Terminarz na WWW

Serwisy internetowe realizujące funkcje elektronicznych terminarzy cieszą się coraz większą popularnością.

Serwisy internetowe realizujące funkcje elektronicznych terminarzy cieszą się coraz większą popularnością.

Do zarządzania informacją, dotyczącą organizacji codziennej pracy, tradycyjnie wykorzystuje się komputery naręczne, elektroniczne notatniki czy popularne aplikacje do obsługi poczty elektronicznej. Alternatywą dla nich mogą być serwisy internetowe, a konkretnie komercyjne serwery WWW, na których zostały zainstalowane aplikacje prowadzące terminarze, do których użytkownik ma dostęp poprzez interfejs przeglądarki.

Powiększ

Na ogół nie są to tak rozbudowane programy, które trzeba instalować na własnym komputerze, jak Microsoft Outlook czy Lotus Notes. Zawierają natomiast najbardziej potrzebne i najczęściej używane funkcje, takie jak kalendarz, książka adresowa, tworzenie planów czy przypominanie o spotkaniach.

Dane wprowadzane do terminarzy internetowych mogą być synchronizowane z programami dostępnymi na komputerze stacjonarnym. Zaletą serwisów internetowych jest także możliwość synchronizacji danych przez grupę użytkowników. Wówczas serwis stanowi surogat systemu do wspomagania pracy grupowej.

Oprogramowanie elektronicznego kalendarza to proste rozwiązanie (stanowiące kombinację HTML, skryptów CGI i innych języków popularnych w Internecie), o jego wdrożenie pokusiło się więc wiele internetowych serwisów. Ich twórcy mają nadzieję, że udostępniając usługi kalendarzowe bezpłatnie, odzyskają zainwestowane środki poprzez umieszczanie reklam na swoich stronach.

Najbardziej znane to AnyDay.com, Appoint.Net, Visto BriefCase, Jump (ostatnio przejęty przez Microsoft), When.com (własność America Online) oraz Yahoo Calendar (prawdopodobnie najbardziej popularny).

Tak jak w typowym organizerze, tak i tu ekran terminarza internetowego jest podzielony na trzy części. W największej widoczny jest podgląd aktualnie dostępnej informacji, na dole, z lewej strony są elementy nawigacyjne, na górze zaś listwa narzędziowa wraz z często umieszczanym tam logo czy ogłoszeniem. Korzystanie z takiego interfejsu jest łatwe, aczkolwiek ściągnięcie całej strony trwa dość długo i praktyczne korzystanie z terminarza wymaga dysponowania dość szybkim łączem. Serwisy konkurują ze sobą bogactwem dostępnych funkcji i wyraźnie widać, że pole do popisu jest szerokie.


TOP 200