Ten wyrok zmieni zasady funkcjonowania App Store

Sąd federalny USA nakazał firmie Apple wprowadzić istotną poprawkę do zasad określających funkcjonowanie sklepu App Store, uznając, że te obowiązujące obecnie są zbyt restrykcyjne, ograniczają wolną konkurencję i łamią przepisy antymonopolowe. Chodzi o to, że Apple blokuje w App Store inne formy płatności za aplikacje, faworyzując narzuconą przez siebie.

Ten wyrok zmieni zasady funkcjonowania App Store

Fot. PhotoMIX Company, Pexels

To ważne postanowienie, które może zaoszczędzić twórcom aplikacji mobilnych miliardy dolarów i w konsekwencji spowodować, że cena aplikacji na rynku znacznie spadnie.

Piątkowe orzeczenie zapadło po tym, gdy Epic Games (producent znanych na cały świecie gier komputerowych) wniósł pozew przeciwko firmie Apple oskarżając ją o to, że jego gra Fortnite została w pewnym momencie usunięta z App Store. Było to reakcja firmy Apple na próbę ominięcia przez Epic Games jej systemu płatności, z którego to tytułu Apple pobiera prowizję w wysokości 30%.

Zobacz również:

  • Superaplikacje: kolejny ważny temat dla korporacyjnego IT?

Podczas procesu Apple utrzymywał, że na rynku gier jest bardzo duża konkurencja i ich producenci mają wiele innych sposobó zabiegania o klientów niż zamieszczanie ich w nternetowych sklepach jak App Store. Zgoda na to zaszkodziłaby również prywatności i bezpieczeństwu użytkowników, na co Apple nie może przystać.

Sąd nie dał wiary wyjaśnieniom Apple i uznał, że zakaz informowania o alternatywnych, często tańszych systemach płatności za aplikacje umieszczane w App Store, można uznać za praktykę antykonkurencyjną i sprzeczną z prawem stanu Kalifornia (gdyż proces miał tam miejsce), nakazując producentowi iPhone’ów zaprzestania takich praktyk.

Apple ma jednak też powody do zadowolenia. Sąd uznał bowiem iż Epic nie przedstawił wiarygodnych dowodów na to, że, że Apple ma pozycję monopolisty i narusza prawo. Wyrok spowodował, że akcje Apple spadły o 2%.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200