Ten procesor obsłuży szybko każdą sieć komputerową

Marvell wprowadza do oferty wydajny mikroprocesor przeznaczony do inteligentnego zarządzania sieciami komputerowymi. Nosi nazwę Octeon 10, zawiera 24 rdzenie zgodne z architekturą Arm i należy do układów typu DPU (Data Processing Unit), nazywanych też inteligentnymi interfejsami sieciowymi (SmartNIC).

Źródło: Marvell

Wymienione układy obsługują sieć komputerową i mogą odciążyć główny procesor, który może się zająć wyłącznie przetwarzaniem danych. Octeon 10 jest przy tym pierwszym procesorem wytwarzanym przez TSMC, który jest produkowany przy użyciu technologii 5 nm zawierającym rdzenie Neoverse N2. Rdzeń ten bazuje na architekturze Armv9, która według firmy może zapewnić ma o ok. 40% większą wydajność jednowątkową w porównaniu z procesorem Neoverse N1.

Marvell informuje , że procesor Octeon 10 może zawierać zależnie od modelu od 8 do 24 rdzeni. Firma Marvell pozycjonuje chip jako procesor zdolny obsługiwać tzw. aplikacje brzegowe. Takie jak np. te, które obsługują sieci bezprzewodowe 5G i wspierają technologię maszynowego uczenia.

Zobacz również:

  • Android będzie oferować funkcję pozwalającą prowadzić rozmowy bez użycia głosu
  • Procesory Meteor Lake mogą uruchamiać Dying Light 2 na zintegrowanym układzie graficznym

Mogą też obsługiwać kryptografię, parsery pakietów, pamięci DDR5, połączenia PCIe 5.0 i sieci Ethernet 400G. Octeon 10 ma również wbudowane funkcje IPSec oraz funkcje obsługujące pakiety wektorowe (VPP), które umożliwiają przetwarzanie wielu pakietów jednocześnie w celu zmniejszenia opóźnień. Firma informuje, że procesory Octeon 10 będą dostępne jeszcze pod koniec tego roku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200