Termin „master” zniknie wkrótce na dobre z witryny GitHub

Oto znak naszych czasów i tego, że ostatnie wydarzenia społeczno-polityczne oddziaływują na każdą dziedzinę naszego życia, w tym na świat IT. I tak począwszy od przyszłego miesiąca wszystkie nowe repozytoria zakładane na serwerach GitHub nie będą już nosić nazwy „master”, a „main”.

GitHub

Jak wiadomo repozytorium GitHub to miejsce, w którym deweloperzy przechowują swoje cyfrowe projekty (czyli kody źródłowe swoich aplikacji) i na bieżąco synchronizują je oraz modyfikują, zanim zostaną ostatecznie oddane do użytku. GitHub nadaje domyślnie pierwszej – czyli podstawowej - wersji takiego repozytorium nazwę „master”.

Deweloperzy kopiują repozytoria „master” na swoje robocze komputery, wprowadzają do nich poprawki i następnie scalają je z repozytorium „master” przechowywanym na serwerze GitHub. Tak przynajmniej będzie do końca tego miesiąca, gdyż z dniem 1-go października wszystkie nowo zakładane repozytoria będą nosić nazwę „main”, a nie „master”. Stare repozytoria „,master” będą funkcjonować do końca tego roku, a z dniem 1-go stycznia 2021 roku ich nazwa zostanie zmieniona automatycznie na „main”.

Zobacz również:

  • Cyfrowy świat małych i średnich firm
  • Copilot pomoże programistom tworzyć aplikacje wykorzystujące sztuczną inteligencję

GitHub przypomina w związku z tym – a właściwie ostrzega - iż pociągnie to za sobą konieczność edytowania ustawień mechanizmów przenoszących repozytoria na lokalne komputery, jak również w drugą stronę. To samo dotyczy zasad bezpieczeństwa, jakie deweloperzy definiują przy wykonywaniu takich operacji.

Wiele wiodących firm IT, których projekty bazują na oprogramowaniu open source, również zamierzają do końca tego roku wprowadzić zarówno do oficjalnego nazewnictwa, jak do żargonu IT, podobne zmiany. Wygląda więc na to, że słowo „master” odejdzie wkrótce na dobre do lamusa.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200