Ten malware atakuje smartfony iPhone nawet wtedy, gdy użytkownik nie otworzy szkodliwej wiadomości pocztowej

Jak donosi serwis The Wall Street Journal, informatycy z firmy ZecOps odkryli nowy malware atakujący urządzenia iOS, który ze względu na jedną cechę, o której piszemy w tytule tego newsa, jest wyjątkowo niebezpieczny.

Chodzi o malware atakujący aplikację pocztową obsługiwaną przez urządzenia iPhone. Jego złośliwość polega na tym, że malware jest w stanie zainfekować atakowane urządzenie nawet wtedy, gdy użytkownik nic nie kliknie ani nie otworzy niebezpiecznej wiadomości e-mail.

Malware jest tak zaprojektowany, że instaluje na urządzeniu szkodliwy kod już w momencie pobierania przez niego z sieci wiadomości e-mail. Wydawałoby się iż jest to niemożliwe, ale rzeczywiście ma to miejsce. Tego rodzaju atak jest bardzo trudny do wykrycia, ponieważ złośliwy kod znajduje się wewnątrz wiadomości. Poza tym wiadomość taka może być usunięta zarówno przez użytkownika, jak również przez hakera, tak iż na smartfonie nie żadnego śladu pozwalającego namierzyć malware.

Zobacz również:

Jak podaje firma ZecOps, luka pozwalająca przeprowadzać takie ataki znajduje się w systemie iOS 13, choć jest wysoce prawdopodobne – co wymaga jeszcze badania – iż pojawiła się już w 2012 roku w momencie prezentacji systemu iOS 6. Stąd wniosek iż wszystkie kolejne wersje tego systemu mogą być również podatne na takie ataki.

Jak dotąd firma Apple nie skomentowała tego doniesienia.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200