Ten wynalazek pozwoli budować komputery, których nie trzeba będzie chłodzić

Być może problemy z chłodzeniem komputerów zostaną wkrótce rozwiązane, co stanie się za sprawą pewnego wynalazku opracowanego w Lawrence Berkeley National Laboratory (laboratorium należące do rządowej agencji U.S. Department of Energy).

Laboratorium opracowało – i co ważne zademonstrowało już – materiał służący do produkcji tranzystorów, który jest w stanie przenosić ładunku elektryczne prawie z zerową stratą, realizując to zadanie w pokojowej temperaturze. Podstawowym składnikiem materiału jest bizmutan sodu (Na3Bi). Laboratorium twierdzi, że zbudowane na bazie tego materiału tranzystory są w stanie zmieniać swój stan z zera na jedynkę i z powrotem, generując minimalne ilości ciepła.

Ten nowy - jak to określono "egzotyczny i ultracienki materiał" jest swego rodzaju topologicznym tranzystorem. Zachowuje się tak jak standardowy nadprzewodnik, ale w przeciwieństwie do niego nie musi być schłodzone. Warto przypomnieć, że nadprzewodnictwo polega na wyeliminowaniu oporu elektrycznego, co uzyskuje się przez intensywne i ciągłe chłodzenie materiału. Materiał opracowany przez Lawrence Berkeley National Laboratory działa tak samo pomimo tego, że nie trzeba go schładzać.

Zobacz również:

  • AWS ogłasza ogólną dostępność Amazon Security Lake
  • Nowe układy ARM znacznie przyspieszą pracę smartfonów

„Pakowanie coraz większej ilości tranzystorów na określonej powierzchni powoduje, że zbliżamy się do granicy fizycznych możliwości materiałów używanych do ich budowy. Opracowana przez nas ultra-niskoenergetyczna elektronika topologiczna jest odpowiedzią odpowiedź na rosnące wyzwanie związane z marnowaniem energii w nowoczesnych komputerach”, można przeczytać opublikowanych przez laboratorium dokumencie, który prezentuje tę nowatorską technologię.

Dokument nosi nazwę “Topological Matters: Toward a New Kind of Transistor” i znajduje się tutaj.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200