Ten procesor ARM może zagrozić hegemonii układów x86

Wiadomo już, że zapowiadany przez Qualcomm 48-rdzeniowy procesor ARM pojawi się najpierw w serwerach produkowanych przez firmę Packet – znanego dostawcę usług chmurowych. Analitycy spekulują, że układ ten pracuje na tyle wydajnie, iż będzie w stanie z powodzeniem stawić w centrach danych czoła intelowskim procesorom Xeon.

Z chmurowych usług firmy Packet korzystają głównie deweloperzy. Są to usługi bazujące na systemach obliczeniowych typu bare-metal. Jest to sam sprzęt, któremu nie towarzyszy żadne oprogramowanie, nawet system operacyjny. Kupujący taką usługę deweloperzy musza sami zadbać o zarządzający serwerem system operacyjny oraz uruchamiane na nim aplikacji.

Usługi bazujące na serwerach bare-metal nie cieszą się dużą popularnością i sięgają po nie najczęściej doświadczeni informatycy, w tym głównie deweloperzy. Jedną ze znanych firm, która ma w ofercie taką usługę (SoftLayer), jest IBM.

Zobacz również:

Packet zamierza jeszcze w tym roku zainstalować w swojej chmurze serwery wyposażone w 48-rdzeniowe procesory ARMv8-A ThunderX. Są to najnowsze układy ARM firmy Qualcomm należące do rodziny Centriq 2400, produkowane przy użyciu technologii 10 nanometrów.


TOP 200