Terminal RDP na Linuxie

ABA oferuje nową wersję terminalu graficznego - ABA-X 2, obsługującego protokół RDP Microsoftu.

ABA oferuje nową wersję terminalu graficznego - ABA-X 2, obsługującego protokół RDP Microsoftu.

Krakowska firma ABA wprowadziła na rynek nową wersję terminalu Uniwersalna Końcówka Sieciowa ABA-X. Najważniejsze nowości wprowadzone w wersji 2 to obsługa protokołu RDP (Remote Desktop Protocol) Microsoftu oraz nowy, znacznie szybszy X-serwer.

Przydatna aplikacja

Dotychczas urządzenia ABA-X umożliwiały pracę za pośrednictwem protokołu X Window oraz Citrix ICA v.3, a także telnet i ssh. Obsługa protokołu RDP stała się możliwa dzięki wzbogaceniu terminali w niewielką aplikację rdesktop, opracowaną przez Matthew Chapmana i rozwijaną na zasadach open source. Jej działanie sprowadza się do tłumaczenia komunikatów RDP na protokół X Window, i odwrotnie. Po stronie serwera terminali musi działać Windows NT 4.0 Terminal Server Edition lub Windows 2000 Server z zainstalowanym komponentem Windows Terminal Services.

M. Chapman stworzył rdesktop metodą prób i błędów, Microsoft nie udostępnia bowiem szczegółowej dokumentacji RDP. Jego praca polegała głównie na nasłuchiwaniu komunikatów sieciowych oraz korzystaniu z dokumentacji protokołu współdzielenia aplikacji ITU T.128, którego rozszerzeniem jest RDP. Obecnie aplikacja działa na wszystkich ważniejszych odmianach Unixa i Linuxa. Na stroniehttp://www.rdesktop.org Chapman deklaruje również zamiar przeniesienia rdesktop także na inne platformy.

X-server z dopalaczem

W terminalach ABA-X 2 pojawił się nowy X-server. Wykorzystano w nim najnowszą wersję biblioteki Xfree 4.0.2, która przyspiesza wykonywanie operacji graficznych 2D i 3D. Dotychczasowe skrypty zastąpiono programami napisanymi w języku C. "Dzięki tym zmianom wykonywanie operacji graficznych zostało przyspieszone średnio 20-krotnie bez potrzeby wymiany sprzętu" - przekonuje Tomasz Barbaszewski, prezes ABA sp. z o.o. z Krakowa.

W nowych terminalach poprawiono obsługę polskich czcionek. Obecnie są one pobierane do pamięci terminalu. Wersja 2 ABA-X umożliwia także uruchamianie kilkusekundowych plików dźwiękowych. Obsługa większych plików wiąże się z koniecznością zainstalowania lokalnego dysku twardego lub większej pamięci. ABA-X 2 obsługuje też lokalne porty USB.

W nowej wersji urządzenia wprowadzono nowy, tym razem graficzny, program do konfigurowania terminalu. Można go uruchamiać w czystym środowisku X Window lub w środowisku dowolnego menedżera okien. Na płycie głównej ABA-X 2 znajduje się port, przeznaczony na drugą kartę Flash. Przedstawiciele firmy ABA zapewniają, że możliwe jest umieszczenie na niej dodatkowych aplikacji, np. pełną wersję przeglądarki Netscape z obsługą Javy.


TOP 200