Ten system pocztowych aliasów pozwoli ograniczyć plagę spamów

Mozilla (twórca przeglądarki Firefox) pracuje nad nową usługą o nazwie Private Relay, która generuje unikalne pocztowe aliasy, po to aby podczas procesu wypełniania formularzy online użytkownik mógł ukryć swój rzeczywisty adres e-mail przed hakerami rozsyłającymi po internecie spamy czy przed natrętnymi reklamodawcami.

Usługa znajduje się obecnie w fazie rozwojowej i jej pierwsza wersja jest od miesiąca testowana przez wybraną grupę użytkowników. Mozilla zapowiada, że publiczna wersja beta rozwiązania ma zostać udostępnione szerszej rzeszy użytkowników w najbliższych miesiącach.

Funkcja Private Relay będzie dostępna w postaci standardowego dodatku obsługiwanego przez przeglądarkę Firefox. Po zainstalowaniu go, użytkownik będzie mógł jednym kliknięciem myszy wygenerować niepowtarzalny adres e-mail. Nie będzie to rzeczywisty adres, a alias. Użytkownik może następnie wpisywać taki alias w formularzach internetowych, co jest wymagane w przypadku subskrybowania różnego rodzaju usług czy rejestrowania nowych konta.

Zobacz również:

  • Strategiczna współpraca NTT DATA Business Solutions i Beyond.pl
  • Mobilna przeglądarka Firefox dla urządzeń Android wzbogaci się o setki nowych rozszerzeń

Koncepcja posługiwania się aliasami pocztowymi znana jest od lat, ale zarządzanie nimi stwarza wiele problemów nie mówiąc już o tym, że dostawcy usług pocztowych nie pozwalają użytkownikom stosować takich rozwiązań. Mozilla ma nadzieję, że Private Relay przełamie niechęć do stosowanie tego rodzaju technologii i pozwoli użytkownikom tworzyć i kasować aliasy e-mail w ciągu kilku sekund przez kilka kliknięć myszą.

Mozilla jest drugą dużą firmom technologiczną pracującą nad takim rozwiązaniem. Apple ujawnił podczas zeszłorocznej konferencji deweloperów WWDC 2019, że zamierza wkrótce zaprezentować swój własny system tego typu, któremu nadał roboczą nazwę „Sign in with Apple".

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200