Ten raport nie pozostawia wątpliwości: ransomware będzie dalej bardzo groźny

Firma Xopero Software we współpracy z 21 ekspertami z 13 firm, przedstawiła kolejną edycję raportu „Cyberbezpieczeństwo: Trendy 2021”. Okazuje się, że najwięcej przedsiębiorstw – bo aż 80% - obawia się złośliwego oprogramowania ransomware, które atakuje obecnie na całym świecie swe ofiary średnio co 11 sekund.

Ransomware

W wyniku takich ataków globalne straty szacuje się obecnie 20 mld USD, podczas gdy pięć lat temu było to kilkadziesiąt razy mniej, bo zaledwie 325 mln USD. Niepokojące jest to, że ataki takie są stale udoskonalane, a gdy jedno zagrożenie zniknie, w jego miejsce szybko pojawiają się kolejne.

Ataki na chmury to kolejny problem dotykający firmy. A migracja firm do tego środowiska obliczeniowego rośnie, m.in. w związku ze zwiększonym zainteresowaniem pracą zdalną i koniecznością zapewnienia dostępności zasobów firmowych. Już dziś firmy przeznaczają na chmurę blisko jedną trzecią swoich inwestycji w całe IT.

Zobacz również:

  • Bezpeczeństwo IT – nowy paradygmat
  • Dlaczego specjaliści IT zmieniają pracę?

Wyzwaniem na 2021 rok jest również stworzenie bezpiecznego Internetu Rzeczy (IoT), na który składa się już 80 miliardów połączonych ze sobą urządzeń. Szybki wzrost tego rynku, mało bezpieczny proces ich wdrożenia, brak stosownych aktualizacji czyni IoT szczególnie podatnym na ataki. Dodając do tego fakt, że do 2024 roku 35% całkowitego mobilnego ruchu danych będzie przenoszonych za pośrednictwem sieci 5G musimy już dziś nauczyć się zabezpieczać inteligentne urządzenia.

Oprócz branżowych prognoz i analiz, cytowany raport zawiera komentarze i rady specjalistów z takich firm jak m.in. Netia, Orange, Xopero, Oracle, Asseco Data Systems, QNAP, czy NASK. Raport jest dostępny do pobrania bezpłatnie tutaj.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200