Tesla zdetronizowana przez ciężarowego Mercedesa

Tesla nie jest jedyną firmą pracującą nad elektrycznymi samochodami ciężarowymi, ale na pewno wiodącą. Ostatnio przybył jej poważny rywal. Mowa o niemieckiej firmie Daimler AG, która zaprezentowała we wrześniu tego roku elektryczny samochód ciężarowy marki Mercedes noszący nazwę Urban eTruck. Koncern wyprzedził tym samym Teslę, która ma pokazać podobny pojazd dopiero w połowie 2017 roku. Jak sama nazwa wskazuje (Urban), to samochód służący do przewożenia ładunków w obszarze jednego miasta.

Urban eTruck ma co prawda niewielki zasięg (bo ok. 200 kilometrów), ale będzie z czasem modyfikowany, tak iż parametr ten ulegnie na pewno zmianie. Zresztą do jazdy po mieście – bo takie jest jego przeznaczenie - jest to całkiem niezły rezultat. Mercedes instaluje w samochodzie trzy potężne baterie litowo-jonowe oraz komplet kamer, które zastępują wsteczne lusterka. Odbierany z nich obraz wyświetlany jest w kabinie kierowcy na dużym wyświetlaczu.

Producent oferuje trzy modele samochodu: Auto, Eco i Agile. Wszystkie wspierają technologię wirtualnego monitoringu, dzięki której kierowca ma pewność, że dotrze do cele bez konieczności doładowywania po drodze baterii. Technologia bierze wtedy pod uwagę również to, jak bardzo obciążony jest samochód, monitorując cały czas wagę i rozmieszczenie przewożonego ładunku. A jest on niemały, gdyż samochód ma ładowność 28 ton.

Zobacz również:

  • Mercedes Benz inwestuje w Androida, ale bez udziału Google
  • Koniec pewnej ery elektromobilności - Nissan Leaf bez następcy
  • Jaki monitor do zastosowań biznesowych - na co zwrócić uwagę?
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200