Ten system operacyjny wspiera, jako jeden z pierwszych, funkcje pozwalające walczyć z koronawirusem

Apple opublikował wczoraj próbną wersję systemu iOS 13.5, który wspiera mechanizm pozwalający identyfikować osoby przebywające na kwarantannie lub znajdujące się liście wymieniającej osoby, które mogą nas zakazić koronawirusem Covid-19.

Przypominamy iż zgodnie z przyjętą zasadą, możliwość pobierania wersji próbnej systemu iOS mają tylko osoby zarejestrowane na specjalnym portalu obsługującym deweloperów.

Apple i Google nawiązały na początku kwietnia współpracę celem opracowania aplikacji wspierającej walkę z koronawirusem COVID-19. Nowa wersja systemu iOS zawiera wspomniane powyżej rozwiązanie, które wpisuje się w tę strategię. Wiadomo już, że wykorzystuje ona zainstalowane w smartfonach interfejsy Bluetooth, ostrzegając ich właścicieli, że w pobliżu – czyli w zasięgu tego interfejsu - znajdują się osoby przebywające na kwarantannie lub co gorsze zakażone koronawirusem.

Zobacz również:

  • Załamanie rynku smartfonów w Europie - najgorszy wynik od 9 lat
  • Do Chin powraca koronawirus - Foxconn wstrzymuje produkcję
  • Microsoft Defender dostępny dla użytkowników sprzętu Apple

Pierwsza wersja beta systemu iOS iOS 13.5zawiera wszystkie niezbędne narzędzia i interfejsy API, które upoważnione do tego organy (chodzi głównie o służbę zdrowia) mogą wykorzystać do projektowania aplikacji i usług chroniących użytkowników smartfonów przed zakażeniem się koronawirusem.

Smartfony iPhone pracujące pod kontrolą systemu iOS 13.5 wyświetlają w okienku Privacy (Prywatność) opcję pozwalającą włączyć lub wyłączyć mechanizm powiadamiający użytkownika o zagrożeniu koronawirusem. Apple dodał do systemu iOS 13.5 zmodyfikowany moduł odblokowywania smartfonów, wykorzystujący do tego celu technologię Face ID. Chodzi o to, aby było to możliwe również wtedy, gdy użytkowników smartfona zobligowany jest do noszenia maski zasłaniającej usta i nos.

Zamiast konieczności wielokrotnego przesuwania obrazu w górę, po to aby uruchomić monit o podanie hasła, użytkownik może teraz jednym ruchem palca wyświetlić okienko i wprowadzić do niego pin.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200