Teraz my!

Ostatnia umowa HP i Microsoft, to pierwsza tak ścisła współpraca w branży IT - twierdzą zgodnie przedstawiciele obu firm, które wspólnie zainwestują 250 mln USD.

Producenci postanowili zająć wspólną pozycję na rosnącym rynku cloud computing, kierując opracowane rozwiązania do różnej skali przedsiębiorstw. Zmiany modelu przetwarzania w kierunku chmury są głównym motorem trzyletniej współpracy i Microsoftu, do której zaangażowali znaczne siły i środki. Efektem prac będzie integracja infrastruktury HP z oprogramowaniem Microsoftu.

Lista spraw do załatwienia

20%

przedsiębiorstw do roku 2012 zdecyduje się na cloud computing, podaje Gartner.

W dniu ogłoszenia porozumienia, spółki nie przedstawiły konkretnych produktów czy usług. Zaprezentowany został natomiast obszar współpracy. Nowe rozwiązania mają powstawać w modelu infrastructure-to-application, całościowym ujęciu technologii sprzętowych i oprogramowania w celu "znaczącego uproszczenia budowy, instalacji i zarządzania środowiskiem informatycznym, zwiększenia jego wydajności i obniżenia kosztów". Steve Ballmer, prezes Microsoftu i Mark Hurd, kierujący HP, wzięli udział w telekonferencji, podczas której wielokrotnie podkreślali, że podjęte działania nie są jedynie kolejnym partnerstwem firm technologicznych jakich w branży IT wiele. Na poparcie swych słów, prezes HP przypomniał, że do tego przedsięwzięcia zaangażowano 11 tys. specjalistów jego firmy. Połączono też zespoły sprzedaży, wsparcia i serwisu. Rozwiązania, które będą efektem współpracy objęte zostaną usługami świadczonymi zarówno przez działy HP, jak i Microsoft. Przygotowano nowy, wspólny program dla partnerów HP i Microsoftu, którzy będą oferować produkty opracowane w ramach porozumienia. Wsparci zostaną przez zwiększone nakłady inwestycyjne obu koncernów.

Jeszcze w tym roku pojawią się optymalizowane pod oprogramowanie Microsoft zestawy serwerów, pamięci masowych, rozwiązań sieciowych i aplikacji. W planie są dedykowane "maszyny" z fabrycznie instalowanym oprogramowaniem do obsługi firmowej poczty elektronicznej (Microsoft Exchange), baz i hurtowni danych (Microsoft SQL Server). Zarządzanie fizyczną infrastrukturą ułatwić mają zintegrowane i dostępne w ofercie obu firm narzędzia HP Insight, HP Business Technology Optimization i Microsoft System Center. Dla przedsiębiorstw zainteresowanych wirtualizacją zasobów IT istotny będzie fakt, że integracja pakietu narzędzi obejmuje także platformę wirtualizacyjną Microsoft Hyper-V. Oznacza to, że koncern z Redmont zyskuje istotne wsparcie i wzmocnienie w postaci sprzętowego partnera dla technologii wirtualizacji, co z kolei może zmienić układ sił na tym rynku.


TOP 200