Ten raport Gartnera napawa optymizmem

Gartner przewiduje, że globalne wydatki na IT zamkną się w 2020 roku kwotą 3,86 bln USD, czyli w porównaniu z poprzednim rokiem wzrosną o 3,4%. To bardzo dobry wynik biorąc pod uwagę fakt, że w porównaniu z 2018 rokiem w 2019 roku wydatki na IT wzrosły tylko o 0,5%.

Ważne jest też to, że według Gartnera trend taki ma się utrzymać w kolejnym, 2021 roku. Wzrost w porównaniu z tym rokiem ma być jeszcze większy (o 3,7%) i przekroczyć kwotę 4 bln USD. To bardzo dobry prognostyk dla całej gospodarki światowej, gdyż sektor IT odzwierciedla w dużym stopniu jej kondycję.

Wydatki na sprzęt IT – w tym na urządzenia funkcjonujące na obrzeżach sieci oraz obsługujące centra danych – mają pozostać na tym samym poziomie, natomiast wydatki na oprogramowanie i usługi (w tym na chmury) mają wzrosnąć.

Zobacz również:

Jak mówi David Lovelock (wiceprezes firmy Gartner), nie widząc oznak kryzysu firmy zamierzają w tym roku inwestować śmielej w systemy IT, zmieniając jednocześnie strukturę wydatków. Po spadku o 2,7 % w 2019 roku., sprzedaż systemów obsługujących centra centrów danych wzrośnie w tym roku o 1,9%. Jednocześnie wydatki na drobny sprzęt IT (laptopy, drukarki i smartfony) wzrosną w tym roku tylko o 0,8%. To niewiele, ale i tak jest to niezły wynik, gdyż w 2019 wydatki na taki sprzęt w porównaniu z 2018 roku spadły o 4,3%.

Jednak największy wzrost wydatków (bo aż o 10,5%) odnotujemy w tym roku w tak ważnym obszarze, jak oprogramowanie dla przedsiębiorstw. Chodzi tu zarówno o oprogramowanie obsługujące lokalne centra danych (oferowane przez takie firmy, jak Microsoft czy Oracle), jak i oprogramowanie obsługujące chmury. Gartner zauważa też , że wzrost wydatków jest bardziej ukierunkowany na usługi SaaS niż na oprogramowanie lokalne.

Według Gartnera najwolniej będą rosnąć wydatki na urządzenia mobilne. Wydaje się, że użytkownicy są po prosty zadowoleni z posiadanych obecnie urządzeń (chodzi tu głównie o smartfony) i wspieranych przez nie funkcji.

Warto też na koniec powiedzieć o innym ciekawym przewidywaniu zawartym w raporcie opracowanym przez firmę analityczną IDC (pisaliśmy o tym tutaj). Otóż według niej wydatki firm na chmury publiczne i prywatne będą w tym roku wyższe od wydatków na lokalne centra danych.


TOP 200