Ten procesor AMD robi wrażenie – zawiera prawie 40 mld tranzystorów

AMD wprowadził do oferty procesor EPYC drugiej generacji - noszący kodową nazwę Rome – kilka miesięcy temu, nie podając jednak wtedy od razu wszystkich szczegółów technicznych dotyczących jego budowy. Ostatnio dowiedzieliśmy się o jednym parametrze, który robi wrażenie. Chodzi o ilość tranzystorów upakowanych w tym układzie.

Okazuje się, że procesor zawiera prawie 40 mld tranzystorów (dokładnie 39 mld 540 mln). Jest trudna do wyobrażenie ilość biorą pod uwagę fakt, na jakiej powierzchni wszystkie te tranzystory są zagnieżdżone.

Jest to nie lada osiągnięcie biorąc pod uwagę fakt, że na pokładzie flagowej karty graficznej firmy NVIDIA (TITAN RTX) znajduje się 18,6 mld tranzystorów, czyli dwa razy mniej. Było to możliwe głównie dzięki temu, że procesor Epyc Rome produkowany jest przy użyciu technologii 7 nm, a więc takiej, której konkurencja nie opanowała do końca.

Zobacz również:

  • Kompensacja mocy biernej - tańsze utrzymanie Data Center
  • Intel i AMD pod presją. Google Cloud sięgnął po układy oparte na architekturze Arm.
  • Ambitne plany AMD

Poniżej zamieszczamy niepublikowane wcześniej zdjęcie tego procesora, wykonane mikroskopem przez laboratorium Hardwareluxx. Procesor składa się z 9 warstw (z ang. die). Jedna zawiera układy wejścia/wyjścia (warstwa IOD), a osiem właściwe rdzenie obliczeniowe (warstwa CCD; Compute Core Die).

Ten procesor AMD robi wrażenie – zawiera prawie 40 mld tranzystorów

Źródło: Hardwareluxx

Z kolei każda z ośmiu warstw CCD komunikuje się z układami I/O za pośrednictwem połączeń bazujących na firmowej technologii Infinity Fabric. W skład każdej warstwy CCD wchodzą dwie warstwy CCX (Compute Core Complexes), każda zawierająca cztery rdzenie obliczeniowe Zen 2. Każdy taki rdzeń ma do dyspozycji własny bufor na dane poziomu L2 i współużytkowany przez wszystkie rdzenie bufor L3. Trochę to wszystko skomplikowane ale daje wyobrażenie, jak bardzo rozbudowany jest to układ.

Wracając do ilości tranzystorów należy powiedzieć, że warstwa IOD zawiera 8,34 mld tranzystorów upakowanych na powierzchni 416 milimetrów kwadratowych. Natomiast każda z ośmiu warstw CCD mających powierzchnię 74 mm kwadratowych zawiera 3,9 mld tranzystorów. Daje to ogółem wspomnianą wcześniej liczbę 39 mld 540 mln tranzystorów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200