Terabajt na taśmie

StorageTek oferuje napędy taśmowe zapisujące do 1 TB danych na jednym nośniku z szybkością do 120 MB/s.

StorageTek oferuje napędy taśmowe zapisujące do 1 TB danych na jednym nośniku z szybkością do 120 MB/s.

Sun/StorageTek zaprezentował napędy taśmowe Titanium T10000 (Sun StorageTek T10000 Enterprise Tape Drive) o pojemności 500 GB (1 TB z kompresją 2:1). Nominalna prędkość transmisji danych bez kompresji wynosi 120 MB/s. Napęd jest wyposażony w sprzętowy mechanizm szyfrowania danych.

Całkiem nowa konstrukcja

Titanium T10000 to nowa generacja streamerów rodziny StorageTek 9940, które umożliwiały zapis do 200 GB danych na jednej kasecie i transmisję z prędkością 40 MB/s. T10000 mają więc 2-, 3-krotnie lepsze parametry od starszych modeli. Jak wyjaśniają przedstawiciele producenta, wprowadzenie zupełnie nowej nazwy nie jest tylko sprawą marketingu, a wynika z zasadniczo zmienionej architektury i konstrukcji urządzeń, które zostały specjalnie przystosowane do współpracy i wymiany danych z pamięciami dyskowymi.

Istotnie zmodyfikowane zostały głowice do zapisu/odczytu danych oraz system elektroniczny urządzeń. Ich konstrukcja pozwala na dalsze zwiększanie gęstości zapisu na jednej kasecie do poziomu 1 TB (2 TB z kompresją) - ale takie modele pojawią się najprawdopodobniej dopiero za 2 lata. Wiadomo już jednak, że będzie w nich można wykorzystać kasety z taśmami dla T10000, co będzie jednak wymagać ich odpowiedniego sformatowania. Titanium są standardowo wyposażane w interfejsy Ficon lub dwa interfejsy Fibre Channel. Katalogowe ceny napędów wynoszą ok. 37 tys. USD (modele ze złączami FC) i 44 tys. USD (Ficon).

Nowe napędy mogą być instalowane w bibliotekach klasy najwyższej - StreamLine8500 i Powderhorn 9310. Sun zapowiada, że wkrótce wprowadzi również możliwość ich współpracy ze średniej klasy bibliotekami L700, L1400 oraz L180. Ceny i terminy wprowadzenia zgodności z bibliotekami klasy średniej zostały ujawnione.

Chwilowi liderzy

Trzeba przyznać, że na rynku napędów taśmowych, na którym dominują formaty SDLT i LTO, T10000 mają obecnie najlepsze parametry pod względem pojemności, ustępując jedynie napędom Sony SAIT 2. Dla polskich klientów ważne jest to, że Sony nie oferuje aktywnie swoich rozwiązań taśmowych w Polsce, StorageTek zaś - owszem. Wśród konkurencyjnych urządzeń najwydajniejsze są streamery IBM TS1120, które umożliwiają również zapis do 500 GB na kasecie (bez kompresji), ale mają nieco mniejszą wydajność - ok. 100 MB/s. Nie mają zintegrowanych układów szyfrujących - IBM preferuje tu rozwiązania programowe lub sprzętowe, lecz niezależne od napędu (współpraca z Decru).

Z kolei napędy LTO 3 zapewniają zapis do 400 GB (bez kompresji) przy prędkości 40 MB/s, a dopiero ich kolejna generacja LTO 4 ma mieć surową pojemność 800 GB i szybkość zapisu sięgającą 120 MB/s. Takie napędy pojawią się jednak na rynku najprawdopodobniej najwcześniej pod koniec 2006 r. Również napędy Quantum SDLT 600 mają obecnie pojemność "tylko" 300 GB (bez kompresji) i prędkość zapisu sięgającą 32 MB/s. Dopiero nowa generacja napędów zgodna ze standardem SDLT 1200 ma umożliwiać zapis do 600 GB danych na jednej kasecie (bez kompresji), ale podobnie jak w przypadku LTO 4 na rynku pojawią się dopiero za kilkanaście miesięcy.

Sony SAIT 2 wciąż najpojemniejsza

Jedynie Sony oferuje obecnie streamery SAIT 2, które pozwalają na zapis 1 TB danych na kasecie, ale przy wydajności ok. 60 MB/s, a więc dwukrotnie mniejszej niż StorageTek czy IBM. Technologia Sony SAIT/SAIT 2 jest względnie mało popularna. Jej udział w globalnym rynku rozwiązań jest nieduży (choć obsługuje bardzo duże instalacje, często rządowe). Na rynku streamerów dla systemów korporacyjnych i serwerów mainframe konkurują w zasadzie tylko IBM i Sun/StorageTek.


TOP 200