Terry Keene o systemach otwartych, procesorach, konkurencji...

Windows NT

Zapytany z sali co sądzi o systemie Windows NT stwierdził, że po pierwsze jest to system, który został opracowany przez ludzi Digitala w firmie Digital, jedynie być może za pieniądze Microsoftu. Ze wspomnianej listy wymagań nie robi prawie niczego. Jeżeli spojrzeć na niego z punktu widzenia zastosowań na biurko, to ma wiele interesujących właściwości, łącznie z sieciowymi. Trzeba go jednak porównywać wtedy z systemami takimi jak NetWare 4.1 czy OS/2.

Jeżeli zaś spojrzeć na niego jako system do zastosowań komercyjnych, to np. lustrzana kopia na dysku jest dostępna w Unixie od 15 lat, zaś wsparcie przetwarzania wieloprocesorowego było znane na mainframach od lat 60.

Terry Keene pyta od kiedy to się zdarzyło, aby pierwsza wersja systemu (nie dajcie się zwieść jego wczesną nazwą Windows NT 3.1, tak naprawdę jest to Windows NT 1.0) działała od razu poprawnie. IBM-owski system operacyjny VM ma ok. 2 mln wierszy kodu i wymagał dopracowywania przez 8 lat. Tymczasem system Windows NT ma ok. 4 mln wierszy kodu - nie ma więc cudów, aby dobrze działał od pierwszego podejścia.

Procesory

Mówi się dość powszechnie, że PowerPC nie jest konkurentem procesorów Intela. Jeżeli jednak przyjrzymy się wspomnianym przed chwilą zastosowaniom procesorów do sterowania różnych urządzeń, to okazuje się, że potęgą jest Motorola. Udział rynkowy Intela wynosi tu tylko 25%.

Pierwsze 32-bitowe procesory w urządzeniach powszechnego użytku pojawiły się w grach Sega i Nintendo (ponad 36% komputerów domowych w USA to właśnie Nintendo). PowerPC jest pierwszym procesorem, który ma wszelkie cechy niezbędne do wbudowania go do różnych urządzeń, ma więc szanse przyjąć się na tym rynku.

Konkurenci Intela/Microsoftu

Jeżeli przyjrzymy się liczbom sprzedanych sztuk komputerów i systemów operacyjnych, to okaże się, że na świecie działa jeszcze ok. 750 tys. sztuk mainframów, ok. 5 mln systemów unixowych, ok. 17,5 mln sztuk komputerów Apple z systemem MacOS, ok. 9 mln sztuk systemów OS/2 i ok. 150 mln systemów Intel/Microsoft (DOS/Windows/Windows NT).

Przy okazji zauważmy, że w 1994 r. Apple sprzedał ponad 1 mln sztuk komputerów z procesorem PowerPC, to jest ponad 2 razy więcej niż wszyscy producenci systemów z procesorami RISC razem wzięci.

Fundamentalna zasada technologiczna

Czy więc jest szansa, że ktoś może wejść np. na rynek komputerów osobistych z nowym produktem i osiągnąć z dnia na dzień sukces komercyjny?

W przemyśle znana jest tzw. fundamentalna zasada technologiczna, zgodnie z którą nowa technologia zastąpi dawną, jeśli będzie przy tej samej cenie - 10 razy potężniejsza lub przy tej samej mocy - 10 razy tańsza. Jak z tego wynika, nie ma szans, aby komputery z procesorem PowerPC wyparły z rynku komputery PC z procesorami Intela. Jeżeli jednak przyjrzymy się rynkowi procesorów wbudowanych, to Motorola - producent PowerPC - ma 10 razy większy udział w rynku takich 32-bitowych procesorów niż Intel ze swym procesorem i960. Tak więc nowe wersje PowerPC (już się pojawiły) mają szanse opanować rynek systemów wbudowanych.

Tak więc na rynku dóbr powszechnego użytku - a taki charakter ma teraz rynek PC - ten kto sprzeda najwięcej sztuk swych komputerów - wygrywa. Gdyby jednak popatrzeć na porównanie obrotów wg kategorii komputerów, to oczywiście na pierwszym miejscu są komputery Intel/Microsoft, ale drugie miejsce - i tu niespodzianka - zajmują duże komputery typu mainframe.


TOP 200