Teraz my!

Zoptymalizowanie technologii wirtualizacyjnej w przygotowywanych przez Microsoft i HP pakietach sprzętowo-aplikacyjnych zapewne pozytywnie wpłynie na popularyzację modelu cloud computing, w którym wirtualizacja odgrywa kluczową rolę. Dzięki temu, przedsiębiorstwa będą mogły łatwiej i szybciej budować własne chmury. HP i Microsoft szykują również propozycję dla tych, którzy zdecydują się na skorzystanie z zewnętrznego cloud computing. Porozumienie obejmuje też wspólne prace nad rozwojem Windows Azure - platformy cloud computing Microsoftu, który będzie wykorzystywał do hostowania jej w swoich centrach danych oraz - optymalizowaną w ramach współpracy - infrastrukturę HP i przez niego serwisowaną. W ten sposób obie spółki zaznaczają obecność w segmencie, który - jeżeli wierzyć prognozom analityków - czeka znaczący wzrost. Według opublikowanego niedawno raportu "Gartner's Top Predictions for IT Organizations and Users, 2010 and Beyond: A New Balance", do 2012 roku 20% przedsiębiorstw zdecyduje się przejść na model cloud computing.

Niezależnie od konkurencji?

Podczas wspólnej telekonferencji, zarówno Mark Hurd, jak i Steve Ballmer odrzucili sugestie dziennikarzy, że ogłoszone porozumienie jest bezpośrednią reakcją na działania konkurentów (niedawno porozumienie w zakresie budowy wspólnej infrastruktury IT Cisco podpisało z EMC). Podkreślali, że jest to przede wszystkim rozwinięcie dotychczasowej współpracy i nie wnosi zmian w dotychczasowe alianse technologiczne obu firm. Analizując sytuację rynkową, trudno jednak uciec od wniosków, że HP i Microsoft zamierzają w zdecydowany sposób wyróżnić się na tle pozostałych graczy.

Komentarz
Ścisła współpraca HP i Microsoftu trwa już od dłuższego czasu. Porozumienie partnerskie obie firmy podpisały już w 1997 r. Współpraca ta stopniowo rozszerzana jest na nowe obszary, m.in. na oprogramowanie do zarządzania systemami, dostarczanie aplikacji i ich dostosowanie do działania na serwerach HP.

Obaj dostawcy zamierzają wydać 250 mln USD na wsparcie partnerów i pracowników konsultingu HP tak, aby zoptymalizowane rozwiązania obu firm zostały efektywnie rozdystrybuowane na całym świecie, szczególnie wśród średnich firm, które w kryzysowym roku 2009 wstrzymywały inwestycje i które w roku bieżącym będą zapewne chciały nadrobić zapóźnienia w IT. Obie firmy chcą skorzystać na kilku światowych trendach: ograniczonych budżetach na IT; zmniejszonych liczebnie działach IT i przez to słabnących ich kompetencjach oraz rosnącej kompleksowości środowisk IT w firmach, zarówno w kontekście rozbudowy infrastruktury, jak i coraz powszechniejszego stosowania rozwiązań wirtualizacyjnych.

Działania Microsoftu i HP są również odpowiedzią na coraz bardziej konsolidujący się rynek i porozumienia rynkowe innych dostawców. Przejęcie Sun Microsystems przez Oracle, czy współpraca Cisco, VMware i EMC to przykłady inicjatyw, z którymi HP i Microsoft będą musiały na co dzień się borykać. Z tymi koncernami będą w najbliższych latach konkurować i obie firmy chcą robić to wspólnie! Oceniamy, że ruch HP i Microsoft to krok, który może pozwolić obu firmom zwiększyć udział własnych rozwiązań w infrastrukturze średnich i dużych firm poprzez połączoną ofertę rozwiązań serwerowych, zarządzania systemami i pamięci masowych HP wraz z oprogramowaniem Microsoft.

Tomasz Słoniewski, IDC Polska


TOP 200