Terminale z Windows

Microsoft udostępni specyfikacje terminali dla Windows NT.

Microsoft udostępni specyfikacje terminali dla Windows NT.

Firma Microsoft, która do niedawna była jeszcze zdecydowanym przeciwnikiem technologii komputerów sieciowych NC i stała na stanowisku, że nie mają one szansy zastąpić PC-tów, na konferencji WinHEC (Windows Hardware Engineering Conference) szybko zmieniła swoją strategię. Ogłosiła, że wprowadzi na rynek specjalne terminale, które będą mogły korzystać z aplikacji uruchamianych na serwerach Windows NT.

Terminale te nie zastąpią jednak idei urządzeń budowanych w technologii NetPC, które mają być "odchudzoną" wersją komputerów PC. Mają być jednak lepszą alternatywą dla prostych terminali znakowych, pracujących jeszcze w wielu firmach.

Taniej czy drożej?

Nie wiadomo jeszcze kto będzie produkował takie urządzenia dla Microsoftu. Firma ta twierdzi, że jeszcze zbyt wcześnie, by mówić o szczegółach. Terminal ma być wyposażony w 4 MB RAM, kartę sieciową i graficzną, klawiaturę oraz myszkę. Obsługiwać go będzie specjalna, wieloużytkownikowa wersja Windows NT, rezydująca na serwerze. Tam też znajdować ma się pakiet Office, który będzie podstawowym zestawem aplikacji dla użytkowników nowych terminali Microsoftu. Dostęp do serwera zapewniać ma aplikacja kliencka, pracująca na terminalu. System w swoim działaniu podobny będzie do WinFrame firmy Citrix (opisywanego już na łamach CW).

Analitycy zwracają jednak uwagę na to, że migracja z sieci opartych na PC-tach na rozwiązania terminalowe nie musi wcale oznaczać znaczącej redukcji kosztów utrzymania systemu komputerowego. Terminal będzie co prawda tani, ale użytkownik będzie musiał zapłacić za pamięć dyskową, na której przechowywane będą generowane przez niego dane. W przypadku terminali dane egzystować muszą na serwerach, w których pamięć dyskowa jest znacznie droższa niż dyski stosowane w komputerach PC.

Mimo to terminal ma także zalety. Można nim zarządzać w bardzo prosty, scentralizowany sposób przy jednoczesnej redukcji kosztów jego utrzymania.

Tajemniczy protokół

Według zapowiedzi Billa Gatesa, prezesa Microsoftu, występującego na otwarciu konferencji WinHEC, terminale Windows będą wyświetlać na ekranach aplikacje, pracujące na serwerach Windows NT 5.0, za pośrednictwem specjalnego protokołu wideo. Terminale te mają być jeszcze prostsze w konstrukcji niż komputery NC, ponieważ nie będą wymagały do swej pracy systemu operacyjnego ani przeglądarki WWW.

Pytania obserwatorów rynkowych wzbudza zapowiadany przez prezesa Microsoftu "specjalny protokół wideo". Podobne rozwiązanie oferuje już firma Citrix (protokół ICA) w swoim produkcie WinFrame, jednak nie wiadomo jeszcze dzisiaj, czy Microsoft licencjonować będzie tę technologię, czy też zdecyduje się opracować własne, alternatywne rozwiązanie. Przedstawiciele Citrixa potwierdzili, że firma ta prowadzi negocjacje z Microsoftem.

Przypuszcza się także, że Microsoft może próbować zastosować technologię przesyłania obrazu wykorzystywaną przez firmę WebTV, którą niedawno przejął.


TOP 200