Tesla kontynuuje prace nad humanoidalym robotem

Elon Musk przewiduje, że już w niedalekiej przyszłości na świecie może być więcej humanoidalnych (czyli z wyglądu podobnych do człowieka) robotów obdarzonych sztuczną inteligencją niż ludzi. Zaprezentował też kolejną wersję swojego robota tego typu, który nosi nazwę Optimus.

Grafika: Tesla

Będą to zarówno tzw. domowe roboty, które znajda zastosowanie w gospodarstwach domowych, jak i roboty przemysłowe, które pojawią się w firmach czy instytucjach użyteczności publicznej. Perspektywę taką szef Tesli zarysował w zeszłym tygodniu na konferencji Investor Day, poświęconej motoryzacji, która odbyła w Austin (Teksas). Elon Musk pokazał na niej film prezentujący prototyp robota Optimus, który zadebiutuje wkrótce w fabryce produkującej elektryczne samochody Tesla.

Mówiąc o humanoidalnych robotach, Musk porównał je do samochodów, które są robotami na kołach, podczas gdy humanoid jest robotem na nogach. Jak dotąd nie wiadomo kiedy Tesla uruchomi na masową skalę produkcję robotów Optimus, nad którymi prace trwają już od dwóch lat. Warto przypomnieć, że Tesla pokazała we wrześniu zeszłego roku pierwszy prototyp tego robota, który był w stanie realizować autonomicznie pewne zadania, chociaż nie potrafił jeszcze chodzić. Robot pokazany na filmie w zeszłym tygodniu realizował już bardziej ambitne zadania i co ważne, chodził.

Zobacz również:

  • Awaria Microsoftu sparaliżowała niemalże cały świat
  • Autonomiczna taksówka Waymo zatrzymana po złamaniu prawa
  • Tesla uruchomiła produkcję procesora Dojo drugiej generacji
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200