Ten segment rynku PC mocno urósł

Najnowsze dane pokazują, że na rynku komputerów PC największy wzrost w ciągu ostatnich 12 miesięcy odnotowały Chromebooki, osiągając w drugim kwartale tego roku wynik o 75% lepszy (chodzi o liczbę wyprodukowanych urządzeń) niż w tym samym okresie zeszłego roku.

Chromebook

W drugim kwartale tego roku na rynek trafiło ogółem 11,9 mln sztuk Chromebooków. Dane te zaczerpnięto z raportu opracowanego przez firmę analityczną Canalys. HP (lider tego segmentu rynku PC) miał bardzo udany kwartał (4,3 mln sztuk i wzrost o 116%).

Lenovo znalazło się na drugim miejscu (2,6 mln sztuk, co stanowi wzrost o 82% w porównaniu z poprzednim rokiem). Kolejny jest Acer ze wzrostem 83,0% i 1,8 mln sprzedanych egzemplarzy. Pierwszą piątkę zamykają Dell i Samsung, przy czym Dell jest jedynym czołowym dostawcą, który odnotował spadek sprzedaży (-8,7%).

Zobacz również:

  • Poprawa na rynku smartfonów
  • Trwa kryzys na rynku pecetów i tabletów
  • Problemy na rynku tabletów

Canalys donosi też, że światowy rynek komputerów PC odnotował wzrost dostaw o 10% do 121,7 mln sztuk. Liderem jest tu Lenovo, które wyprodukowało w tym okresie 24,7 mln sztuk (porównując rok do roku wzrost o 23%). Kolejne miejsca zajmują Apple (20,5 mln), HP (18,6 mln), Dell (14 mln) i Samsung (9,6 mln).

Słabo rozwija się natomiast rynek tabletów, W tym segmencie odnotowano wzrost tylko o 4% (39,1 mln sztuk).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200