Ten wynalazek pozwoli budować komputery, których nie trzeba będzie chłodzić

Być może problemy z chłodzeniem komputerów zostaną wkrótce rozwiązane, co stanie się za sprawą pewnego wynalazku opracowanego w Lawrence Berkeley National Laboratory (laboratorium należące do rządowej agencji U.S. Department of Energy).

Laboratorium opracowało – i co ważne zademonstrowało już – materiał służący do produkcji tranzystorów, który jest w stanie przenosić ładunku elektryczne prawie z zerową stratą, realizując to zadanie w pokojowej temperaturze. Podstawowym składnikiem materiału jest bizmutan sodu (Na3Bi). Laboratorium twierdzi, że zbudowane na bazie tego materiału tranzystory są w stanie zmieniać swój stan z zera na jedynkę i z powrotem, generując minimalne ilości ciepła.

Ten nowy - jak to określono "egzotyczny i ultracienki materiał" jest swego rodzaju topologicznym tranzystorem. Zachowuje się tak jak standardowy nadprzewodnik, ale w przeciwieństwie do niego nie musi być schłodzone. Warto przypomnieć, że nadprzewodnictwo polega na wyeliminowaniu oporu elektrycznego, co uzyskuje się przez intensywne i ciągłe chłodzenie materiału. Materiał opracowany przez Lawrence Berkeley National Laboratory działa tak samo pomimo tego, że nie trzeba go schładzać.

Zobacz również:

„Pakowanie coraz większej ilości tranzystorów na określonej powierzchni powoduje, że zbliżamy się do granicy fizycznych możliwości materiałów używanych do ich budowy. Opracowana przez nas ultra-niskoenergetyczna elektronika topologiczna jest odpowiedzią odpowiedź na rosnące wyzwanie związane z marnowaniem energii w nowoczesnych komputerach”, można przeczytać opublikowanych przez laboratorium dokumencie, który prezentuje tę nowatorską technologię.

Dokument nosi nazwę “Topological Matters: Toward a New Kind of Transistor” i znajduje się tutaj.


TOP 200