mb/s. Jest to rezultat o 7 proc. lepszy niż wynik uzyskany przez podobnie skonfigurowany komputer, którego użyto wcześniej do opracowania tego testu.

Serwer 6500 oferuje wiele rozwiązań, dzięki którym użytkownik może na różne sposoby konfigurować twarde dyski, karty rozszerzeń i inne elementy systemu. Na pięć dostępnych 64-bitowych gniazd PCI tylko jedno było w testowanym serwerze zajęte. W pozostałych czterech można więc instalować całą gamę kart I/O.

Serwer jest dostarczany razem z pakietem Compaq Insight Manager. Pakiet ten kontroluje pracę sprzętu i generuje raporty, które mogą być wykorzystywane przez wiele platform zarządzania. Serwer jest też wyposażony w opcję Integrated Management Display (panel z wyświetlaczem umieszczony z przodu komputera, pokazujący informacje o aktualnym stanie systemu).

Zintegrowana z serwerem 6500 zdalna konsola zarządzania Integrated Remote Console pozwala (we współpracy z modemem) kontrolować zdalnie pracę serwera i w razie konieczności restartować system. Compaq oferuje też opcjonalny moduł Remote Insight Board (wyposażony w modem), który może być użyty do zdalnego monitorowania serwera i restartowania systemu. W module tym znajduje się bateria i gniazdo A/C (zasilanie z zewnątrz). Dlatego nawet w przypadku odcięcia napięcia od serwera (na przykład awaria zasilania) użytkownik może go skontrolować zdalnie.

Serwer jest wyjątkowo łatwy w obsłudze. Jeśli jednak użytkownik zechce uzyskać dostęp do poszczególnych elementów serwera, to nie obejdzie się bez użycia narzędzi. Należy wtedy po prostu zdjąć obudowę, która jest mocowana na śruby. Compaq twierdzi, że było to konieczne, ponieważ usunął z tego modelu czujniki, które po zdjęciu obudowy wyłączają automatycznie serwer. Dla bezpieczeństwa zastosowano więc zwykłe śruby (a nie zatrzaski), które są zawsze jakimś utrudnieniem dla intruza. Powinno to zadowolić tych użytkowników, którzy chcą się dostać do wnętrza serwera nie przerywając jego pracy. Na górze serwera znajduje się para drzwiczek, za którymi znajdują się wentylatory i karty I/O.ProLiant 6500 oferuje więc dużą moc obliczeniową i wiele dodatkowych funkcji - a wszystko umieszczono w niewielkiej obudowie i całość jest wyjątkowo łatwa w obsłudze.

Serwer można montować w standardowym stojaku (obudowa komputera ma konstrukcję typu 7U, co oznacza, że w jednym stojaku można zmieścić sześć systemów), ale użytkownik ma też możliwość umieszczenia serwera w zwykłym chassis typu "tower" (wolno stojący komputer).


TOP 200