Teradata Intelligent Memory - szybka, inteligentna baza danych typu "in-memory"

Teradata wchodzi na rynek baz danych "in memory" (czyli takich, które przechowują dane w pamięci operacyjnej komputera) i prezentuje oprogramowanie Teradata Intelligent Memory. Firma twierdzi, że jej rozwiązanie pozwala znacznie zredukować koszty przechowywania danych w pamięci RAM, stosując technologię inteligentnego identyfikowania wszystkich przetwarzanych przez bazę danych zasobów.

Czas dostępu do danych przechowywanych w pamięci RAM jest ok. 3 tys. razy krótszy niż do danych znajdujących się na dysku twardym. Teradata argumentuje, że bazy danych typu "in-memory" (takie np. jak SAP HANA) należą dalej do bardzo drogich rozwiązań, i to pomimo tego, że ceny pamięci RAM w ostatnich latach znacznie spadły. Firma ocenia, iż koszt przechowywania danych w pamięci systemowej komputera jest obecnie 80 razy większy w porównaniu z kosztem przechowywania danych na dyskach twardych. Stąd konieczność opracowania narzędzie, które pozwala obniżyć te koszty.

Oprogramowanie Teradata Intelligent Memory pracuje w w ten sposób, że analizuje dane i następnie umieszcza “najgorętsze dane" (czyli najczęściej używane) w pamięci RAM, po czym automatycznie aktualizuje je oraz synchronizuje. Zadanie to wykonywane jest w pełni automatycznie, bez udziału właściciela bazy danych.

Zobacz również:

  • Efekt synergii zmienia zasady pracy z danymi

Rozwiązaniu towarzyszą inne technologie, takie jak np. Teradata Virtual Storage, które ocenia czy dane powinny być przechowywane w szybkiej pamięci masowej (opartej na dyskach SSD) czy też wolnej (opartej na standardowych dyskach twardych) i następnie umieszcza je w wybranej pamięci. Teradata opisuje to obrazowo, że mierzy temperaturę danych. I tak rzadko używane dane (określane przez firmę mianem "cold") są przez aplikację odsyłane do wolnych, ale tanich systemów pamięci masowej. Dane "gorące" są natomiast przechowywane w szybkich, ale droższych pamięciach masowych.

Przed opracowaniem aplikacji Teradata Intelligent Memory, firma przeprowadziła badania na wybranej próbce użytkowników stosujących jej rozwiązania, badając temperaturę używanych przez nich danych. Zaowocowało to sformułowaniem reguły 80/20, która mówi - 80% użytkowników przetwarza 20% zgromadzonych przez siebie danych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200