Terabajty w szafie

RAID-6100U3 to nowa macierz dyskowa SCSI firmy Advantech przeznaczona do montażu w szafie 19".

Zajmuje w niej wysokość 4U, w zamian dając możliwość zainstalowania maksymalnie 12 dysków twardych SCSI Ultra160 o wysokości 1 cala. Są one kontrolowane przez 64-bitowy procesor PowerPC z zainstalowaną pamięcią cache o pojemności 64 MB (max. 1 GB). Standardowo podsystem RAID jest wyposażony w 4 kanały SCSI, które można rozszerzyć do 8 kanałów. Każdy kanał może zostać użyty do obsługi wewnętrznych dysków lub ustawiony w tryb „host” i wykorzystany do połączenia z serwerem. W przypadku wykorzystania dysków o pojemności 146 GB otrzymana łączna pojemność w trybie RAID 0 wynosi ponad 1,7 TB. Dostępne poziomy zabezpieczenia RAID to: 0, 1, 0+1, 3, 5, 30, 50. Obsługiwane są również konfiguracje z kilkoma komputerami typu host oraz klastry MSCS.

Dla zwiększenia niezawodności działania system oferuje możliwość wymiany dysków w trakcie działania (hot-swap). W takim przypadku konfiguracja zostanie dynamicznie zmieniona i rozpocznie się odbudowa utraconego dysku w tle, bez przerwy w działaniu. Podobnie można zwiększać pojemność macierzy RAID poprzez dodanie nowych dysków „w locie”. Niektóre dyski twarde mogą zostać oznaczone jako zapasowe, by w przypadku wykrycia awarii posłużyły do natychmiastowego zastąpienia wadliwego napędu (hot-spare). W przypadku wykrycia nieprawidłowości w działaniu, RAID-6100U3 poinformuje o tym zapalając diody alarmowe, wydając sygnał dźwiękowy, jak również wysyłając np. wiadomość e-mail.

Zobacz również:

Kontrolowanie parametrów oraz stanu RAID-6100U3 odbywać się może poprzez zamontowany w nim wyświetlacz LCD z 4 klawiszami, jak również przez interfejs RS-232 lub kanał host SCSI (po zainstalowaniu odpowiedniego oprogramowania).

Cena produkowanego przez Advantech podsystemu RAID-6100U3 wynosi 30561 zł netto (bez dysków twardych).

Dystrybutor:

http://www.elmark.com.pl