Ten kryptograficzny minikomputer pomoże eliminować z rynku podróbki towarów

Naukowcy z IBM zbudowali miniaturowy komputer wielkości ziarnka fasoli i zapowiadają, że będzie go można w przyszłości osadzać w dowolnym produkcie, dzięki czemu kupujący go użytkownik będzie pewien, że ma to czynienia z autentykiem, a nie z podróbką.

W komputerze będzie można umieszczać dowolne dane, np. potwierdzające jego pochodzenie czy opisujące cały cykl produkcyjny. Komputer będzie też mógł, dzięki wsparciu dla technologii blockchain, weryfikować wszystkie skojarzone z nim operacje finansowe oraz śledzić całą jego historię, od momentu jego wyprodukowania do dotarcia do rąk klienta.

Firma twierdzi, że opracowany przez nią mikro komputer (któremu nadała roboczą nazwę "cryptographic anchors", czyli kryptograficzne kotwice) może znaleźć zastosowanie i wejść do powszechnego użytku za pięć lat.

Zobacz również:

Komputer pomoże zwalczać czarny rynek (chodzi tu głównie o podróbki produktów). Oszustwa takie kosztują obecnie według IBM całą globalną gospodarkę co najmniej 600 mld USD rocznie. Z racji bardzo małego rozmiaru, komputer będzie mógł potwierdzać autentyczność właściwie każdego towaru, od produktów farmaceutycznych do luksusowych dóbr.


TOP 200