Test AVG Internet Security 7.5

Test

Test AVG Internet Security 7.5

Test wykrywania wirusów

Przeprowadziliśmy dwie próby: pierwsza z nich została przeprowadzona z domyślnymi opcjami, które program proponuje w czasie swojej instalacji. Do drugiej włączyliśmy pełne skanowanie wszystkich plików, aby się przekonać, czy ma to jakieś znaczenie. Pomiędzy nimi przywróciliśmy oryginalny stan zarażonych folderów. Jak widać z tabeli pierwszy test nie wypadł najlepiej - w przypadku poważnych kłopotów z wirusami program okazał się bezsilny niezależnie od typu zagrożeń. Niestety niepokojące są również działania podejmowane przez AVG podczas znalezienia wirusa - zamiast przenieść go do kwarantanny lub całkowicie skasować - aplikacja (jeśli wierzyć raportom) z większością wykrytych zagrożeń nie robi nic. W rzeczywistości jest nieco lepiej, bo po otwarciu kwarantanny wirusów okazało się, że jest ich tam całkiem sporo.

Test AVG Internet Security 7.5

Wyniki pierwszego skanowania - program sprawdził jedynie niewielką część plików. Źródło i opracowanie IDG.PL

Druga próba okazała się dużo bardziej interesująca - wystarczyło zaznaczyć jedną opcję (dobrze ukrytą zresztą w interfejsie), aby skala skanowanych plików przeszła z dziesiątek na tysiące. Wniosek nasuwa się dość oczywisty - najpierw zapoznaj się dokładnie ze wszystkimi ustawieniami programu, a dopiero potem uruchom skanowanie. Niestety pomimo zwiększenia skali nadal wyniki wykrywalności zagrożeń nie są zbyt obiecujące. Korzystając z najnowszych dostępnych definicji wirusów, wykrywania heurystycznego wynik AVG nie jest zbyt dobry.

Test AVG Internet Security 7.5

Drugie skanowanie wykryło dużo więcej wirusów. Źródło i opracowanie IDG.PL

Podsumowanie

Nie należy wyciągać pochopnych wniosków o słabości silnika AVG, ponieważ w codziennym użytkowaniu raczej nie przyjdzie nikomu zetknąć się z próbką kilkuset megabajtów zarażonych plików. Naszym zdaniem aplikacja w zastosowaniach domowych będzie dawała sobie nieźle radę, jednak należy bardzo rozważnie korzystać z Internetu. Jeśli lubisz chodzić po stronach z "szemraną" zawartością lub instalujesz po kilka programów dziennie i pobierasz duże ilości plików z sieci P2P, to AVG nie zagwarantuje bezpieczeństwa. Jeśli wykorzystujesz komputer w celach edukacyjnych lub tylko do pracy, to nie powinieneś zostać zainfekowany. Z drugiej strony przy sprawach bezpieczeństwa nie warto iść na kompromis. Rzecz jasna ostateczną decyzję - korzystać czy nie - pozostawiamy czytelnikom.

Pobierz plik

Pełna wersja programu kosztuje 234,59 zł (licencja na rok). Więcej informacji znajdziesz na stroniehttp://www.avg.waw.pl

Zobacz również materiał Najlepsze programy antywirusowe, w którym przetestowaliśmy darmową wersję AVG 7.1 (na razie nie jest dostępne wydanie 7.5).


TOP 200