Terra Networks przejmuje Lycos za 12,5 mld USD

Terra Lycos zamierza rozwinąć działania o zasięgu globalnym, co - zdaniem jej przedstawicieli - pozwoli na rywalizację z takimi potentatami jak AOL. Lycos liczy, że połączenie z hiszpańskim operatorem pozwoli mu na zdobycie silnej pozycji na szybko rozwijających się rynkach internetowych, których użytkownicy posługują się językiem hiszpańskim i portugalskim.

Terra Networks, operator usług internetowych należący do hiszpańskiego operatora telekomunikacyjnego Telefonica, przejmuje amerykańskiego operatora znanego portalu internetowego Lycos. Wartość transakcji, która ma zostać dokonana w formie wymiany akcji, szacowana jest na 12,5 mld USD.

Przedstawiciele hiszpańskiego operatora stwierdzili, że przejęcie to pozwoli im na stworzenie internetowej firmy o zasięgu globalnym, która będzie mogła rywalizować z takimi gigantami rynku jak America Online (AOL). Z kolei dla Lycosa oznacza to lepszą obecność na światowych rynkach, a zwłaszcza na szybko rozwijających się rynkach internetowych, których użytkownicy posługują się językiem hiszpańskim i portugalskim - stwierdził Bob Davis, prezes Lycosa.

W wyniku transakcji powstanie nowa firma, Terra Lycos, w której akcjonariusze Terra będą posiadali 54-63% akcji. Pozostałe 37-46% zostanie w rękach akcjonariuszy Lycos. Ponadto Terra Lycos będzie w posiadaniu 49% udziałów w nowej spółce joint-venture, zawartej z Telefonicą, która ma świadczyć usługi bezprzewodowe.

W ramach umowy Terra Lycos zawarła też strategiczne porozumienie z niemieckim koncernem medialnym Bertelsmann, rozszerzające jego dotychczasową współpracę z Lycosem. Na jego podstawie Bertelsmann będzie przez pięć lat świadczył dla Terra Lycos m.in. usługi reklamowe i integracyjne. Wartość tego porozumienia szacowana jest na 1 mld USD. Niemiecki koncern pozostanie nadal "znaczącym" udziałowcem w Lycos Europe - zapowiedzieli przedstawiciele firmy.

Lycos i Terra obecnie posiadają wspólnie ponad 50 mln użytkowników i prowadzą działalność w 37 krajach - w regionie obu Ameryk, Europie i Azji.

Bob Davis, prezes i dyrektor wykonawczy Lycos, zostanie dyrektorem wykonawczym Terra Lycos. Juan Villalonga, przewodniczący rady nadzorczej i dyrektor wykonawczy Telefonica oraz przewodniczący rady Terra, zostanie przewodniczącym rady nadzorczej nowej spółki.

***

Terra Networks na razie nie potwierdza przejęcia portalu Lycos

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200